Gündem

MEB örgün eğitim istatistiklerine erişimi kolaylaştırdı

ABONE OL  

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın hem resmi internet sayfasında dijital olarak hem de kitap hâlinde basılı yayımlanan örgün eğitim istatistikleri, yeni yazılım ile daha kolay ulaşılabilir hâle getirildi.

ANKARA (İGFA) – MEB’in okul, öğrenci, derslik, öğretmen sayıları ile okullaşma oranlarına ait vilayet bazlı örgün eğitim dataları, karar vericiler ve araştırmacıların daha kolay ve süratli erişimine uygun hâle getirildi.

Grafiklerle zenginleştirilen bilgiler, eğitim yılı ve eğitim kademelerine nazaran sorgulanabilir halde, excel ve PDF formatında yarından itibaren Bakanlığın resmî internet sitesinden paylaşılacak.

Kullanıcılar, okul çeşidi ve eğitim-öğretim yıllarına nazaran her bir eğitim kademesine ilişkin özet dataların yayımlandığı tablolara da internet sitesi üzerinden erişebilecek.

DATALAR ARTIK KİTAPÇIKTAN TAKİP EDİLMEYECEK

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bahse ait yaptığı değerlendirmede yeni geliştirilen sistemi 16 Mayıs Pazartesi gününden itibaren kamuoyunun kullanımına açacaklarını söz etti.

Bakanlık bilgilerinin artık kitapçıktan takip edilmesine gerek kalmadığını, datalara artık filtreleme ekranları ve grafik takviyeli halde çok rahat erişilebileceğini bildiren Özer, bu çalışmanın çok değerli olduğuna dikkati çekerek, “Bu sistemde çok parametre var. O kitaplarda bu parametreleri, bilgileri takip edebilmek nitekim zordu. Artık eğitimle ilgili okuryazarlığı güçlendirmek isteyen, eğitimle ilgili parametreleri ve dataları takip etmek isteyen tüm araştırmacılarımız, tüm eğitim paydaşları, eğitim muharrirleri çok kolay halde bu dataları inceleyebilecek ve çapraz biçimde filtreleyip farklı özellikleriyle datalara farklı bakış açısı sağlama imkânına sahip olacaklar” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı