Gündem

Bakan Yanık’tan Aile Haftası mesajı

ABONE OL  

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Güçlü toplum, güçlü devlet demektir. Güçlü devlet halkına sahip çıkarak onun refahı, huzuru ve güvenliği için her türlü dayanağı verebilir. Bu birbirine bağlı zincirin en kıymetli halkası olarak biz sağlıklı yapıdaki aileyi görüyor ve bu yüzden her fırsatta ‘Biz büyük bir aileyiz’ diyoruz” dedi.

Bakan Derya Yanık, Aile Haftası münasebetiyle görüntü ileti yayımladı. Bakan Yanık, bildirisinde şunları kaydetti:

“Her ne kadar ‘toplumun en küçük birimi’ olarak tanımlansa da aslında bizim için manası çok büyüktür.

Barındığımız yerin ismi ‘evdir’ ama o meskeni yuva yapan içindeki sevgi, merhamet, fedakârlık, paylaşma ve dayanışma hisleridir. Bu hislerle o konutta yaşayan beşerler da ‘aile’ olur.

Bizim medeniyetimizde aile, gerek çekirdek hâli, gerek geniş hâliyle akrabalık ve hısımlıkla çoğalıp bütünleşir. Hatta dünyada en fazla aile ve akraba odaklı unvan, biliyorsunuz Türklerdedir. Bu varlıklı yapı zedelendiğinde toplum gücünü yitirmeye başlar. Toplum ve devletin devamlılığı için, bu yapıyı korumak ve güçlendirmek gerekir. Bu noktada da herkese vazifeler düşmektedir.

Aile kurumuna sahip çıkmanın ve onu değerlerimizle uyumlu bir formda günümüz kuralları dahilinde güçlendirmenin yolu, yeniden karşılıklı sevgi, fedakârlık, sorumluluk ve adaletli paylaşımdan geçiyor.

Unutmayalım,

Bizleri şefkatle saran,

Sevgiyi üzerimizde bir gölge üzere taşıyan,

Hayata bakışımızı şekillendiren yer ailedir.

İşittiğimiz birinci kelam,

Söylem ettiğimiz birinci söz,

Tattığımız birinci lezzet,

Dokunduğumuz birinci obje,

Gördüğümüz birinci insanlar…

Hepsi bu çatının altında var olmuştur.

Bu çatı altındaki bağların ve bireylerin sağlıklı, keyifli ve güçlü olması toplumun güçlü olması demektir. Güçlü toplum, güçlü devlet demektir. Güçlü devlet halkına sahip çıkarak onun refahı, huzuru ve güvenliği için her türlü dayanağı verebilir.

Bu birbirine bağlı zincirin en kıymetli halkası olarak biz sağlıklı yapıdaki aileyi görüyor ve bu yüzden her fırsatta ‘Biz büyük bir aileyiz’ diyoruz.

Bu hislerle 85 milyonluk büyük ailemizin aile haftasını tebrik ediyor, gelecek hoş günleri ahenk içerisinde, daima birlikte inşa etme temennisiyle sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı