Ekonomi Haberleri

Ekonomi Haberleri

Şehir ve Ülke Ekonomisi Dost Meclisinde Masaya Yatırıldı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen, “Güncel Ekonomik Değerlendirme Toplantısı” MÜSİAD Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali EROL'un ev sahipliğinde DoubleTree By Hilton Hotel'de gerçekleştirildi.

EBEGEM Yeni Dönem Kursları İçin Kayıtlar Başladı

Elazığ Belediyesi, Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM) bünyesinde açtığı farklı kurslarla vatandaşların gelişimlerine katkı sağlamaya devam ediyor.

Hibe ve Kredi Destekli Girişimcilik Eğitimleri Başlıyor

Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme ve Eğitim Merkezi (EBEGEM), istihdama yönelik eğitim çalışmalarını sürdürüyor.

Müteahhitlik Sektörü Sorunları TOBB’ye Taşındı

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkan Asilhan Arslan Elazığ TSO 10. Meslek Komitesi Üyelerinin talebi üzerine inşaat sektörünün sorunları ve beklentilerini TOBB’ye taşıdıklarını belirterek, 250 sektörü direk olarak ilgilendiren ve istihdam başta olmak üzere ekonominin çarklarının dönmesinde büyük katkı sağlayan müteahhitlik ve taahhüt sektörünün sorunlarının çözülmesini talep ettiklerini dile getirdi.

Elazığ Belediyesi Mahallelere Mobil Atık Merkezleri Yerleştiriyor

Elazığ Belediyesi, doğal kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve atıkları geri dönüşüme tabi tutarak ekonomiye katma değer sağlamak adına çevreye yatırım yapmayı sürdürüyor.

KDV İndiriminde Süre 2 Ay Uzatıldı

Koronavirüs salgınından etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla çok sayıda hizmet kolunda katma değer vergisi (KDV) oranlarında 31 Mayıs 2021'e kadar geçerli indirimli oranların süresi 31 Temmuz 2021'e kadar uzatıldı.

Başkan Şerifoğulları: ‘Doğaya Yatırım Yapmayı Sürdürüyoruz’

Elazığ Belediyesi, kendi enerjisini kendi kaynaklarıyla üreterek çevreye ve milli ekonomiye katkı sunacak GES projesi yatırımlarına devam ediyor.

Ekonomi Kilitlendi

Hükümetin pandemi döneminde esnaf ve işletmelerine verdiği desteklerin sahaya nasıl yansıdığı ve piyasayı nasıl etkilediğini işin muhataplarına sorduk.

Başkan Saraç:“ Filistinlilere yapılan saldırıyı nefretle kınıyorum”

İsrail polisinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa'da cemaate saldırmasına Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Ahmet Saraç kınama mesajı yayınladı.

Güneş Enerji Santrali (GES) Projesinde Sona Gelindi

Elazığ Belediyesi’ne ekonomik anlamda katkı sunacak projeler arasında yer alan Güneş Enerji Santrali (GES) faaliyete geçmek için gün sayıyor.

Başkan Çağlar: Elazığ’a Özgü Ekonomik Bir Model Yaratılmalı

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çağlar, Elazığ’ın ekonomi modeli ile ilgili açıklama yaptı.

Kapanma sürecinde iş dünyasının talepleri

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan COVİD-19 ile mücadele kapsamında alınan tam kapanma kararını iş dünyası olarak desteklediklerini belirterek, “Toplum sağlığı açısından tam kapanma kararı son derece doğru olmuştur. Bununla birlikte 20 günlük bu süreçte iş dünyasının kayıplar yaşamaması ve ekonominin çarklarının yeniden dönebilmesi için, devlete olan her türlü vergi, SGK, kredi geri ödemeleri, doğalgaz ve elektrik gibi ödemelerin ötelenmesi, Çek ödemelerinde sorunlar yaşanarak domino etkisiyle ekonominin çarklarının bozulmaması için KOSGEB üzerinden KGF desteği ile iş dünyasının kerdi ile desteklenmesini ivedi olarak beklemekteyiz” dedi.

İl ekonomisindeki toparlanma umut veriyor

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, 2020 yılı Ocak ayında yaşanan Elazığ merkezli büyük deprem felaketi ve ardından tüm dünyayı ve Ülkemizi saran COVİD-19 sürecine rağmen Elazığ’ın kendi iç dinamikleriyle toparlanmayı çok hızlı bir şekilde sağladığını ve 2020 yılı tablosunu geride bırakarak bir çok alanda 2019 yılının da üzerine çıkıldığını söyledi.

Kadın Girişimcilere ‘Network Liderlik ve İş Fırsatı’ Eğitimi

Kadınların sosyo-ekonomik gelişimlerini destekleyerek toplumsal yaşama katılımlarını artırmayı hedefleyen Elazığ Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi tarafından ‘Network Liderlik ve İş Fırsatı’ isimli seminer düzenledi.

Hizmet İstatistikleri Yayınlandı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2021 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait Birimler bazında hizmet istatistikleri hazırlandı. 2020 yılının aynın dönemine göre başta yeni kayıtlar olmak üzere bir çok alanda yüzde 60 oranında kapasitenin arttığını belirten Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, hedef odaklı hizmet üreten Odanın Ülke genelinde dikkat çeken bir yapıya kavuştuğunu söyledi.

Elazığ Ekonomi Platformunda Bayrak Değişimi

Elazığ Ekonomi Platformu Mart Ayı ilk toplantısında Enerji Verimliği Artırma Derneği Başkanı Ahmet SARAÇ Platform Dönem Başkanlığına seçildi.

CHP İl Başkanı Doğdu: Elazığ esnafımız kara günlerden geçiyor

Corona virüsü salgının yeniden artmasıyla birlikte esnafın ve vatandaşların ekonomik anlamda zor günler geçirdiğini ifade eden CHP Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu, ”Kira ödemesi dışında, çalışanların ücretleri, giderleri ve diğer ödeme kalemleri dikkate alındığında esnafın içler acısı hali gün yüzüne çıkıyor.” dedi.

Gücümüz Kalmadı…

Yaklaşık bir yıldır tüm Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülke ekonomik sorunlar yaşarken, Türkiye’de de pandemi nedeniyle uzun zamandır iş yapamayan esnaflar zorluk yaşamaya devam ediyor.

TKDK Destekleri Elazığ Ekonomisine Güç Vermeye Devam Ediyor

Türkiye’nin kırsalını kalkındırıp Milli Kalkınma Hamlesinin sağlam temellerde devam etmesine güç veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), yatırımcılarını müjdeli haberleri vermeye devam ediyor.

Ergen:“Pertek köprüsü Elazığ’a çok şey katacaktır”

Kent Konseyi Başkanı Murat Ergen yazılı bir açıklama yaparak,“ Harput’tan Pertek’e kurduğumuz Gönül Köprümüzü perçinlemek, mesafeleri kısaltmak, çileyi bitirmek, ekonomiyi geliştirmek, engelleri kaldırmak gibi bir çok sorunu bitirecek Pertek Köprüsü projesinin hayata geçmesini Ulaştırma ve Alt yapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’ndan istiyoruz.”dedi.

Belediyeden Hem Çevreye Hem Ekonomiye Katkı

Elazığ Belediyesi doğayı ve çevreyi korumak, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için geri dönüşüm çalışmalarını sürdürüyor.

TKDK 9. Çağrı ilanına çıktı,357 projeye 235 milyon lira hibe verildi

TKDK’nın 9.Çağrı ilanına çıkması ile ilgili düzenlenen basın toplantısına katılan Ak Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, kendi kendine yeten bir ülke olmanın ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu Pandemi sürecinde anlaşıldığına dikkat çekerek, ”Bütün ekonomik çarkların durmasına rağmen kapıların kapanmasına rağmen Türkiye’de tedarik zincirinde ve gıda zincirinde her hangi bir aksama olmayışı Türkiye’nin tarımsal tarım ve hayvancılık altyapısının güçlü olduğunu göstergesidir. Elazığ bir Tarım ve hayvancılık kentidir. Bu özelliği ile pek çok ili kıskandırıyor. TKDK’da şimdiye kadar 526 Milyonluk bir yatırım yapmıştır. Bu miktarın yarısı olan 276 milyonu hibedir.” dedi.

Kobi Gelişim Destek Programı Yürürlüğe Girdi

Ülkemizin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, KOBİ'lerin ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla KOSGEB tarafından KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı yürürlüğe konulmuştur.

Odalar, STK’lar ve Kooperatiflerin Katılımıyla İstişare Toplantısı Gerçekleşti

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Elazığ Ticaret Borsası, Elazığ Esna ve Sanatkarları Odaları Birliği, Elazığ Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği bünyesindeki Odalar, Elazığ’da faaliyetlerini sürdüren ekonomiyle ilgili STK’lar ile Kredi Kefalet Kooperatifleri Başkan ve temsilcilerinin katılımı ile Elazığ TSO Konferans Salonunda, ‘Covid-19 Süreci İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’ yapıldı.

Ebegem Eğitimlerine Online Devam Ediyor

Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme ve Eğitim Merkezi (EBEGEM) mesleki eğitimlerini online olarak sürdürüyor.

Tarımsal Üretim Seferberliği İlan Edilmelidir

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği İl Temsilcisi Vedat Demirbağ yaptığı açıklamada,“Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü nedeni ile gıda üretimi ciddi manada etkilenmiştir. Bu olumsuz şartlarda insan geleceğini direkt etkileyen gıdanın sağlanacağı en önemli sektör olan Tarım ürünlerin sürdürülebilir üretimi ülkelerin ekonomilerini ileriki yıllarda ciddi manada etkiyecektir.”dedi.

ÇEKO Fransa’da Sendikalarla Görüştü

Fırat Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü tarafından Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında yürütülen “Kadınlar Sendikasız, Sendikalar Kadınsız Olamaz” projesi kapsamında Fransa’da Sendikaları ziyaret etti.

Elazığ Ekonomi Platformu'nun Yeni Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık Oldu

Elazığ Ekonomi Platformu Aralık Ayı ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, Elazığ Ekonomi Platformu'nun (ELEP) 7. Dönem Başkanı olarak Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık seçildi.

Ebegem’den Engelli Bireylere Özel Girişimcilik Eğitimi

Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme ve Eğitim Merkezinde (EBEGEM), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle özel bir eğitim programı düzenledi.