Gündem

”Avrupa’ya Osmanlı’nın adı bile yetiyor”

ABONE OL  

Tarihçi, akademisyen ve muharrir Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, 12. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında “Osmanlı’yı Yücelten Değerler” isimli söyleşiye katıldı

Tarihçi, akademisyen ve müellif Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, 12. Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında Selim Sırrı Paşa Salonu’nda düzenlenen “Osmanlı’yı Yücelten Değerler” isimli söyleşide iştirakçilerle buluştu. Osmanlı devrindeki Padişahların hayatlarından çeşitli anekdotlar aktaran Prof. Şimşirgil, “Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri saraya gidiyor. I. Ahmet Han abdest alırken Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerine ibrik tutuyor. Şu mütevaziliğe bakar mısınız? Düşünün bu kişi koskoca devletin sultanıdır” biçiminde konuştu.

“SADIK DOSTLARINIZ OLSUN”

Şimşirligil, “Sadık dostunuz olsun şayet sadık dost bulamazsanız, onların kitaplarını okuyun. Ben İmam Gazali’nin kitaplarını okudum, Yunus Emre’nin şiirlerini okudum. Tanzimat’tan bu yana muhafazakâr aydınları maalesef ezik olarak gösterdiler” sözlerini kullandı.

İLBER OLTAYLI VE ŞENEL ŞENGÖR’Ü ELEŞTİRDİ

Tarihçi İlber Oltaylı’nin Fatih Sultan Mehmet’e yönelik içki içtiğini tezine değinen Şimşirgil, “Bunu söylediğinde kendisine dedim ki doküman göster. Diyor ki saklı içerdi. Bir de onun bir arkadaşı var Celal Şengör, o da diyor ki; Fatih Sultan Mehmet, Müslüman değildi. Yahu adamın ismi bir sefer Muhammet. Bunları her ay televizyon ekranlarına çıkarırlar. Bana da ambargo koyuyorlar. Bende YouTube’dan seslenirim o olmazsa Facebook’tan seslenirim. Bir sürü platform var. Dün Sivas’ta idim artık Kocaeli’ndeyim” dedi.

“OSMANLI’NIN İSMİ BİLE YETİYOR”

Prof. Dr. Şimşirgil, “Bakın bir millet olarak biraz şöyle kalktığımızda, dirildiğimizde Avrupalılar ne diyor, yeni Osmanlı mı geliyor. Demek ki milletimiz yaşıyor. Osmanlı’nın ismi bile onlara yetiyor” biçiminde konuştu.

“BİZİM GENLERİMİZLE OYNUYORLAR”

Prof. Dr. Şimşirgil, “Dinimizi, tarihimizi, edebiyatımızı bozarlar arkadaşlar, bunlar hiç boş durmuyor. Bizde buna karşı çok uygun öğreneceğiz, okuyacağız kendimizi yetiştireceğiz. Bakın bizim genlerimizle oynuyorlar. Ulusal Eğitim’in düzelmesi lazım. Ankara İlahiyat Fakültesi’nin internet sitesine girin ders müfredatına bakın 1949’taki müfredat duruyor. Birinci 2 sene İslam ismine bir tane ders bulamazsınız. Daha sonra Menderes periyodunda 3 ve 4. sınıflara tefsir, fıkıh ve hadis dersleri konuldu. Ben bunlarla ilgili yazı yazdım, Ankara İlahiyat Fakültesi’nin dekanı bana hakaret etti” dedi.

“OSMANLI PADİŞAHLARI ÇOK KALİTELİ EĞİTİM ALIYORDU”

Şimşirgil, kelamlarını şöyle tamamladı; ‘’Osmanlı’da gençleri o denli bir yetiştiriyorlar ki o denli bilim inşalarından ders alıyorlar ki çok kaliteli beşerler çıkıyor. Tasavvuf tarafına bakıyorum, Akşemsettin Hazretleri, Aziz Mahmut Hüdayi üzere alimler var. Artık bu insanların yetiştirdiği padişahlar içki içer mi, yanlış işlerle uğraşır mı?”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı