Gündem

CHP’li Bakan’ın “Çöp” sorularına yanıt: 2021’de 3 bin 941 tesise 350 milyon TL ceza!

ABONE OL  

Bloomberg haber ajansı Londra’daki 3 TESCO geri dönüşüm kutusuna 3 adet GPS (uydu tabanlı radyonavigasyon sistemi) aygıtı yerleştirmiş ve atık kutularından birinin Türkiye’ye, 3 bin 200 kilometre uzaktaki Adana’ya, geldiği ortaya çıkmıştı. Geçen ay yayınlanan bu haber Türkiye ve dünya kamuoyunda günlerce tartışıldı.

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, hususla ilgili açıklama yaptı ve şunları söyledi: “7 grubumuz alanda. Bütün bölge tarandı. Yeni bir döküm tespit etmedik. İmajlara ait de incemeler yapılmış, manzaraların yeni olmadığı anlaşılmış, o alanda rastgele bir tehlikeli atığa alanda rastlanmamıştır. Haber ve haberin içeriğinde yer alan tüm bilgiler büsbütün asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır.”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi (CİMER) üzerinden 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında bahisle ilgili bilgi edinme başvurusu yaptı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı müracaata karşılık verdi.

Bakanlık bir sefer daha, “31/03/2022-02/04/2022 tarihleri ortasında kontrol yaptığını, 2021 yılında atık döküldüğü tespit edilen ve temizlenen alanlar ile tekrar atık dökümü yapıldığı sav edilen bütün bölgenin tarandığını ve rastgele bir döküm tespit edilmediğini, rastgele bir tehlikeli atığa rastlanılmadığını” yineledi.

Etraf Mevzuatına karşıt hareket eden 3 bin 941 tesise 350 milyon 228 bin TL ceza!

Bakanlık, 2021 yılında 57 binin üzerinde etraf kontrolü gerçekleştirdiğini bunun “Cumhuriyet tarihinde yapılan en yüksek kontrol sayısı” olduğunu söz etti. Bakanlık, bu kontrollerde Etraf Mevzuatına ters hareket eden 3 bin 941 tesise toplamda 350 milyon 228 bin 270 lira idari para cezası uygulandığını, 406 tesisin ise faaliyetten men edildiğini açıkladı.

Adana’daki 29 işletmeye faaliyetten men, 32 işletmeye 7 milyon 900 bin TL ceza!

Adana’da son 2 yıl içerisinde toplamda 4 bin 218 kontrol yapıldığını, bu kontrollerin bin 212’sinin atık konusunda gerçekleştirildiğini belirten Bakanlık, “2021 yılı Nisan ve Mayıs Aylarında da bölgede devam eden rutin kontrollere ek olarak merkez kontrol gruplarının bölgeye sevk edildiğini ve plastik atık geri dönüşüm dalında kapsamlı bir kontrol yapıldığını; bu kontrollerde Etraf Kanununa nazaran alınması gereken Etraf Müsaadesi ve Lisans Evrakı ile Süreksiz Faaliyet Evrakı olmadığını tespit edilen 29 işletme hakkında faaliyetten men kararı, 32 işletme hakkında da 7 milyon 900 bin Türk lirası idari para cezası uyguladığını” açıkladı.

Adana’da 2 şahsa 466 bin TL ceza ve cürüm duyurusu!

Bakanlık ayrıyeten Adana’nın çeşitli bölgelerine atık döktüğü tespit edilen 2 şahıs hakkında, 466 bin TL para cezası uygulanarak bu şahısların hareketinin Türk Ceza Kanunu’nun ‘Çevreyi taammüden kirletmek’ kabahatinden kıymetlendirilmesi için Cumhuriyet Savcılığına hata duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Madem bu kadar çok kontrol yapıldı, yapılıyor bu çelişki nasıl açıklanıyor?

CHP’li Bakan şu formda konuştu: “Bakanlık, Adana bölgesine dökülmüş atıkların lisanslı bertaraf tesislerine gönderilerek bölgenin temizlendiğini, Cumhuriyet tarihinde yapılan en yüksek kontrol sayısına ulaşıldığını sav etse de binlerce kontrol yaptığını, milyonlarca TL ceza kestiğini anlatsa da bu, yanlış giden bir şeyler olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Her gün tonlarca geri dönüşümü mümkün olmayan çöp ülkemize girmeye devam ediyor, çabucak her gün tonlarca çöpün ormanlık alanlara, Çukurova’nın tarım topraklarına saçılmış olduğuna dair imgeler ortaya çıkıyor. Madem bu kadar çok kontrol yapıldı, yapılıyor bu çelişki nasıl açıklanıyor? Uygulanan para cezaları tahsis ediliyor mu? Faaliyetten men edilen işletme sahipleri, öteki isimlerde faaliyetlerine devam edebiliyor mu? Cezai yaptırımlar faal bir halde uygulanıyor mu? Caydırıcı oluyor mu? Bunların karşılığı yok. O çöpler ülkemize girsin, topraklarımıza ormanlarımıza saçılsın, sonra Bakanlık gitsin bir zahmet 3 gün o bölgede kontrol yapsın, milyonlarca lira ceza kessin ve böylelikle Cumhuriyet tarihinin en sıkı kontrolünü yapmış olsun o denli mi? O denli değil! Haberin var ya da yok dünyanın çöpü ülkemize giriyor. En evvel, siz o çöpleri ülkeye sokmayacaksın. 3 gün kontrol yaparak vazifesini yerine getirmiş olmuyorsun. Tüm yıl kontrol yapmak zorundasın. 3 gün kontrol yapıp kalan 362 gün ülkeyi makûs niyetlilerin eline bırakırsan ne kontrol yapmış olursun ne sorumluluğunu yerine getirmiş olursun. Yıllardır bunlar söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. Türkiye evvel kendi çöpünü bertaraf edecek, evvel kendi çöpünü geri dönüştürecek, evvel kendi çöpünden ham unsur üretecek. Bunu biz gerçekleştireceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı