Gündem

CHP’li Belediye Başkanları Mersin’de buluştu

ABONE OL  

Lider Böcek “Birlik, beraberliğimiz devam edecek”

Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Liderleri Mersin’de toplandı. Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer’in mesken sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek de katıldı. Lider Böcek, son derece verimli geçen liderler buluşmasının birlik beraberlik içerisinde devam edeceğini söyledi. Mesken sahibi Lider Vahap Seçer ise Lider Böcek’in marka olmuş bir belediye lideri olduğunu söyledi.

Klasik hale gelen Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Liderleri Buluşması’nın 9’uncusu Mersin’de yapıldı. Buluşmaya CHP Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun da katıldı. Toplantıda belediyecilik odaklı çalışmalar konusunda iş birliği kararlılığı vurgulanırken, mevcut ekonomik tablo, güç dönüşümü ve dijital dünyadaki gelişmelerde mahallî idarelerin rolü hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

KONUT SAHİBİ LİDER SEÇER

Lider Vahap Seçer’in konut sahipliğindeki toplantıya, Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Aydın Büyükşehir Belediye Lideri Hasret Çerçioğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Lideri Yılmaz Büyükerşen, Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Lütfü Savaş, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Osman Gürün ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak katıldı.

BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE DEVAM EDECEĞİZ

Ortak akıl oluşturmak ismine son derece değer taşıyan toplantıda Türkiye’nin gündemine ait değerlendirmeler ile ekonomik ve siyasi gelişmeler ele alındı. Toplantı sonrası açıklamada bulunan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, konut sahipliği için Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer ve grubuna teşekkür etti. Lider Böcek, “Genel Lider Yardımcımız ve belediye lideri arkadaşlarımızla birlikte 9. toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantımızda her zamanki üzere ülkemizdeki aktüel problemler, belediyelerimizin külfetleri, belediye liderleri olarak taleplerimizi ve birebir vakitte İstanbul Vilayet Liderimiz Canan Kaftancıoğlu ve Ekrem Bey’e yönelik linç teşebbüsünü değerlendirdik. Birçok projeler konusunda fikir alış verişinde bulunduk. Birlik beraberlik içerisinde bu toplantılarımıza devam edeceğiz. Bundan sonra 10. Toplantımızı Eskişehir’de gerçekleştireceğiz” dedi.

LİDER SEÇER’DEN KIYMETLENDİRME

Mesken sahibi Lider Vahap Seçer de toplantının son derece keyifli ve verimli geçtiğini belirterek, “Bir ortada olmak sıkıntıları, kederleri paylaşmak, memnunlukları paylaşmak bunlar insani olarak da çok hoş hareketler. Türkiye’nin gündeminin yanı sıra belediyelerin kronikleşen kimi problemlerini ele aldık” dedi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini söyleyen Lider Seçer, Lider Muhittin Böcek’in marka olmuş bir belediye lideri olduğunu belirterek, “Uzun yıllardır misyon yapan Muhittin Lider, her etabında çaba olan, çok değerli tecrübeler elde etmiş, insan münasebetleri çok kuvvetli, halkla iç içe olan bir karakter. O yüzden kendisi bence çok kıymetli, çok bedelli ve örnek bir belediye lideri figürüdür” diye konuştu.

Toplantı sonunda Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer tarafından okunan deklarasyonda ise şu sözlere yer verildi:

“Büyükşehir Belediye Liderleri olarak tertipli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız için bu sefer “Akdeniz’in İncisi” Mersin’de bir ortaya geldik.

Toplantımızda belediyecilik odaklı çalışmalarımız konusunda iş birliği kararlılığımızı bir kere daha vurgularken; mevcut ekonomik tablo, güç dönüşümü ve dijital dünyadaki gelişmelerde lokal idarelerin rolü hakkında fikir alışverişinde bulunduk.

Buluşmada, ülkemizdeki ekonomik zorlukların yanı sıra siyaset ve hukuk alanında yaşanan yeni gelişmeleri de değerlendirdik. Bu çerçevede İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Sayın Ekrem İmamoğlu hakkında başlatılan soruşturma, talep edilen siyaset yasağı ve yürütülen davadaki cezalandırma istemini türel açıdan kaygı verici buluyoruz.

Birebir biçimde CHP İstanbul Vilayet Liderimiz Sayın Canan Kaftancıoğlu’na yönelik siyaset yasağını da içeren Yargıtay kararını kabul edilemez görüyoruz. Tüm bu açılan soruşturmalar, davalar ve verilen kararların hukuksal değil, yıldırma gayesi taşıyan siyasi kararlar olduğu son derece açıktır.

Ortadan geçen üç yıla karşın mahallî seçim sonuçlarını hala kabullenmediği açık olan bu antidemokratik anlayışın ve ikili standartlı sistematik uygulamalarının farkındayız, bunu kararlılıkla reddediyoruz.

Hukuk dışı kararlar, siyasi taarruzlar ve linç kampanyaları demokrasiye ve adalete olan inancımızdan bizleri asla vazgeçiremeyeceği üzere vatandaşımıza olan hizmet azmimiz ile birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmektedir.

Bizler, seçimlerden itibaren her daim birbirine takviye olan 11 Büyükşehir Belediye Liderleri olarak; demokrasiye, üniversal hukuka ve adalete muhalif olan bu siyasi sürecin sıkı takipçisi olacağımızı ve kararlılıkla çaba edeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Bu gelişmelerle birlikte üç yılı aşan vazife süremiz boyunca ülkemiz ekonomisindeki ağır tablonun vatandaşlarımıza yansımaları ve belediyelerimize olan maliyetleri her geçen gün artmaktadır.

İmkansızlıklara ve ekonomik zorluklara karşın Büyükşehir Belediyelerimiz, toplumsal belediyecilikten, yatırım ve hizmetlerinden taviz vermeden hemşehrilerimizin yanında olmaya devam etmektedir.

Mevcut ekonomik şartlar nedeniyle yapılan ve yapılabilecek tarife değişikliklerinin sorumlusu lokal idareler değil, merkezi idaredir.

Hükümet yetkililerinin, Belediyelerin kur kaynaklı zararlarına ve artan masraf kalemlerine karşı, gelirlerinin de tıpkı ölçüde artırılacağı çalışmalar yapması gerekmektedir.

Hükümetin, Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana uyguladığı siyasetler sonucunda sığınmacılar sıkıntısının geldiği boyutu kaygı ile izliyoruz.

Ülkemizde bulunan sığınmacıların çok büyük bir kısmı 11 Büyükşehir Belediyemizin sonları içerisinde yaşamaktadır.

Taşıdığımız bu ağır yük ile merkezi idare bütçesinden aldığımız hisse son derece orantısızdır.

Bu sorun, belediyelerimizin yapacağı tüm hizmet ve yatırımları olumsuz etkilemekte, kentlerimize fakirleşme olarak dönmekte, yatırım ve hizmetlerimizi sekteye uğratmaktadır.

Bu bahis, kentlerimizdeki demografiyi bozacak düzeye ulaşmıştır.

Sığınmacılar ülkelerine dönene kadar tüm vatandaşlarımızın yıllardır sürdürdükleri sağduyuyu devam ettirmelerini ve en kısa vakitte ülkelerine dönmeleri için mevzunun asıl muhatabı olan iktidarın somut adımlar atmasını bekliyoruz.

Kurtuluş kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla bağımsızlık uğraşının başladığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı da bugünden kutluyoruz.

Bu şuur ve sorumlulukla, 3 yılı aşkın misyon devrimizde olduğu üzere, hiç kimseyi ayırt etmeden tüm vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı