Ekonomi

Domotex 2022’de İnovatif Ürünler Başroldeydi

ABONE OL  

Halı ve yer kaplamaları dallarının buluşma noktası “DOMOTEX Turkey” kapılarını açtı…

Halı ve yer kaplamaları alanında bölüm firmaları ve profesyonellerini bir ortaya getiren DOMOTEX Turkey, yerli ve yabancı toplam 216 firmanın iştirakiyle Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. DOMOTEX Turkey Fuarı’nın açılış merasimine Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Annika Klar, Deutsche Messe AG Domotex Küresel Yöneticisi Sonia Wedell-Castellano’nun yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Gaziantep Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Mehmet Tuncay Yıldırım, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Lideri Zeynal Abidin Kaplan ve öteki yetkililer katıldı.

DOMOTEX Turkey Fuarı, 14-17 Mayıs tarihleri ortasında; makine halısı ve kilimlerinden dokuma yer döşemelerine, laminat parke gereçlerinden el imali halı ve kilimlere kadar en yeni eser ve teknolojilerin tanıtımı için kusursuz bir ortam sağlıyor.

Türkiye’nin önder halı ve taban kaplamaları fuarı olan DOMOTEX Turkey’de; Türkiye’den 168 ve ortalarında Almanya, Belçika, İngiltere, Hindistan, İran, Mısır, Umman ve Ürdün’ün de bulunduğu 14 ülkeden 48 firma yer alıyor. Dekorasyonun vazgeçilmez bir ögesi olan halı ve taban kaplamaları bölümlerinde yeni tasarım ve teknolojilerin sergilendiği DOMOTEX Turkey’de, Türk halıcılığının yeni kuşak yaklaşımları da beğenilere sunuluyor. DOMOTEX Turkey tıpkı vakitte, yabancı iştirakçi firmalarıyla memleketler arası seviyede ilgi kurma noktasında birçok avantajın sunulması için de fırsat yaratma tezi taşıyor.

“Yeniliklerin fuarı olacak”

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğü ve Güneydoğu Anadoluİhracatçı Birlikleri Halı İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde düzenlenen Alım Heyeti Programı kapsamında; iştirakçi firmaların yeni iş kontakları kurabilmelerine ve dalın ihracat hacmine direkt olarak katkı sağlayacak bir platform olma özelliği taşıyan fuarın açılış merasiminde yaptığı konuşmada, DOMOTEX Turkey’in yeniliklerin fuarı olacağını belirten Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Annika Klar şunları söyledi:

“Pandemi devrinde verilen ortanın akabinde tekrar birlikte olduğumuz, sektörünbölgesindeki en büyük buluşma merkezi olan fuarımız; yeni pazarlara açılma açısından her zamankinden daha fazla kıymete sahip. Her bölümde olduğu üzere halı ve yer kaplamaları bölümü de küresel manada büyük bir rekabet içinde. Domotex Turkey, dalın büyümesine katkısı ile her geçen sene bölüm için değerini artırıyor. Bunun en hoş delili da bugün fuarımıza katılan ulusal ve memleketler arası firmaların sayıca çokluğu. Türkiye’nin halı ve yer kaplamaları dalındaki gücünün kıymetli bir göstergesi olan bu durumun ihracata yansıması da kaçınılmaz olacaktır.2021 yılını 3.2 milyar dolarlık bir ihracat hacmi ile kapatan Türkiye, Memleketler arası Halı ve Yer Kaplamaları Fuarı DOMOTEX Turkey’in katkısıyla 2022 yılında 4 milyar dolarlık bir ihracat girdisi hedeflemektedir. Bu gayeye ulaşma yolunda DOMOTEX Turkey’in büyük yarar sağlayacağına inanıyorum.”

Klar kelamlarına şöyle devam etti:

“Deutsche Messe’nin Türkiye ofisi Hannover Fairs Turkey olarak düzenlediğimiz DOMOTEX Turkey 2022’de makine halıları başta olmak üzere çok çeşitli bir ürüngrubunun tanıtılması tüm iştirakçilere harika bir ortam sunacaktır. Doğal mineraller içeren ve ortamın ışığıyla kendi kendini temizleyen nano-halılar ve susuz üretim teknolojisi ile üretilen halılar fuarda ilgi cazibeli eserler ortasında yer alıyor. Bununla birlikte mineral uygulaması ile antistatik ve refleksolojik tesirler yaratan Therapy Halılar, üst segment halılar ve dekoratif halılardan oluşan birçok ilgi alımlı eser kümesini fuarımızda göreceğiz.”

Gaziantep Ticaret Odası İdare Şurası Lideri Mehmet Tuncay Yıldırım ise “Sektörü halının başşehri Gaziantep’te buluşturan Hannover Fairs Turkey’e bu büyük tertip için teşekkür ederim. Fuarlar, kentin iktisadına sağladığı katkının yanı sıra markalaşmasını da sağlıyor. DOMOTEX Turkey fuarı, kentimize bu katkıları sağlayan fuarların en başında geliyor. Vilayetimizde toplam 321 milyon metrekare halı dokunuyor. Bu Türkiye’de üretilen toplam halının yüzde 58’ini oluşturuyor. Bunun manası halı kesiminin kalbi bu gazi kentte atıyor.” halinde konuştu.

Halı Üretiminde İnovatif ve Çevreci Teknolojiler

Ziyaretçilerin polyester ve polipropilen eserlerde viskon ve pamuk renklerinin elde edilmesini kolaylaştıran renk referans sistemi ve kalıplaşmış ebatlar yerine isteğe nazaran ölçülendirilen halılar üzere birçok inovatif eseri de yakından inceleme fırsatı bulacağı DOMOTEX Turkey’de, susuz üretim teknolojisi ile üretilen halılar da sergileniyor. Sürdürülebilir bir gelecek için üretim kademesinde boya süreci uygulanmayan bu halılar, geri dönüştürülmüş pamuk kullanımının yanı sıra iplikleri dijital baskılar ile renklendirilerek 1 tonluk üretimde 10 ton su tasarrufu sağlıyor.

Halıcılık bölümündeki yeni jenerasyon çevreci teknolojiler ile dikkat çeken fuarda; yüzde 30 daha az karbondioksit emisyonu, yüzde 20 daha az su tüketimi ve yüzde 45 daha az güç tüketimi sağlayan halılar yer alıyor. Antitoz özelliği sayesinde iplikten kaynaklı tozlanma ve tüylenmeyi en aza indirerek ferah bir ortam sunan tabiat dostu halılar da fuarın öne çıkanları ortasında göze çarpıyor.

Yerli ve yabancı firmaların yaklaşık 25.000 m²’lik alanda eserlerini sergilediği DOMOTEX Turkey; cumartesi, pazar ve pazartesi günleri saat 10:00 – 18:00, salı günü ise 10:00 – 17:30 saatleri ortasında ziyarete açık olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı