Gündem

Damla sulamanın geleceği konuşuldu

ABONE OL  

Akıllı sulama teknolojileri konusunda geliştirdiği tahlillerle bölümün önder markası olan Netafim, suyun faal kullanımı ve damla sulama teknolojileri hakkında merak edilen bütün soruları Netafim Medya Zirvesi’nde yanıtladı.

İSTANBUL (İGFA) – Damla sulama ve akıllı sulama tahlillerinin önder markası Netafim, ziraî üretimin en kıymetli kaynaklarından olan suyun verimli kullanımını ve damla sulama alanındaki son teknolojiler ile Türkiye’deki ziraî sulamanın mahsuller üzerindeki tesirini,düzenlediği çevrimiçi Netafim Medya Zirvesi’nde iştirakçilere aktardı.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nün yanısıra Netafim’in Türkiye’de faaliyete geçişinin 25. yıldönümünün de kutlanıldığı çevrimiçi aktiflikte, Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Pınar Parmaksız, sürdürülebilir tarım ve besin güvenliğinin yakın gelecekte daha fazla konuşulacağının altını çizdi.

Ziraî üretimin ana aktörü olan çiftçilerin yanında olunması ve daha çok desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Pınar Parmaksız, 2008 yılında Türkiye’de 1,1 milyon olan çiftçi sayısının günümüzde 530 bine kadar gerilediğini, bu azalmanın, gelecek kuşakların beslenmesi için büyük tehdit oluşturduğunu da söyledi.

Kaliteye bağlılığı değerli bir paha olarak gören Netafim Türkiye’nin 25. yılına özel açıklamalarda bulunan Pınar Parmaksız, geçen 25 yılda, akıllı tarımı yaygınlaştırmak için ağır bir emek verdiklerini, kurumun 25. yıldönümünün, “güven ve uzmanlığa dayanan, üst seviye kalite anlayışını Ar-Ge siyasetinin merkezine oturtan, sürdürülebilir tarıma hizmet veren güçlü ve profesyonel bir takımın kutlaması ve yaşadığı gurur olduğunu”sözlerine ekledi.

Damla sulama sisteminin, suyla homojenize edilebilengübreler sayesinde hakikat ölçüde besin ve mineralin, bitkiyi beslemesine vesile olduğunu vurgulayan Pınar Parmaksız, mikro sulama ismi da verilen damla sulama ekipmanları sayesinde, eser çeşidine nazaran yüzde 50 ile yüzde 150 ortasında verimlilik artışı gözlemlendiğini, verimlilik artışının yanı sıra fazladan su kullanımı, güç ve gübre sarfiyatının da önlenmiş ya da minimize edilmiş olduğunu kelamlarına ekledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı