Gündem

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Kutlandı

ABONE OL  

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü, İnegöl Belediyesi ile İnegöl Ziraat Odası iş birliğinde düzenlenen programla kutlandı. Belediye Lideri Alper Taban, yeni eser üretimine kıymet verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Memleketler arası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs tarihi, 1984 yılından beri her yıl Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor. Bugün tüm dünyada olduğu üzere kentimizde de Çiftçilerin Günü düzenlenen programla kutlandı. Sanayi kenti olduğu kadar tıpkı vakitte yeterli bir tarım kenti de olan İnegöl’de, Çiftçiler Günü İnegöl Belediyesi ve İnegöl Ziraat Odası iş birliğinde Atatürk Anıtı önünde düzenlenen merasimle kutlandı.

“BİZ ÇİFTÇİ BİR MİLLETİZ”

Bugün 11.00’da hürmet duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan merasimde, akabinde Ziraat Odası Lideri Sezai Çelik günün mana ve ehemmiyetine ait bir konuşma yaptı. Çelik, “Dünya Çiftçiler Günü 1984 yılından bu yana kutlanmakta. Tarihi manada 14 Mayıs 1946 Milletlerarası Tarım Üreticileri kuruluş yılıdır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği de 1957. Bizler çiftçi bir milletiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Bu milletin bir eli kılıçta bir eli sabanda olmasaydı bu coğrafyada olmazdık’ demişti. Çok yanlışsız bir kelam. İnegöl tarlasından sofraya kadar giden bu yolda elinin değdiği her şeye paha katan çiftçilerimizin 14 Mayıs Çiftçiler gününü kutluyorum” dedi.

İNSANLIK VAR EPEY ÜRETİM VE TÜKETİM DEVAM EDECEK

İnegöl İlçe Tarım Müdürü İbrahim Ekren ise insanlığın var olduğu sürece üretimin ve tüketimin devam edeceğini kaydederek; “Toprağımızı işleyerek bütün vatandaşlarımızı besleyen çiftçilerimiz Çiftçiler Günü kutlu olsun. İnsan var olduğu surece üretecek ve tüketecek. Tahminen toplumumuzda birçok kişinin görmediği, bilmediği, yalnızca sofrasında gördüğü besin eserlerini ne biçimde üretildiğini maalesef birçok insanımız bilmiyor. Biz dalın paydaşı olarak bu çiftçilerimiz her vakit yanında durmaya çalışıyoruz. Bakanlığımızın, devletimizin programları, takviyeleri çerçevesinde çiftçilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. Onlara dayanak olmaya çalışıyoruz. Tekrardan çiftçilerimiz Çiftçiler Günü kutlu olsun” diye konuştu.

“EL BİRLİĞİ İLE ÇABALAMAK ZORUNDAYIZ”

Merasimde son konuşmayı Belediye Lideri Alper Taban yaptı. İnegöl’ün hem sanayi hem tarımı birebir anda yapabilen ende kentlerden olduğuna dikkat çeken Lider Taban, “Şehrimiz bir tarafta endüstrisi, bir tarafta tarım yerleri, orman yerleri ve bereketli topraklarıyla üretiyor. Bu alanda yeterli noktaya gelmek istiyorsak, tüm paydaşların bu alanda kendi yetiştirmeye, geliştirmeye devam etmesi lazım. Bizde çiftçilerimizin gelişimine katkı sağlamak istiyoruz. Gerek Ulusal Eğitim ve Halk Eğitim Müdürlüğümüzün dayanağıyla, el birliğiyle baş başa vererek Allah’ın müsaadesiyle düzgün bir noktaya gelmesi için çabalamak zorundayız” dedi.

“YENİLİK ARAYIŞLARINI SÜRDÜRMELİYİZ”

Vazifeye gelmelerinin akabinde İnegöl’de depolama alanı eksikliği olduğunu gördüklerini kaydeden Lider Taban, “El birliği ile kooperatifimiz bünyesinde soğuk hava tesisi kurduk. Beraberinde çiftçimizin gelişmesini istiyoruz. Yeni eser konusunda kesinlikle denemek zorundayız. Toprak analizleri yapmaya çalışıyoruz. İsteyen, dileyen çiftçilerimize o toprakta en âlâ ne yetişirse onu deneyimletelim istiyoruz. Tekke köyümüzde lider çiftçilerimize ekinezya fide takviyesi vermiştik. Ekimini de gerçekleştirdik hasadını da yaptık. Kendi sözüyle 1’e 6 oranında kar sağladığını söz ediyor. Evet cebimizdekiler zati bizde. Onlar heybemizde. Lakin bugüne dair daha yeni şeyler söylememiz gerekiyor. Bundan sonrası için de yeni bir açılım yakalamamız gerekiyor. Bunun için uğraş edeceğiz el birliği ile. İnegöl Belediyesi olarak taş toplama aracı aldık. Taşlı yerlerin temizlenerek daha fazla randıman elde edilmesine katkı sağladı. Bir koyun yıkama havuzu aldık, orada çiftçimize bir katkı sağlandı. Salça makinesi, ceviz soyma makinesi ayrıca takviyelerle çiftçimizin yanında olmaya çalıştık. Bugün de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle bir ortadayız. Ben tüm çiftçilerimize sağlıklı, huzurlu ve bereketli bir hayat temenni ediyorum. Burada bulunan tüm paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah birlik ve beraberlikle bunu daha hoş noktaya getirmiş olacağız” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde davetlilere ikramlarda bulunuldu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı