Elazığ'da Pestil Yapımı Başladı

Elazığ'da her yıl üzümlerde hasadın başlaması nedeniyle üzümden elde edilen pestil yapımı da başladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Özellikle Elazığ’ın Baskil ilçesinde  pestil yapımına daha fazla rastlanıyor. Buradaki üzüm yetiştiricileri, yetiştirdikleri üzümü piyasaya satmanın yanında üzümden pestil üretiyor.

ORCİK VE PESTİL ELAZIĞ’IN VAZGEÇİLMEZİ

Doğal lezzeti ve Elazığ’da kış gecelerinin aranan yiyeceği olan orcik,içinde önümüzdeki aylar da hummalı bir çalışma yapılacak.Orcik yapımı oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir ürün. Dut pekmezi veya Şilfoni üzümünün sıkılması sonucu elde edilen şıranın kaynatılarak bulamaç yapılmasıyla orcik yapımı başlıyor.

Önce şıra kaynatılıyor, pekmeze dönmeden ateşten indirilerek süzülüyor. Sonra nişasta irmik veya unla karıştırılarak pelte kıvamında pişiriliyor. Daha önce ipe dizilmiş ceviz içi, sıcak peltenin içine daldırılıyor. Bu haliyle dar açı şeklinde dut ağacından yapılmış Gege adı verilen kancaya asılarak havalandırılıp kurutuluyor. Kurutma bir hafta devam ediyor ve işlem bittiğinde yenmeye hazır hale geliyor.

Özellikle ilerleyen aylarda  cevizlerin olması ile birlikte orcik yapımının Elazığ’ın köylerinde  yaygın olarak yapılacağı belirtildi.

 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN