Demir Kızlarımız Süper Lige Doğru

Öyle bir spor kulübü düşününki Sosyal bir proje olarak başlayacak, Amaç olarak da maddi durumu kötü ailelerin kız çocuklarını hentbol oynatarak topluma kazandırmak olacak. Evet, Yanlış duymadınız böyle bir spor kulübü var. Bu Spor Kulübünü tanıyanlar onlara 'Demir Kızlar' lakabını takmışlar asıl isimleri ise 'Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübü'

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yaşadıkları tüm zorluluklara rağmen koydukları hedeflere teker teker ulaşan Demir Kızlara Mahalli Lig, Bölgesel Lig, 2.Lig ve 1.ligden sonra şimdi de Süper Lig yolu gözüktü. Hepsinin ayrı ayrı hikâyesi olan bu kızlar Elazığ Tarihine unutulmayacak bir hikâye yazmak üzere olduğunu biliyor musunuz? Bırakın Elazığ’ı bölgede belki de Türkiye’de çok nadir olan bir şeyi gerçekleştirmek üzereler.  Salon sporlarında altyapıdan yetiştirdiği sporcularla Süper Ligin kapısına dayanan Demir Kızlar Elâzığ’ının gururu olmaya adaylar.

Bu Başarıda neler yok ki; Özveri Var, Umut Var, Çalışmak Var, Pes Etmemek Var, Sevgi Var, Direnmek Var, Saygı Var kısaca Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübü Ailesi Var.  Öyle Bir Kulüp ki Onlar “Bir Spor Kulübünden Daha Fazlası “demek doğru olur.

Tabii ki böyle bir başarı hikâyenin birde başrol oyuncusu var. O Takımın her şeyi Başkanı, Antrenörü, Malzemecisi, Şoförü, Sağlıkçısı sporculara göre onların Tatlı ve Sabırlı Babası İsmail BAYRAKTAR.   Bizler gazeteci olarak sorduk o cevapladı ;

Sayın Hocam İki Mardin takımı kapattığını biliyoruz. Süper Ligin yeni takımı nasip olursa siz olacaksınız düşünceleriniz nelerdir?

İsmail Bayraktar : Öncelikle şunu herkes iyi bilmeli biz bu sene oynadığımız oyunla Süper Ligi çoktan hak ettik. Ligin tescil edildiği tarihe bakarsınız iki maçımız eksik ve lig üçüncüsünü süper lige davet ettiler bizi etmediler. Hâlbuki bizim iki maçımız eksik ve davet edilen takımla puan farkı 1 bence adalet yerini buldu diye düşünüyorum. Diğer taraftan beni tanıyan herkes şunu çok iyi bilir. Ben alt yapıdan yetiştirdiğim sporcularla Süper Lige çıkmayı ve Elâzığ’ının kızlarının neler yapabileceğini herkese göstermeyi hedeflemiştim. Rabbime çok şükür şu an o günler çok yakın umarım her şey yolunda gider ve emeklerimiz boşa gitmez. Tabi ki Mardin takımlarının kapatılması beni de üzdü. Ama benim her zaman söylediğim bir şey var “Taşıma Suyla Değirmen Dönmez”  Bu tip oluşumlarda önce altyapını oluşturacaksın. Alt yapısı olmayan takımların maddi sıkıntı çekmesi durumunda bu sonla karşılaşması sürpriz olamayacaktır.

 

Sayın Hocam Bu başarı gerçekten düşünülünce çok zor elde edilebilecek bir başarı olduğunu biliyoruz. Nasıl Başardınız?

İ.B. : Evet çok doğru söylediniz. Sizlerin de bildiği gibi biz bir kurum takımı değiliz yâda bir firmanın takımı da değiliz. Biz gönül bağı kurmuş bu yolda her şeyi göze almış hentbolu çok seven bir aileyiz. Öyle bir aileyiz ki yeri geldi yırtık ayakkabı ile maça çıktık. Yeri geldi Minibüste sabahladık yâda okul yurtlarında kaldık. Bazen tek öğün yemek yedik ama hiçbir zaman umudumuzu yitirmedik. Bir kapı kapanıyor ise başka bir kapı açılıp bize ilham veriyordu. Ekip arkadaşlarımla hep şunu konuşuyorduk Zaten bizim amacımız bu kızları liglerde oynatıp ek puan almalarını sağlamak ve üniversite beden eğitimi bölümüne yerleştirmek için bu yola çıkmadık mı? Biz elimizden geleni yapalım netice Allah’a aittir. İşte tüm bu olumsuzluklara rağmen hatta bu sene yaşamış olduğumuz deprem faciasına rağmen yılmadık dimdik ayakta durduk. Öyle ki depremden sonra oynadığımız yedi maçın altısını kazanıp biriyle beraber kalarak süper ligi sonuna kadar hak ettik. Şunu da söylemeden geçemem; Sahada benimle olan veya dernekte hep beni yanımda desteklerini hissettiren öyle güzel bir ekibim var ki parayla satın alınmaz. Rabbim hepsinden razı olsun .

Peki, Sayın Hocam Bundan sonra sizce ne olur? Bugüne kadar destek bulamadığınızı biliyoruz.

İ.B. : İşte bende bunu çok merak ediyorum. Biz bugünlere kolay gelmedik. Çok çalıştık emek verdik ve Elâzığ’ımızın adını onurlu bir şekilde temsil ettik. Hem alt yapılarda aldığımız Türkiye dereceleri ile hem de ligde aldığımız sonuçlarla ilimizin adını tüm ülkeye duyurduk. Şimdi süper lige çıkmaya çok yakınız hem de bu takımda Elâzığ’ın öz evlatları oynayacak.  Kararı Elazığ Halkı verecek bu takım yoluna devam mı etsin yoksa etmesin mi? Takıma sahip çıkmaları durumda bu takım daha nice başarılar getireceği aşikârdır. Bu kararın tersini düşünmek bile istemiyorum. Çünkü Elazığ halkı kendi evlatlarına sahip çıkacaklardır. Diye düşünüyorum.

Sayın Hocam Süper Lig gerçekten kulağa çok hoş geliyor. Peki, çok maliyetli mi? Yani size destek olacaklar adına bu soruyu soruyorum.

İ.B. :Bu soruyu şöyle cevaplamak isterim. Alt yapısı olmayan ve tüm oyuncuları dışardan transfer eden takımlar çok ciddi 1-3 milyon arasında bütçe ayırıyorlar. Bizim süper ligde ilk yılımız olacak biz ligi tanımak kendi kızlarımızla mücadele etmek istiyoruz. Belki eksik kalan bölgelere bir iki oyuncu alırız. Ancak bu alacağımız oyuncularda bizim takımla aynı yaş grubunda olmasına özen göstereceğiz.  Süper lige katılım parası 50 bin TL olup lisans ve diğer işlemlere de 50 bin TL gidiyor. Tabi sporcu aylıkları, konaklama, iaşe gibi masrafları da sayarsak onlara da 200-250 bin TL gibi bir para ayırmamız durumunda ligin sonunu getireceğimizi düşünüyorum. Amacımız kendi çocuklarımızla mücadele etmek tecrübe kazanmak olduğu için çok düşük bir bütçeyle ayakta durabiliriz diye hedefliyorum.

Sayın Hocam Son Olarak neler söylemek istersiniz.

İ.B. : 7 Ağustos 2020 tarihinde bir aksi durum olmazsa belki de daha erken bize davet yazısının gelmesini bekliyoruz. Bu yazı geldiğinde bizim kararı verebilmemiz için az önce söylediğim bütçeyi temin etmemiz lazım. Aksi takdirde bunu düşünmek bile istemiyorum Süper lige katılamayız. Bir il düşünün Basketbol Süper Lig Kadın takımı var Şimdi bir de Süper Lig Kadın Hentbol takımı olacak. Bence Elazığ Halkı bu takıma sahip çıkacak İnşallah benim çocuklarımın hayali gerçek olacak diye düşünüyorum. Ama her şeyin hayırlısı da demeyi ihmal etmiyorum.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN