Gündem

107 yıl sonra Bursa aynı ruhla Çanakkale’de

ABONE OL  

Çanakkale savaşlarında en fazla şehit veren Bursa, zaferin 107. yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kireçtepe Jandarma Şehitliği’nde kahraman ecdada vefa için tek yürek oldu. ÇANAKKALE (İGFA) – Çanakkale Savaşı’nda 6-8 Ağustos 1915’te kahramanca çarpışan ve iki Tugay gücüne ulaşan İngiliz kuvvetlerini Karakol Dağı ve Kireçtepe’de durdurup, Küme Komutanlığını Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Anafartalar Grubu’nun kuzey yanını koruyan Gelibolu ve Bursa Jandarma taburlarının üç bölüğündeki şehitlerin yer aldığı bölgeye, savaş devam ederken 1915’te bugünkü şehitlik yapılmıştı. Kahraman ecdada vefa borcunu en düzgün formda ödemek için harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi de Bursa Garnizon Komutanlığı işbirliğiyle zaferin 100. yılında şehitliği ecdada yakışır hale getirmişti. Şehitliğin tekrar düzenlenmesinin akabinde her yıl Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen fakat pandemi nedeniyle orta verilen Çanakkale şehitlerini anma programı, bu yıl yaklaşık 1000 Bursalının iştirakiyle yapıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘ecdada saygı’ aktifliği kapsamında Bursa’dan gelen vatandaşlar, kahraman atalarını bu yıl da gurur, gözyaşı ve dualarla andı. Kahraman şehitleri anma merasimine Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Süleyman Çelik, Orhangazi Belediye Lideri Bekir Aydın, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Konuşmasına Ulusal Şair Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ isimli şiirinin bir kısmını okuyarak başlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik, Bu toprakların, birliğimizin ve kardeşliğin mayası olduğunu söyledi.

Kayıtlara nazaran bu muharebede Bursa’dan 4.092 askerimiz şehit olduğunu anımsatan Çelik, “Kahramanlarımız; Seddülbahir’de, Arıburnu’nda, Zığındere’de, Tekketepe’de, Anafartalarda ve daha birçok cephede Çanakkale’yi geçilmez yaptılar. Çanakkale, bir milletin adeta küllerinden yine doğuşu, tekrar şahlanışının şaheseri olan büyük bir zaferdir. Çanakkale zaferi, kurtuluş savaşına da ilham vermiş, cüret olmuştur.

Tarihimizde yaşananları unutmamak için yaptığımız bu anmalar, geleceğimizi inşa çalışmalarımızda bize yol göstermesi içindir. Zira tarihini bilmeyen, ona sahip çıkmayan milletlerin geleceği yoktur.

Kelam konusu vatan olduğunda, nasıl birlikte hareket etmemiz gerektiğini öğretir bize. Bizler bu hakikaten hareketle, ecdadımızın bizlere bıraktığı ülkemizi tüm kıymetleriyle birlikte geleceğe taşıyacağız. Bu vesileyle, bizlere özgür bir vatan bırakmak için canlarını feda eden, bu uğurda destanlar yazan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı bir sefer daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” diye konuştu. Bursa Vilayet Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Jandarma Yarbay Volkan Kılıç ise, Çanakkale Zaferi’nin Türk savaş tarihine altın harflerle yazıldığını hatırlattı. Konuşmaların akabinde şehitlerin ruhuna topluca dua edip, şehitliğe fidan diken protokol üyeleri, daha sonra şehitliğe gezip, mezarlara karanfil bıraktı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı