Gündem

MEB, Öğrenci Başarı İzleme Araştırması yapacak

ABONE OL  

Ulusal Eğitim Bakanlığınca eğitimde süreç odaklı kıymetlendirme yaklaşımını benimseyerek öğrencilerin öğretim programlarında yer alan kazanımları edinme seviyelerini belirlemek ve izlemek maksadıyla Öğrenci Muvaffakiyet İzleme Araştırması yapılacak. Araştırma, 17 Mayıs tarihinde 81 vilayette ülke genelinde yapılacak.

Ulusal Eğitim Bakanlığı, eğitimde süreç odaklı kıymetlendirme yaklaşımını benimseyerek öğrencilerin öğretim programlarında yer alan kazanımları edinme seviyelerini belirlemek ve izlemek gayesiyle Öğrenci Muvaffakiyet İzleme Araştırması gerçekleştirecek. Araştırma, salgın devrinde öğrencilerin mümkün öğrenme kayıplarının tespit edilerek gerekli dayanakların sağlanması açısından değer taşıyor.

17 Mayıs tarihinde 81 vilayette ülke genelinde yapılacak izleme araştırması, 4 ve 7. sınıf düzeylerinde Türkçe, matematik ve fen bilimleri ders alanlarındaki kazanımları; 10. sınıf düzeyinde ise Türk lisanı ve edebiyatı, matematik,  fizik, kimya ve biyoloji ders alanlarındaki kazanımları ölçecek.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mevzuya ait yaptığı açıklamada bu eğitim öğretim yılında okullarda yüz yüze eğitimin sürekliliğini sağlamak için Bakanlık olarak tüm imkânların sarf edildiğini ve gelinen noktadan büyük bir memnuniyet duyduklarını söz etti. Bundan sonraki süreçte salgın periyodundaki mümkün öğrenme kayıplarının telafisi için gerekli önlemlerin alınmaya devam edileceğini belirten Özer, şunları söyledi: “Ülke olarak TIMSS, PISA, PIRLS üzere milletlerarası araştırmalara katılıyoruz. Son periyotta de bu araştırmalarda ülke olarak gözle görülür bir muvaffakiyet elde ettik. Bu araştırmalar, eğitim sistemimizin gözden geçirilmesine imkân tanıyor. Böylelikle düzgünleştirmeye açık istikametler görülerek güçlü önlemler alınıyor.”

Memleketler arası araştırmalar kadar ulusal izleme kıymetlendirme çalışmalarına da büyük kıymet verdiklerini kaydeden Mahmut Özer,  “Yaklaşık 50 bin öğrenciye uygulanacak olan Öğrenci Muvaffakiyet İzleme Araştırması, mevcut durumu görme imkânı sağlayacak ve eğitim öğretim sürecinin niteliğini aktif bir biçimde güzelleştirmede ve bilhassa öğrencilere telafi çalışmalarında kayda paha katkılar sunacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Uyumu, ölçme kıymetlendirme merkezleri sağlayacak

Bakan Özer, Ölçme Kıymetlendirme ve İmtihan Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ölçme kıymetlendirme unsurlarına uygun olarak hazırlanan Öğrenci Muvaffakiyet İzleme Araştırması’nda kullanılacak kitapçıkların ve başka uygulama evraklarının baskı süreçleri vilayetlerde bulunan ölçme kıymetlendirme merkezlerinde gerçekleştirileceğini belirterek vilayetlerde sürecin bu merkezler tarafından yürütüleceğini söyledi.

Öğrencilere karneler iletilecek

Bakan Özer, öğrencilere kıymetlendirme yapılan her alan içindeki alt öğrenme alanlarına ilişkin kazanımları edinme seviyelerini içeren karnelerin Öğrenci Kıymetlendirme Merkezi Ortak Platformu vasıtasıyla iletileceğini ve böylelikle öğrencilerin eksikliklerini görüp okullar aracılığıyla gerekli takviye çalışmalarının yapılacağını kaydetti.

 

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı