Bana bir şey olmaz deme!

Kulak,burun,boğaz hastalıkları uzmanı Opr.Dr.Mücahit Yıldız ile Coronavirüs üzerine röportaj yaptık.

PAYLAŞ

İşte detaylar;

BELİRTİ GÖSTERMEYEN BİRİNE CORONA VİRÜS TEŞHİSİ NASIL KONULUYOR?

 

Yıldız,”COVID-19, esas olarak damlacık yoluyla bulaşıyor. Hasta bireylerin, öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara diğer kişilerin elleri ile temas etmesi ve sonrasında bu kişilerin ellerini ağız, burun ve gözlerine sürmesiyle virüs bulaşıyor.

Kuluçka döneminin en fazla 14 gün olduğu Coronavirus’ün belirtileri arasında;

Halsizlik ve durgunluk,

Yorgunluk,

İştahsızlık ve kilo kaybı,

Boğaz ağrısı,

Öksürük,

Yüksek ateş,

Şiddetli nefes darlığı,

Ağrı, ishal, görme sorunları, gözün sulanması, solunum sorunları ve nezle, denge sorunları,  genel psikolojik durumda değişme ve mutsuz ifade yer alıyor” dedi.

KOKU VE TAT ALMA YETİSİNİ KAYBEDENLER “GİZLİ TAŞIYICI” OLABİLİR Mİ?

 

Mücahit Yıldız,“Genç hastalarda, öksürük ve yüksek ateş gibi belirli semptomlar yok ancak gençler sadece koku ve tat duyusu kaybı yaşıyor olabilirler ki bu da bize virüsün burunda konakladığını gösterir” dedi.

 

CORONAVİRÜS’TE DAHA ÇOK HANGİ GRUP RİSK ALTINDA?

Virüsün etkilerini ağır olarak geçiren ve bu hastalık nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin büyük kısmı ileri yaştaki (65 yaş ve üzeri) kişilerde yaşandığını söyleyen Yıldız,Ayrıca başka hastalıkları olanlar, akciğer hastalığı, organ yetmezliği, kanser, diyabet, bağışıklığı baskılayan diğer hastalıklar, organ nakilleri olanlar, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan kişilerde risk altındaki gruptur. Çocuk ve genç sağlıklı bireylerde virüsün etkisi biraz daha hafif seyredebilir.

 

 

 

CORONAVİRÜS NASIL BULAŞIR?

 

Yıldız,”Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, gülme, konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin ağız, burun ve gözlerine temas ederek bulaşır. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için 1 metreden daha yakın temas gereklidir. Dışarıda hasta kişiyle direkt temas olmadığı sürece kıyafetlerin bir risk taşıması söz konusu değildir. Kıyafetleri havalandırmak yeterlidir.

 

CORONAVİRÜS’TEN KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

 

Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın önerileri şunlar: El temizliğine dikkat edilmeli. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, ancak sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir. (Antiseptik, antibakteriyel, dezenfektan kullanımı bilinçli ve kontrollü yapılmalıdır)

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalı (mümkünse en az 1 metre uzakta bulunulmalı).

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.

Enfeksiyon geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması gerekir, mümkünse bu kişi tıbbi maske kullanmalıdır.

Yaşlıların ve kronik hastalığı olanların gerekmedikçe evden çıkmamaları çok önemli, yurtdışından gelenlerin 2 hafta kendilerini izole etmeleri, yaşlılardan kesinlikle uzak durmaları çok çok önemli. Toplu taşıma kullananların çok dikkatli olmaları gerekiyor, yanlarında dezenfektan taşımaları, el ile çevre temasından kaçınmaları, elleri ile yüz temasından kaçınmaları temel kurallar. Bir süre kafe, restoran, gece kulübü, sinema, tiyatro gibi yakın temas alanlarından uzak durmamız gerekecek. Çocuklarımızı oyun parklarından, arkadaş görüşmelerinde uzak tutmamız gerekiyor, Tabi el sıkma, öpüşme gibi selamlaşma yöntemlerinden de uzun süre uzaklaşmamız gerekiyor. Bence gençlerde sıkıntı büyük, evlerde sosyalleşmeleri önemli, kısacası araya sosyal ve fiziksel mesafe koymamız gerekiyor”dedi.

 

SİZCE ÜLKE OLARAK NE YAPMALIYIZ?

 

Yıldız,”Her şeyden önemlisi böyle dönemler de hastalığın yayılmaması ya da kontrol altına alınabilmesi için her bireyin kurallara uyması vatandaşlık görevidir. Bu işin şakası yok, oran düşük bana birşey olmaz dememek lazım”dedi.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN