Dünya

Çocuk istismarı görüntülerinin artması AB’yi harekete geçirdi

ABONE OL  

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, internet şirketlerini çocuk cinsel istismarı imgelerine karşı daha etkin tedbir almaya zorlamak için yeni bir teklif hazırladı.

Yeni düzenleme ile Google, Facebook ve Apple üzere internet hizmet sağlayıcılarına, çocuk istismarı imajlarını belirleyip bildirme zaruriliği getirilecek.

BBC News’ten Yusuf Özkan’ın aktardığı habere nazaran bilhassa koronavirüs salgını periyodunda internet ortamında çocuğun cinsel istismarına yönelik manzaraların değerli ölçüde artması, AB idaresini harekete geçirdi.

İnternet ortamındaki çocuk istismarı imajlarının yüzde 60’ından fazlasının Avrupa sunucularında yer alması, Brüksel idaresinin kaygılarını daha da arttırdı.

Mevcut düzenlemelerin internette çocukları korumak için yetersiz olduğunu belirten AB Kurulu, bu bahiste kâfi adım atmadığını düşündüğü internet sağlayıcılarını daha sert tedbirler için zorlamak istiyor.

AB Kurulu’nun teklifine nazaran, çevrimiçi hizmet sağlayıcılar, cinsel istismar manzaralarını tespit etmeye, bildirmeye ve kaldırmaya zorlanacak. AB üyesi ülkelerin sorumlu denetçileri, internet sağlayıcılarını buna teşvik edecek.

Ayrıyeten çocukların cinsel istismarının önlenmesi, zorbalık ve palavra haberlere karşı korunması maksadıyla bir Avrupa Uzmanlık Merkezi de oluşturulacak.

Komitenin önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerin onayından sonra yürürlüğe girecek.

Kurul, imajların internetten kaldırılması zaruriliği ile AB içerisinde çocuk cinsel istismarı ile çabaya kıymetli bir katkı sağlayacağına inanıyor.

Fakat Belçika’da yayımlanan De Tijd gazetesine nazaran, düzenlemede öngörülen, bildirilerin göndericiden alıcıya şifrelendiği uçtan uca şifreleme yolu, şahsî kapalılığı ihlal edeceği tasasını de beraberinde getirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı