Ekonomi

Çiftçiye mazot ve gübre desteği

ABONE OL  

Büyükşehir’in düzenlediği Çiftçi Şenliğinde Lider Büyükakın’dan çiftçiye mazot ve gübre takviyesi muştusu geldi

Lider Büyükakın’dan ikili müjde;

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, “Dünya Çiftçiler Günü” hasebiyle bu yıl 8’incisi düzenlenen “Çiftçi Şenliği”, İzmit Şarışeyh Mahallesi’nde bulunan mesire alanında çeşitli etkinliklerle başladı. Şenlikte, çiftçilere iki müjde veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Bütün çiftçilerin beklediği iki muştuyu de buradan veriyorum. Geçen yıl 12 bin çiftçimize verdiğimiz mazot dayanağını bu yıl da devam ettireceğiz ve 45 milyon liralık takviyesi sizlere sağlayacağız. Tamamı hibe. İkinci müjdemiz de geçtiğimiz yıllarda verdiğimiz gübre takviyemizi bu yıl da sürdürüyoruz. Zira çok yararını gördük. Şu anda da tam vakti. 40 milyon liralık bütçeyi ayırdık ve gübre takviyemizi önümüzdeki süreçte sağlayacağız.”

ÇİFTÇİLERE MAZOT VE GÜBRE MUŞTUSU

Büyükşehir Belediyesince, pandemi salgını nedeniyle verilen 2 yıllık ortanın akabinde yine düzenlenen şenlik, tarım ve hayvancılık ile ilgili kamu kurumları, ziraat odaları, kooperatif, birlik, tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunan odaların katkılarıyla Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğünce organize ediliyor.

ÇİFTÇİLER ORTASINDA KLASİK YARIŞLAR

İzmit Sarışeyh Mahallesi Akçaova yolu üzerindeki mesire alanındaki şenlik kapsamında, birlik ve kooperatifler, açılan stantlarda fide ve üretim gereçlerini satışa sundu. Firmalar da stantlarda ziraî alet ve eserlerini sergiledi. Şenlik kapsamında, Büyükşehir Belediyesi Mehter Grubu ve Kocaeli Kent Kurulu Gençlik Meclisi Türk Halk Müziği Korosu konser verdi. Çiftçiler ortasında klasik yarışlar, animasyon ve çeşitli sahne aktiflikleri düzenlendi. Çocuk oyun kümelerinin ve palyaçoların da yer aldığı etkinliklerde ayrıyeten, köyler ortası ödüllü halat çekme, erkek-kadın ve çocuk çuval müsabakalar da yapıldı. Çiftçiler gün boyunca eğlenerek, hoş bir gün geçirme fırsatı buldular.

EKİLEBİLİR TARIM ALANLARINDA ARTIŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, tüm çiftlerin Dünya Çiftçiler Günü’nü kutladı. Kocaeli çoklukla bir sanayi kenti olarak bilindiğini, Kocaeli dendiğinde bacalarından duman çıkan isli puslu gri bir kentten bahsedildiğini belirten Lider Büyükakın, “Aslında, sanayi ve ticaret için ayrılmış olan alanlar Kocaeli’nin toplam yüzölçümünün yalnızca yüzde bir buçuğudur. Kentin deniz kıyısından güneyine, kuzeyine, doğusuna ve batısına hakikat seyahat edin, 10 dakika sonra tıpkı burada olduğu üzere yeşille iç içe olursunuz. Zira Kocaeli’nin yüzde 50’si ormandır. Tekrar Kocaeli’nin topraklarının yüzde 30’u tarım toprağıdır. 2010 yılında Kocaeli’deki ekilebilir tarım yeri ölçüsü 39.000 hektardı. Gerek hükumetimizin, gerekse Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin, DSİ’nin katkılarıyla bugün için toplam ekilebilir alan ölçüsü 71.000 hektara çıkmış. Yani aşağı üst 12 yılda 2 kat artış sağlanmış. Bu çok değerli bir durum. Pandemiden sonra dünya gördü ki, besin güvenliğini sağlamak, ziraî üretimi devam ettirmek, bizim hayatımızı devam ettirmek açısından son derece hayati bir mevzu. Onun için grup arkadaşlarımızla çabucak bir ortaya geldik, ‘çiftçimizin ayakta durması için, onların üretime devam etmesi için, hayvancılığın devam etmesi için ne yaparız’ dedik ve bu kapsamda nitekim çok hoş çalışmalar yaptık.” diye konuştu.

TARIMDA 108 MİLYONLUK 40 PROJE

Sürdürebilir tarım için üreticilere her türlü dayanağı verdiklerini ve bu takviyelerin artarak devam edeceğini söyleyen Lider Büyükakın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Nisan 2019’dan bugüne kadar, yani yaklaşık üç yıllık periyotta toplamda 108 milyon liralık kaynağı, 40 kadar projeyi hayata geçirerek, çiftçimizi desteklemek için kullandırdık.14 bin182 çiftçimize 40 milyon liralık 8000 ton yüzde 50 hibeli kompose gübre takviyesi verdik. Toprakların ekilmeye devam edilebilmesi için bu çok değerliydi. Gübre fiyatlarındaki çok artıştan çiftçimizin daha az ziyan görmesi için yapılması gerekiyordu ve gözümüzü kırpmadan 40 milyon liralık kaynağı çiftçimize aktardık. 13 bin çiftçimize 19 milyon lira meblağında tamamı hibe mazot dayanağı verdik.17 bin çiftçimiz, 23 milyon lira kıymetinde yem bitkisi tohumu takviyesinden yararlandı. Yeniden 1441 üreticimize 7 milyon liralık sera takviyesi sağladık. Kocaeli’de sera olarak ekilen alan ölçüsü 3 milyon metrekareye ulaştı. Salma tavuk, meyve yetiştiriciliği ve birçok bahiste takviyelerimiz bu yılda devam edecek. Çiftçilerimizin ayakta kalması ve üretimin devam etmesi için, toprağın ekilmesi için, hayvancılığın devam etmesi için takviyelerimizi vermeye devam edeceğiz.”

LİDERDEN MAZOT DAYANAĞI MUŞTUSU

Lider Büyükakın, bu yıl da çiftçilere yapılacak takviyeler için toplam 137 milyon liralık bütçeden hisse ayrıldığını belirterek, şunları kaydetti: “Bu dayanaklar kapsamında, bütün çiftçilerin beklediği iki muştuyu de buradan veriyorum. Geçen yıl 12 bin çiftçimize verdiğimiz mazot takviyesini bu yılda devam ettireceğiz ve 45 milyon liralık dayanağı sizlere sağlayacağız. Tamamı hibe. Biliyorum aslında daha çok takviye vermek lazım fakat yol da yapmamız, parkta yapmamız gerekiyor. İkinci müjdemiz de geçtiğimiz yıllarda verdiğimiz gübre takviyemizi bu yıl da sürdürüyoruz. Zira çok yararını gördük. Şu anda da tam vakti. 40 milyon liralık bütçeyi ayırdık ve gübre takviyemizi önümüzdeki süreçte sağlayacağız.”

ORGANİK TARIM VE CET TOHUMU

Ziraî depo yapmak için 12 milyon lira, seracılığı geliştirmek için de 10 milyon liralık bir bütçeyi ayırdıklarını aktaran Lider Büyükakın, “Organik tarımı ve cet tohumunun desteklenmesi için çalışıyoruz, projeler üretiyoruz. Bayan üreticilerimize olumlu ayrımcılık yapıyoruz. Aslında biraz da bu işi onlar yapıyor. Hakkı, emeği olana teslim edelim diyoruz. Hanımlar, bu tıp projelerde önceleyeceğimizi, kayıracağımızı da buradan duyuruyoruz. Bilhassa bayanlar, kuracakları birlik ve kooperatiflerle üretime mesken ekonomilerine katkı sağlayacaklar. Çocuklarının geleceğine katkı sağlayacaklar. Birliklerimizle kooperatiflerimizle tarım müdürlüğümüzle muhtarlarımızla Türkiye’ye örnek olan çok hoş işler yaptık. Daha düzgününü ve daha hoşunu yapacağız.” Tabirlerini kullandı.

“KOCAELİLİ ÇİFTÇİLER ÇOK ŞANSLI”

Ziraat odaları ismine kelam alan Kandıra Ziraat Odası Lideri Erdal Çetin, Dünya Çiftçiler Günü hasebiyle çiftçileri unutmayarak şenlik düzenlediği için Lider Büyükakın’a teşekkür etti. Ekonomik düşüncelerden ötürü dünyada tarımda meseleler yaşandığını belirten Çetin, “Fakat biz Kocaeli olarak çok şanslıyız. Zira Büyükşehir Belediye Liderimiz Tahir Büyükakın, üretim devam etsin diye değerli projelere imza atarak, mazotundan gübresine kadar çiftçilere her türlü dayanağı verdi. Bundan ötürü Kocaeli çiftçilerimiz, bilhassa Kandıralı çiftçilerimiz ismine kendisine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“BAŞKANIMIZ HER VAKİT BAYAN ÇİFTÇİNİN YANINDA”

Çiftçiler ismine konuşan Dâne-Riz Bayan Teşebbüsü Üretim İşletme Kooperatifi Lideri Serap Aslan da bayan teşebbüsçüler olarak cet tohumu üretiminin yaygınlaştırılması ve bayanların tarımda daha fazla kelam sahibi olması için çalıştıklarını söyledi. Bu yıl 25 bin cet tohumunu toprakta buluşturduklarını belirten Aslan, “Amacımız ürettiklerimizle sizlerin sofralarında olabilmektir. Cet tohumlarına sahip çıkarak, daima birlikte gelecek kuşaklara bunları aktarmayı hedefliyoruz. Bizlere bu hususta her vakit dayanak veren, bilhassa bayan çiftçilerin yanında olan kıymetli Büyükşehir Belediye Liderimiz Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Konuşmaların akabinde, aktiflik alanında kurulan stantları gezen ve ilgilerden bilgi alan Lider Büyükakın, daha sonra çiftçilerle fotoğraf çektirdi.

ŞÜKRİYE TUTKUN KONSERİ

Türk Halk Müziği’nin sevilen sesi Şükriye Tutkun, öğlenden sonraki etkinlikler kapsamında konser verdi. Kocaeli doğumlu olan Tutkun, sevilen en hoş türkülerini çiftçiler için seslendirdi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği konserde, izleyiciler Tutkun’un bir birinden hoş Türkülere eşlik etti.

Şükriye Tutkun Kocaeli’de olmaktan keyifli olduğunu belirterek, tüm çiftçilerin gününü kutladı. Çiftçi Şenliğine Lider Büyükakın’ın yanı sıra Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, tarım ve hayvancılık ile ilgili kamu kurumları, ziraat odaları, kooperatif ve birliklerin lider ve yöneticileri, tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunan odalar, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı