1. Amatör devam, 2. Amatör tamam!

Elazığ'da amatör futbolun devam edip, etmeyeceği sorusu cevabını buldu

PAYLAŞ

Elazığ’da amatörün futbolun kaderi belli oldu. Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nun ev sahipliğinde Amatör Spor Evi’nde gerçekleştirilen istişare toplantısında yaşanan pandemi süreci ve normalleşme adımları kapsamında ortak kararlar alındı. 28 Mayıs Perşembe günü saat 13.00’te düzenlenen ve sosyal mesafe kurallarının gözetildiği toplantıya Elazığ Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Mustafa Gür, TFF Futbol İl Temsilcisi Turgut Kılınç, EASKF Başkanvekili İbrahim Yalınız ile 1. Amatör’de mücadele eden takımların yöneticileri katıldı.

GÜR: “HIZLANDIRILMIŞ PROGRAM UYGULAYACAĞIZ”
İstişare toplantısı öncesi değerlendirmelerde bulunan Elazığ ASKF Başkanı Mustafa Gür, “Dünyada yaşanan koronavirüs pandemisi nedeniyle liglerimize ara vermiştik. TFF ve konfederasyonumuzdan gelen talimatlar sonrası ilimizdeki 1. Amatör Lig müsabakalarının tamamlanmasına, karar verilmiştir. Sadece bu ligimiz oynanacak. Şampiyon ekip belli olacak. Bütün takımlarımıza hak ettikleri yolda başarılar diliyorum. Bu program çerçevesinde ciddi önlemler alacağız. Hem sahalarda, hem tesislerde gerekli önlemler alınacak. Şartlara uymayan takımlar net ve kesin bir şekilde maçlara çıkamayacak. 2. Amatör Lig bu yıl kesinlikle oynanmayacak. Alt yaş kategorilerimiz de öyle. İlimizde bir grubumuzda puanları aynı durumda. 1. Amatör Lig’in ardından 2. Amatör Lig’de bu durumu İl Temsilcimizle birlikte değerlendireceğiz ve amatör işler kuruluna göndereceğiz. Bu konuda nasıl bir sistem uygulanacak ona bakacağız. Daha sonra bunu detaylarıyla paylaşacağız. İlçeler de dahil olmak üzere mutlaka her maç için tedbirlerimizi alacağız. Tedbir alınmayan hiçbir maç oynanamayacak. 7 Haftalık süreçte hızlandırılmış program uygulayacağız. Işıklandırması olan sahalarımızı da kullanacağız ve yaz aylarına denk gelen maç trafiğinde akşam müsabakaları da oynatacağız” dedi.

“BÜTÜN MAÇLAR SEYİRCİSİZ”
Başkan Gür konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu süreçte antrenmanlar için söylüyorum soyunma odalarını hiçbir şekilde kullanmayacağız. Bütün takımlarımız idmana hazır gelecek. Yedek kulübeleri barakalarında ekstra fazla koltuklar koyarak güvenlik önlemlerini alacağız. Yan yana kimse oturamayacak. Sosyal mesafe kuralı uyulacak. Deplasmanlara gidip gelirken otobüs koltuklarında birer kişi oturabilecek. Bütün maçlar seyircisiz oynanacak. Fazladan yönetici bile gelse maça alınmayacak. Basın mensupları için de aynı şey geçerli Görev icra ederken 2’şer metre mesafeli duracaklar. Maçlarda gol sevinci yaşanmayacak. Hakeme 2 metreden fazla yaklaşılmayacak. Dezenfekte kuralları uygulanacak. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’müze de iş düşüyor. Toplar da düzenli olarak dezenfekte edilecek. İl Tertip Komitemiz hızlandırılmış program uygulayacak. Hafta içi ve hafta sonu oynanacak maçlarla, 16 Ağustos tarihinde ligimizi bitirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 21 gün ligimiz oynanacak. İl Spor Güvenlik Toplantısı yapılacak ve son kararlar alınacak. Herkes üzerine düşeni yapacak. Kulüplerden tek ricamız hiçbir seyircimizi müsabakaya götürmeyelim.”

“SONUCU POZİTİF ÇIKAN AYRILACAK”
“Müsabakaya gelecek bütün sporcuların, takımların koronavirüs testlerini isteyeceğiz. Sonucu olumlu gelmeyen hiçbir oyuncu maça çıkamayacak. Bu testler her maç öncesi yapılacak. Tesis görevlilerimiz olmak üzere her hafta sporcular ve görevliler bu test sonuçlarına göre sahaya girebilecek. Sayın valimizin talimatıyla test yapılan hastanelerde bu gerçekleşecek. Pozitif çıkan oyuncumuzu ayıracağız. Pozitif çıkan takımları ise ligden ihraç edeceğiz. Daha geniş kapsamlı o zamana değerlendireceğiz.”

 

KILINÇ: “18 TEMMUZ’DA BAŞLATACAĞIZ”
TFF Futbol İl Temsilcisi Turgut Kılınç ise açıklamasında; “Federasyonun verdiği talimata göre 18 Temmuz tarihinde maçlarımızı başlatacağız. İdman konusunda ise bu hafta içerisinde antrenman günlerini ve saatlerini belirleyeceğiz. Maçların sıcak aya denk gelmesiyle futbol müsabakalarını akşamları ışıklandırma altında oynatacağız. Pandemi kurallarına uymamız lazım. 7 haftayı kazasız belasız bitirmeyi umuyoruz. Bizler de bu kurallara uyacağız” ifadelerini kullandı.

İLÇE EKİPLERİ MERKEZDE OYNAMAK İSTİYOR
Öte yandan Karakoçangücü Spor Kulübü ve Kovancılarspor Kulübü maçlarını ilçe yerine merkezde oynamayı talep etti. Sağlık açısından bunun en doğru karar olacağını vurgulayan ekiplerin önerisine ASKF Başkanı Mustafa Gür tarafından sıcak bakılırken, bu konudaki son kararı İl Spor Güvenlik Kurulu’nun vereceği belirtildi.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN