Eğitim

3. Dünya Çocuk Kongresi, 29 ülkenin katılımı ile Antalya’da gerçekleştirildi

ABONE OL  

Özay Günsel Çocuk Üniversitesi önderliğinde düzenlenen 3. Dünya Çocuk Kongresi, 29 ülkenin iştiraki ile gerçekleştirildi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuryeti’nin birinci ve tek çocuk üniversitesi Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’nin önderliğinde düzenlenen 3. Dünya Çocuk Kongresi, yüz yüze ve online olarak ağır bir iştirakle gerçekleştirildi. 29 ülkeden bilim insanları tarafından, merkezine çocukları alan pek çok mevzuda 217 bildiri sunuldu.

Özay Günsel Çocuk Üniversitesi’nin de üçüncü kuruluş yıl dönümünün kutlandığı, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gerçekleştirilen kongrede 29 ülke temsil edildi. Kongrede, başta Türkiye ve KKTC olmak üzere Filipinler, İtalya, Romanya, Azerbaycan, Hindistan, Ukrayna, Güney Afrika, Afganistan, Kazakistan, Çin, İran, Hırvatistan, Suudi Arabistan, Moldova, Endonezya, Pakistan, Avustralya, Gana, Gürcistan, Malezya, Bulgaristan, Lübnan, Vietnam, Kamerun, İsveç, Sırbistan ve Nijerya’dan pek çok bilim insanı katıldı.

Yüz yüze toplantılar Antalya’da yapıldı

Çocuk haklarından eğitime, göçten, çocuk işçiliğine, aileden spora, beslenmeden sıhhat meselelerine kadar pek çok husus başlığının tartışılarak değerli bir vizyon çalışması gerçekleştirilen 3. Dünya Çocuk Kongresi’nin yüz yüze toplantıları Antalya’da gerçekleştirildi. Özay Günsel Çocuk Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi önderliğinde yapılan olan kongre IKSAD paydaşlığında yapılan kongrenin yüz yüze yapılan kısmı Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve Kongre Onursal Lideri Anna Günsel’in konuşması ile başladı.

Anna Günsel: “3. Dünya Çocuk Kongresi’ni, savaşların gölgesinde yapıyor olmak en büyük ıstırabımız.”

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dünya Çocuk Kongresi’nin tertibini ikinci kere üstlenmenin memnunluğunu yaşadıklarını söyleyen Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Mütevelli Heyeti ve Kongre Onursal Lideri Anna Günsel, “3. Dünya Çocuk Kongresi’ni, savaşların gölgesinde yapıyor olmak en büyük kederimiz. Aklın ve mantığın devre dışı kaldığı savaşlar, çocuklarımızın geleceğini karartan en değerli sıkıntılar olarak karşımızda duruyor. Barışın hakim olduğu bir dünya kurabilmek ise çocuklarımız için gerçekleştirmek zorunda olduğumuz en büyük gayemiz ve hayalimiz olarak öne çıkıyor” tabirini kullandı.

Özay Günsel Çocuk Üniversitesi, iki de bildiri sundu

29 ülkeden iştirakçilerin merkezine çocukları alan 217 bildiri sunduğu Dünya Çocuk Kongresi’nde Özay Günsel Çocuk Üniversitesi tarafından kongrede iki de bildiri sunuldu. His Kaptanoğlu Coşkun ve Şefik Emre Coşkun tarafından sunulan meslek lisesi öğrencilerinin staj imkanlarından yararlanmasın değerini vurgulayan “Meslek Lisesi Öğrencileri İçin Staj Programının Değeri: GÜNSEL Mesleğim Elimde Projesi” bildirisi sunuldu. His Kaptanoğlu Coşkun, Çağla Akarsel ve Fatma Hacıoğulları tarafından ise “Lise Öğrencilerinde Siber Zorba Davranışlarda Bulunma ve Kalma Durumlarının Değerlendirilmesi” bahisli bildirinin sunumu yaptı. Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Filiz Meriçli de kongreye davetli konuşmacı olarak katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı