Gündem

”Atatürk’ün Samsun’dan sonra aklındaki kent Kocaeli’ydi”

ABONE OL  

12. Kitap Fuarı’nın birinci gün konuşmacılarından Ulusal Kuruluşlar Birliği Lideri Yücel Alpay Demir, tarihe ışık tutan kıymetli bir açıklamalarda bulundu

Kocaeli 12. Kitap Fuarı açılışının birinci gününde kıymetli müellifler ağırladı. Süleyman Paşa Salonu’nun öğlenden sonraki konuklarından biri de Ulusal Kuruluşlar Birliği Lideri Yücel Alpay Demir oldu. Demir, Kocaeli’nin her vakit birlik ve beraberlik konusunda örnek olduğuna dikkat çekerek bu kapsamda değerli bir tespite dikkat çekti. Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Çabayı Samsun’dan başlattığını hatırlatan Demir, “Mustafa Kemal Paşa Samsun’dan istediği üzere sonuç alamasaydı, bu sefer birlik ve beraberliğin en güçlü kentlerinden biri olan Kocaeli’ne yönlenecekti. Atatürk’ün Samsun’dan sonra aklındaki kent Kocaeli’ydi. Biz tarihin her periyodunda birlik ve beraberliği çok kuvvetli bir kent olduk. Bu ruhu her vakit yaşatmalıyız” dedi.

SÖYLEŞİYE AĞIR İLGİ

Ulusal Kuruluşlar Birliği Lideri Yücel Alpay Demir’in “Bunalımdan Çıkış Yolu” bahisli söyleşisine vatandaşlar ağır ilgi gösterdi. Birebir vakitte “Cahil Kamyoncu” kitabının muharriri olan Ulusal Kuruluşlar Birliği Lideri Yücel Alpay Demir, Türk kültüründe halka hizmet hakka hizmet kavramının birlikte ele alındığını belirterek, “Maddi manevi yardımları sivil toplum kuruluşları gerçekleştirirdi. Bizler toplumların sıkıntılarının tahlili olarak üreten ve düzeltme çabası geliştiren sivil toplum kuruluşuyuz” dedi. Yücel Alpay Demir, söyleşisinde birlik ve beraberlik kavramının kıymetine dikkat çekti. “Hangi görüşte olursa olsun birlik ve beraberliği önemseyerek Kocaeli’de daha çok çalışmalıyız, Yeni kuşak gençlerimizden birlik ve beraberliği benimseyen bir toplum yetiştirmeliyiz” diyen Demir bu esnada değerli bir tespite dikkat çekti. Demir, Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlığın en kıymetli adımı olan 19 Mayıs 1919 Samsun’dan Anadolu’ya çıkışını hatırlatarak, “Mustafa Kemal Paşa Samsun’dan istediği üzere sonuç alamasaydı, bu sefer birlik ve beraberliğin en güçlü kentlerinden biri olan Kocaeli’ne yönlenecekti. Biz tarihin her periyodunda birlik ve beraberliği çok kuvvetli bir kent olduk. Bu ruhu her vakit yaşatmalıyız” dedi.

“FARKLI İDEOLOJİLERİN OLUMLU İSTİKAMETLERİNİ ALMALIYIZ”

Süleyman Paşa Salon’da Yücel Alpay Demir’in akabinde Şairler ve Muharrirler Derneği Lideri Muharrir Taylan Katak da tekrar birlik ve beraberliğin değerine yönelik bir söyleşi gerçekleştirdi. Katak, “Birlik ve beraberliğin her şeyin üstesinden geleceğini bilenler, bizi içerden yok etmeye çalışıyor. Milliyetçiliği gerçek anlayan bir kişi Atatürkçü Niyet Derneği ve Türk Ocaklarını ayrıştırmaz. Bizler birlik beraberlik ruhunu İzmit’te kazandık. Türkiye’nin muhtaçlığı olan şey ideolojik görüşlerden çok tahlil arayışlarıdır. Birlikte oturup ülkenin sıkıntılarına tahlil üretmeliyiz. Teknolojinin gelişmesiyle toplumsal medyanın çok fazla kullanılmasıyla başına buyruk bir kuşak ortaya çıkıyor. Nitelikli liyakatli prensipli beşerler yetiştirmeliyiz. Kocaeli ulusal kuruluşlar birliğinde farklı görüşlere sahip şahısların katılmasıyla birçok olumlu karşılık alındı. Bizler birlik ve beraberliği burada uygulayabiliyoruz bu sevindirici. Bizler farklı ideolojilerin ötelemek yerine olumlu yanlarını almalıyız” dedi.

BEKLENTİ BİTTİĞİNDE

Süleyman Paşa Salonu’nda öğlenden sonraki oturumda 3. söyleşide ise Sakarya’da psikolog ve terapist olarak vazife alan Mustafa Topkara bağlantıların büyüsü konusunda seminer verdi. Bayan ve erkek piskolojisi üzerine çalıştığını lisana getiren Topkara, “İnsan kendini muhafaza altına aldığında içine kapanıyor. Bu da dert bozukluğunun yanı sıra manaya ve anlatma sorununa neden oluyor. Bütün sorun da anlayamama ve anlatamamaktan çıkıyor. Birbirimizi anlamaya çalışmalıyız. Şayet ilgiyi yalnızca beklenti üzerine kurarsak, beklenti bittiğinde umut da kalmadığında bağ biter” diye söz etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı