Gündem

“Kadının Sorunu Erkeğin Meselesi 7’den 70’e Değişim Hareketi” Cinsiyet Eşitliği Farkındalığı İçin İlk Durak Diyarbakır Oldu

ABONE OL  

Türkiye ve dünyanın değişmez sıkıntılarının başında cinsiyet eşitsizliği geliyor. Toplumun her bölümünde bu eşitsizlik kendisini gösteriyor. Cinsiyet eşitliğini sahiplenen ve bu hususta farkındalık yaratmayı amaçlayan SEY Vakfı 7 bölgede 7 farklı kente giderek bu sorunu alanında uzman isimlerle pahalandırıyor.

Bu maksatla yola çıkan vakfın birinci durağı Diyarbakır oldu. Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde, SEY Vakfı Lider Vekili Begüm Yücel, BM Türkiye mukim koordinatörü Alvaro Rodriguez, UNFPA Düzgün Niyet Elçisi ve oyuncu Songül Öden, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sevecen Karadeniz ve Bahçeşehir Üniversitesi akademisyeni Doç.Dr. Yavuz Samur’un katıldığı bir aktiflik düzenlendi.

SEY Vakfı Lider Vekili Begüm Yücel bayanların meselelerini erkekler sıkıntı haline getirirse, cinsiyet eşitsizliğinin büyük oranda son bulacağına inanıyorum diye başladı kelamlarına ve ekledi; “neden anneler çocukların bakımından sorumlu, neden babalardan teknolojik aletleri tamir etmeleri bekleniyor? Bayan da erkek de hayatın her alanında eşit biçimde ellerini taşın altına koymalı. Şayet biz erkek çocuklarımızı hakikat bir biçimde eğitebilirsek, işte o vakit geleceği de değiştirebiliriz” dedi.

Yekta Kopan da cinsiyet eşitsizliğinin kanayan bir yara olduğunu vurgulayarak, “Hala bayanlar öldürülüyor. Hala toplumsal hayatta, iş hayatında, bir dizi eşitsizlik yaşanıyor. Bunun kent, statü üzere farklılıkları da yok. Bu sorunu yanlışsız bir şuurla ortadan kaldırabileceğimize inanıyorum.” dedi.

Aktifliğe görüntü konferansla katılan Rodriguez de “Kadınları dışlayan, seslerinin duyulmasını engelleyen binlerce yıllık ataerkil yapının sonuçlarını hala yaşıyoruz. Eşitsizliklerin global olarak artması ve her yerde bayanları ve kız çocuklarını derinden etkilemesi nedeniyle bu proje büyük değer taşıyor” dedi.

UNFPA Uygun niyet elçisi Songül Öden ise ”Kadının şiddete uğraması yalnızca bir sonuçtur. Toplumun ezberi, şiddete uğrayan bayanı yalnızca bir gün anmak, toplumsal medyada paylaşmak. Sonraki gün, maalesef bayanın ismi yok. Medya, siyaset, eğitim, tüm alanlar. Kalıpları yıkan bir lisan kullanırlarsa, yasa koyucular bunu hayatın her alanına yayarlarsa problem çok farklı bir hal alır” diye konuştu.

BAU Rektörü Karadeniz’de” Türkiye cinsiyet eşitliğinde 153 ülke ortasında 130.sırada. Demek ki sahiden bayanın sorunu erkeğin sorunu olmak zorunda. Cinsiyet yalnızca bizim bir kimliğimiz, uzunluğumuz var, lisanımız var niyetlerimiz var. Hepimiz birbirimizden farklıyız lakin bir ortaya geldiğimizde şahane bir fotoğraf oluşturabiliriz. Bayan kimliğimizle bayan olarak fotoğrafın içindeyiz. Bayan ve erkek eşit daha sonra denk ve daha kapsayıcı siyasetlere gereksinimimiz var” biçiminde konuştu.

Dünyanın en başarılı 100 genci ortasına seçilen Gül Karen Aça ise kendi muvaffakiyet öyküsünü anlatarak, kız çocuklarının her şeyi gerçekleştirebileceğini vurguladı.

Konuşmaların akabinde, çocuklarda cinsiyet eşitliği farkındalığının oluşması için Türkiye’de bir birinci olan “Basmakalıp” kutu oyununun da lansmanı yapıldı. Begüm Yücel, Songül Öden, Yekta Kopan oyunu sahnede oynadı, izleyenler keyifli dakikalar yaşadı.

Bu oyunla maksat, çocukların oyun oynayarak cinsiyet eşitliğinin değerini anlamaları. SEY Vakfı için akademisyen Yavuz Samur tarafından tasarlanan oyunun satışından elde edilecek gelir, kız çocuklarının eğitimi için harcanacak.

SEY Vakfı, vilayet il gezerek cinsiyet eşitliğinin ehemmiyetini anlatmaya devam edecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı