Eğitim

Ege Üniversitesi, uluslararası alanda yükselişini sürdürüyor

ABONE OL  

Rusya merkezli dünya sıralama kuruluşu Round University Ranking (RUR), 2022 Dünya Sıralama sonuçlarını açıkladı. Bu yıl Türkiye’den 30 üniversitenin içinde bulunduğu dünya genelindeki bin 32 üniversitenin değerlendirildiği datalara nazaran Ege Üniversitesi, genel dünya sıralamasında 741’inci sırada yer aldı. Ege Üniversitesi, akademik işçi başına düşen doktora öğrencisi sayısı kriterinde 5’inci, doktora program sayısının lisans program sayısına oranına nazaran ise 9’uncu sırada yer alarak ulusal sıralamadaki birinci 10 üniversite içinde kendine yer buldu.

Sıralamayı kıymetlendiren EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Her yıl dünya çapındaki üniversitelerin performansını, genel ve alan sıralaması olarak iki farklı halde açıklayan RUR, üniversitelerin faaliyetlerini; finansal sürdürülebilirlik, öğretim, araştırma ve milletlerarasılaşma ana kriterleriyle ve bunlara bağlı 20 gösterge ile kıymetlendiriyor. Genel dünya sıralamasında 741’inci sırada yer alan üniversitemiz, öbür kıymetlendirme kriterlerinde de geçen yıllara oranla yükselişini sürdürüyor. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Finansal Sürdürülebilirlik alanında yükseliş

Akademik işçi, araştırma işçisi ile öğrenci başına düşen kurumsal gelir, araştırma geliri başına düşen makale sayısı ve kurumsal gelir başına düşen araştırma geliri kriterleriyle bedellendirilen “Finansal Sürdürülebilirlik” alanında geçtiğimiz yıl 867 dünya kurumu ortasında 518’inci sırada yer alan Ege Üniversitesi, bu yıl bin 32 kurum ortasında 510’uncu sırada yer alarak bu alandaki muvaffakiyetini artırmış oldu. Ege, akademik işçi başına düşen gelirde geçtiğimiz yıla nazaran sıralamadaki yerini 109 basamak artırarak dünyada 258’inci sıraya yerleşti. Araştırma geliri ve makale sayısı oranında da 77 basamak yükselerek 437’inci oldu. Öğrenci ve program dereceleri başına düşen akademik işçi sayısı, akademik işçi ve program derecesi başına düşen doktora programı öğrenci sayısı ile üniversitelerin milletlerarası prestiji üzere değerlendirmelerin yapıldığı “Öğretim” alanında ise Ege Üniversitesi, dünya üniversiteleri ortasında 615’inci olurken, ulusal sıralamada onuncu sırada yer aldı.

Akademik prestij, akademik ve araştırma çalışanı başına atıf ve bildiri sayısı, dünyadaki ortalama atıf başına üniversite yayınlarının ortalama atıf oranını, yayın tipini ve husus alanını belirleyen normalleştirilmiş alıntı tesiri ile kabul edilen doktora öğrenci sayısı başına düşen doktora programı sayısı kriterleriyle bedellendirilen “Araştırma” alanında Ege Üniversitesi, dünya üniversiteleri ortasında 796’ıncı sırada yer aldı. Üniversitelerin uluslararasılaşmasının, global eğitim ve bilimsel sürece iştirakiyle değerlendirildiği “Uluslararasılaşma” alanında ise Ege Üniversitesi, dünya sıralamasında 899’uncu olurken ulusal sıralamada 15’inci sırada yer aldı. Milletlerarasılaşma alanında, memleketler arası akademik işçi ile öğrenci sayısı, milletlerarası ortak yazarlı makale sayısı ve kurumun üniversitenin bulunduğu coğrafik bölge dışındaki prestiji değerlendirmeye alındı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı