Gündem

Memduh Büyükkılıç’tan ‘Kültepe’ mesaisi

ABONE OL  

Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Kültepe-Kaniş Karum ile ilgili iki farklı proje için Avrupa’dan kente gelen konukları ağırladı. Lider Büyükkılıç, özel ehemmiyet verdiği Kültepe-Kanuş Karum yapıtları ile ilgili 2 başka proje yürütülecek olmasının ehemmiyetine işaret etti.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği Kültepe-Kaniş Karum Höyüğü’nde yapılan hafriyat çalışmalarındaki süreci yakından takip eden Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Hafriyat Heyeti Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ve beraberindeki bilim insanları ve arkeologlar Roberto Valenti, Fabio Francesconi, Karpagam Chelliah, Caria Diramte, Christos Georgiadis, George Mantakas, Diana Kasmetska, Prof.Dr. Diana Gergova’yı makamında ağırladı. Ziyarette, Tarihçi-Yazar Halit Erkiletlioğlu da hazır bulundu.

Ziyarette, Kültepe-Kaniş Karum’da yürütülecek “Kayseri Müzesi’ndeki Eski Kaniş Yapıtlarının Onarımı ve Tanıtımı İçin Sürdürülebilir Türk-İtalyan ve Yunan Ortak Projesi ile Eski Kaniş Kültürel Mirası ve Kültepe Kazıları’nın 70 Yıllık Öyküsünün Dijitalizasyonu için Sürdürülebilir Türk-Bulgar Ortak Projesi” bahisleri ele alındı.

Lider Büyükkılıç, “Zenginlikler kenti Kayseri’mizi insanlığın paylaşımına, öğrenmesine, tarihimizin derinliklilerine yönelimi sağladığınız için her birinize başka farklı teşekkür ediyorum” dedi. Kayseri’nin yer altındaki kültürel birikiminin kıymetini lisana getiren Büyükkılıç, kentin değişik yerlerindeki bu zenginlikleri beşere sunmayı, onlarla paylaşmayı çok önemsediklerini söz etti.

Lider Büyükkılıç, Kültepe-Kaniş Kurum diye bilinen ve Anadolu’da en büyük ticaretin merkezi olarak tanınan bölgede yürütülen kazıların, 6 bin yıllık geçmişiyle ticaretteki başarıyı ortaya koyduğunu söyleyerek, şunları kaydetti: “Aynı vakitte İpekyolu üzerindeyiz. Bunun da şuurundayız. Münasebetiyle o da bizim için zenginlikler oluşturuyor. Kayseri’nin merkezine Cumhuriyet Meydanı’nda şöyle etrafınıza baktığınızda adeta açık hava müzesinde kendinizi hissediyorsunuz. Bu açıdan da Kayseri’yi biz çok önemsiyoruz. Çalışmaların temel oluşturması için tahminen vazifelerimizin ortasında olmamasına karşın işbirliğini hayata geçiriyoruz. Çıkarılan fosiller dâhil 6 yerde hafriyat çalışması mevcut.”

Kayseri’de 6 bin yıllık tarihi ve ticari geçmişi sebebiyle, medeniyetlerin getirdiği birçok zenginlik olduğunu söyleyen Büyükkılıç, memleketler arası turizmde Kayseri’nin önde olduğunu tabir etti.

Büyükkılıç, İncesu Örenşehir bölgesinde gün yüzüne çıkarılan ve Roma Bizans devrine ilişkin mozaikleri de hatırlatarak, “Kapadokya’nın da geçmişte başşehirliğini yapmış olan bir kentteyiz. Erciyes dağı kentimize başka bir zenginlik kazandırıyor. Erciyes dağındaki kayak merkezimiz, milletlerarası standartta, turizm için çok büyük ehemmiyet arz ediyor. Geçen hafta yağan kar hala mevcut, bembeyaz. Medeniyetlerin getirdiği zenginliğin eseri olarak da gastronomi ayrıyeten bizim için özel değer arz etmekte. Onu da tekrar kentimiz için büyük bir kazanım olarak görmekteyiz. Değişik medeniyetlerin tatları şu anda UNESCO’nun da listelerinde yer alacak biçimiyle kentimize büyük bir zenginlik katmaktadır” sözlerini kullandı.

Ayrıyeten Koramaz Vadisi’nin, UNESCO’nun miras listesinde mevcut olmak üzere Kayseri’ye başka bir zenginlik kattığını belirten Lider Büyükkılıç, bu mevzuda da değerli çalışmalar sürdürdüklerini lisana getirdi.

Görüşmenin sonunda Prof. Dr. Kulakoğlu ve beraberindeki yabancı konuklar dayanaklarından ötürü Lider Büyükkılıç’a teşekkürlerini iletti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı