Dondurma sevenler dikkat!

İlimizin önemli dondurma üreticileri arasında yer alan bir firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Halil Mercan, dondurma yapılışı hakkında bilgiler vererek vatandaşları dondurma alırken nelere dikkat etmeleri konusunda bilgiler verdi.

PAYLAŞ

“NE YEDİĞİMİZE DİKKAT EDELİM”

Halil Mercan; “Vatandaşlarımız öncelikle yediği dondurmaların içinde ne olduğunu iyi bilmeleri lazım. Dondurmalar sütten mi yoksa süt tozundan mı yapılıyor. Doğal şeker mi kullanıyor yoksa glikoz şurubumu kullanılıyor. Renklendiriciler kullanıyor mu, yoksa orijinal meyveler mi kullanıyor. Bunlara çok dikkat etmemiz lazım. Bunları çok iyi bilmemiz lazım Türkiye’nin böyle bir gerçeği var insan ömrümüz 65 yaşına kadar kısaldı. Onun için yediklerimize iç diklerimize çok dikkat etmemiz lazım. Yediğimiz ürünlerin doğallığına dikkat etmemiz lazım. Bir ürün aldığımızda mutlaka içindeki kısmını okumaları gerekmektedir. Vatandaşlarımız damak tatlarından çok içindeki ne olduğu bilmeleri gerekmektedir”dedi.

               “DONDURMALARIMIZDA 1 GR BİLE KATKI MADDESİ YOK”

Elazığ’a özgü vişne dondurmasının iyi tanıtılmaya  başlandığını ifade eden alan Halil Mercan; Kesinlikle ürettiğimiz vişne dondurmasının  içinde 1 gr dahi boya bulunmamaktadır. Orijinal olarak yapıyoruz. Dondurmanın iyisini nasıl anlayabilirler. Vatandaşlarımız dondurmayı yediği zaman ağzında dişlerinde yanma oluyorsa, boya kalıyorsa bunun içinde kesinlikle katkı maddesi vardır. Dondurma aşırı bir buzlanma yapıyorsa, dondurma çok aşırı kırmızıysa bu dondurmalarda mutlaka katkı maddesi vardır. Biz vişnenin özünü makinelerden çekiyor suyunu çıkarıyoruz. Dondurmalara salep ve şeker atıyoruz. Bu uygulamadan sonra dondurmada renk neyse o şekilde vatandaşlarımıza en doğal vatandaşlarımıza sunuyoruz”diye ifade etti.

 

 “VATANDAŞLARIMIZ PAKET DONDURMALARDAN UZAK DURSUN”

Halil Mercan; “Kesinlikle paket ve fabrikasyon dondurmaları doğru bulmuyorum. Çünkü ürünlerin raf ürününü uzatmak için kimyasal ürünler kullanıyorlar. Fabrikasyon ürünleri damak tadı olarak iyi görünseler de insanların vücutlarında çok büyük tahribatlara neden oluyor. Bu kimyasal ürünler ilerleyen yaşlarda ortaya çıkıyor. Paket ürünlerde glikoz şurubu, süt tozu bununla birlikte birçok kimyasal ürün kullanılmaktadır”dedi.

    

                                “KIŞINDA DONDURMA  TÜKETEBİLİRİZ”

Vatandaşların kışında dondurma yiyebileceklerinin altını çizen Halil Mercan; “Avrupa’da böyle bir kültür var. Avrupa’da kışında dondurma çok şekilde tüketiliyor. Ama ülkemizde böyle bir kültür hala yerleşmedi. Ülkemizde kış olduğunda tüketilmiyor. Hasta olurum düşüncesi var. Kesinlikle öyle bir şey yok. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla kışında dondurma yiyebilir”diye konuştu.

                     KATKISIZ VİŞNE DONDURMASI  NASIL YAPILIR?

Elazığ’a özgü vişne dondurmasının yapılışı hakkında bilgiler veren Halil Mercan; “Bizler aldığımız sütü laboratuvar ortamında değerlerine bakıyoruz. Ondan sonra salebimizi en kaliteli şekilde kullanıyoruz. Şekerimizi de Elazığ’ımızın şekerini kullanıyoruz. Kesinlikle glikoz kullanmıyoruz. Vişne dondurmamızda en iyi meyveyi seçiyoruz. Meyvelerimiz güzel bir şekilde yıkandıktan sonra makinelerden çekiliyor. Vişnenin suyu alıyoruz; salep ve şekeri ekleyip makinelerimizde hazırlıyoruz” dedi.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN