Gündem

Gaziantep’in bez bebekleri müzelenecek

ABONE OL  

Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Gaziantep’te 4’üncüsü düzenlenen Memleketler arası Ezogelin Bebek Çalıştayı’nda yerli ve yabancı sanatkarların yöresel kumaşlar ve gereçler kullanarak hazırladığı bez bebeklerin yıl boyunca sergilenebileceği bir müze kuracaklarını müjdeledi.

GAZİANTEP (İGFA) – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) mesken sahipliğinde Anadolu El Sanatları Yaşatma ve Geliştirme Derneği (Anelsander) iş birliğinde 4. Memleketler arası Ezogelin Yöresel Bebek Çalıştayı Stant Açılışı ve Sertifika Merasimi Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde düzenlendi.

Aktiflikte Lider Şahin ve protokol Litvanya, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Ardahan, Sivas, Antalya, Balıkesir ve Gaziantep’ten Ezogelin Halk Eğitim Merkezi, Nural Enver Taner Gaziantep Olgunlaşma Enstitüsü, Oğuzeli Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitim Kurslarından (GASMEK) 20 usta elin hazırladığı bez bebekleri inceledi.

Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, stant alanının gezdikten sonra yaptığı konuşmada bez bebeklerin örgüsünden kıyafetine birçok özelliği ile büyük bir dizayna sahip olduğunu belirterek, stant alanını gezdiğimde gördüm ki kıssası çok ağır kültürel ögeleri içerisinde barındıran çok derin mana taşıyan bez bebekler olduğunu, kendi bebekleri yaparak kültürü geleceğe taşıyacaklarını söyledi.

“Kültür bir kimliktir. Kültür bizi anlatan çok değerli bir gelenektir” diyen Lider Şahin, “Ezogelin dediğimiz bez bebeklerin de bir kıssası var. Ezogelin demek Barak demektir. Biz şu anda kutnuyu modernize ederek bir dizayna dönüştürüyoruz. Evvelki gün Fas’taydım Marakeş’te takılardan bir müze yapılmış. Her bir takının bir öbür kıssası var. Dünyanın en fazla ziyaret edilen 6’ncı kenti. Hasebiyle farkınızı ortaya koyarsanız bunu yeterli bir halde müzeleştirirseniz kenti önemli bir formda cazibe merkezine dönüştürebiliyorsunuz. Gaziantep bir taraftan endüstrisiyle bir taraftan kültür ve sanatıyla bir taraftan da eğitimiyle geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Bu bir grup işidir. Valimizle bir projemiz var, buradaki bez bebeklerin içerisinde olacağı Türkiye’den birçok kültürü içerisinde barındıracak bir müze yapacağız” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı