Gündem

Dünya Çiftçiler Günü’nde çiftçiler, geleceğin tarımını konuştu

ABONE OL  

Türkiye’nin otomotiv kesimindeki birinci üretici kuruluşu TürkTraktör, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü vesilesiyle Sakarya Erenler Fabrikası’nda Türkiye’nin dört bir yanından gelen çiftçilerin katıldığı bir aktiflik düzenledi. TürkTraktör idaresi ile çiftçilerin bir ortaya geldiği aktiflikte çiftçiler traktör üretimine yakından tanıklık ederken, düzenlenen küçük yarışlarla da keyifli anlar yaşadı. TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner’in, TürkTraktör’ün “Tarımı Dönüştürür Geleceğe Hazırlar” gayesine dair kıymetli açıklamalarda bulunduğu aktiflikte ayrıyeten Geleceğin Tarımı bahisli panel düzenlendi.

TürkTraktör Sakarya Erenler Fabrikası’nda 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü hasebiyle düzenlenen aktiflikte konuşan TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, pandemi periyodu kısıtlamalarının akabinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen çiftçilerle yüz yüze buluşmuş olmaktan ötürü duyduğu memnuniyeti belirtti. 68 yıldır Türk çiftçisinin dünyanın en bereketli topraklarını daha verimli işleyebilmesi için var güçleriyle çalıştıklarını söz eden Özüner “Güçlü olduğu kadar esnek üretim kapasitemizle ve sahip olduğumuz geniş yelpazedeki eser gamımızla Türk çiftçisine her vakit en güzelini sunmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz: ‘Tarımı Dönüştürüp Geleceğe Hazırlamak…’ Ziraî mekanizasyonda üstlendiğimiz öncü rolümüzü, üretim sistemlerinin çağdaşlaştırılması ve tarım ekosisteminin sürdürülebilirliğini temin etmek üzere bu misyonla genişletiyoruz” dedi. 

 

Tüm Çabamız Çiftçiyi Geleceğe Daha Hazır Hale Getirmek

Türkiye’nin, Avrupa’nın birinci dünyanın ise onuncu büyük tarım iktisadına sahip bir ülke olduğuna dikkat çeken TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, çağdaş üretim prosedürleri ve teknolojileri kullanılarak bu sıralamada daha üstlere çıkmanın mümkün olduğunu belirtti. “TürkTraktör olarak toprağın ve üretimin sürdürülebilirliği bizim için bir varlık nedeni haline gelmiş durumda” diyen Özüner sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak öncelikli gayelerimizden biri. Sürdürülebilirlik stratejimizi de bu ideoloji üzerine inşa ettik. Tüm uğraşımız çiftçiyi ve tarımı dönüştürerek geleceğe daha hazır hale gelebilmelerini sağlamak. Elbet ki tarım bölümünün geleceğini, maliyetleri en aza indiren, verimliliği azamiye taşıyan ve sürdürülebilir tarımı destekleyenler şekillendirecek.”

 

Tarımın Geleceği Vizyonu Taahhütleri Paylaşıldı

TürkTraktör’ün çağdaş tarıma taraf veren bir esaslı bir kurum olduğunu söz eden Özüner, Sakarya Erenler Fabrikası’nda düzenlenen aktiflikte çiftçilerle TürkTraktör’ün hazırladığı Tarımın Geleceği Vizyonu’nda yer alan taahhütleri de paylaştı. Bu vizyona nazaran TürkTraktör, tarımda teknoloji kullanımının yaygınlaşması için yaptığı çalışmaları hızlandıracağını, etraf ve iklim değişikliği ile ilgili Türk çiftçisinin algısını güçlendirecek projeler yürüteceğini, üretimde verimlilik artışı sağlayacak tarım ekipmanlarının geliştirilmesi için Ar-Ge çalışmalarına sürat vereceğini, tabiatın ve Türk tarımının korunması ismine aldığı inisiyatifleri genişleteceğini ve toplumda sürdürülebilir tarım konusunda farkındalık çalışmaları gerçekleştireceğini çiftçilere de aktardı.

 

Tarlam Cepte ile Çiftçilere Dijital Dayanak

Çiftçilerin dijital dönüşümüne takviye olmak maksadıyla gerçekleştirdikleri çalışmaları aktaran TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner bu doğrultuda Tarlam Cepte dijital uygulamasına dair şu bilgileri paylaştı: “Tarımda dijital dönüşümü başlatacak adımlardan birini 2019 yılında Tarlam Cepte uygulamasıyla attık. Uygulamamız, çiftçilerimize ziraî faaliyetlerinde dijital karar dayanağı sağlıyor. O günden bu yana 45 binden fazla kullanıcıya ulaşan Tarlam Cepte, kendi kategorisinde en çok tercih edilen uygulamalar ortasında yer alıyor. Uygulamanın en yeni sürümü, anlık hava durumu takibi, tarla bitki sıhhati tahlili, bitki yetiştiriciliği teklifleri, aktüel gübre, ilaç ve hal fiyatlarının yanı sıra ziraat uzman takviyesi üzere özellikleriyle siz bedelli çiftçilerimizin verimliliğini artıracak hususları bünyesinde barındırıyor.”

 

Otomatik Dümenleme Sistemi Çiftçilere Azamî Randıman Sağlıyor

Öte yandan Özüner, Türkiye’de bir birinci olan yerli üretim yarı otomatik şanzımana ve otomatik dümenleme sistemine sahip traktör modellerini çiftçilere sunmak ve yaygınlaştırmak için de kıymetli uğraş sarf ettiklerini belirtti. Dümenleme sistemine ilişkin Özüner şöyle konuştu: “Söz konusu özelliklere sahip olan traktörler çiftçilerin ziraî üretimde azamî randıman alması için özel olarak tasarlanmış eserlerimizden kimileri. Bugün çiftçilerimizin ulaşabildiği teknolojiler ortasında uydudan yönlendirilen dümenleme sistemi, arazinin 2 cm. hassasiyetle sürülmesini gerçekleştirerek, girdi kullanımında tasarruf sağlıyor. Ayrıyeten bu sistem, yalnızca gündüz vakti yapılabilecek kimi işlerin teknolojik yeterlilikle gece de yapılmasını sağlayarak çiftçilerin vakti da verimli kullanılmasına yardımcı oluyor.”

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı