Gündem

“Rize-Artvin Havalimanı sıradan bir yatırım değil”

ABONE OL  

Rize-Artvin Havalimanı Açılış Merasimi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev katıldı.

Rize-Artvin Havalimanı Açılış Merasimi’ne konuşan Erdoğan, “Ülkemizin iftihar verici yapıtları ortasındaki yerini alan Rize-Artvin Havalimanımızın kentlerimize, bölgemize ve milletimize güzel olmasını diliyorum. Kardeşim Aliyev’e, sayın Bahçeli’ye, sayın Destici’ye ve öteki konuklarımıza bu hoş günümüzü bizlerle paylaştıkları için şahsım, milletim ismine teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başladı.

TÜRKİYE’DE HAVALİMANI SAYISI 26’DAN 57’YE ÇIKTI

“Eser ve hizmet siyasetimizin son örneği bu havalimanımız, sıradan bir yatırım değildir. Dünyada deniz üzerinde inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Bunun açılışını yapmakta olduğumuz Rize-Artvin’le birlikte ikisi ülkemizdedir. Böylelikle ülkemizdeki toplam havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkardık” diyen Erdoğan, ” Bu havalimanlarında sıfırdan yapmışçasına yenilediğimiz havalimanları da var. Yaklaşık 5 yılda 4,4 milyar liralık yatırımla tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı, 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, dayanak üniteleri ve başka üniteleriyle nitekim gurur verici bir eser oldu. Fakat şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Artık buradan Rizeli hemşehrilerime sesleniyorum, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum.

Bu uçaklar boş gidip gelirse bu alışılmış ne Rizeliye yakışır ne Artvinliye yakışır. Şu anda gerek uçak sayısı gerekse bütün bu maliyetler bir şeyi ortaya koyuyor. Demek ki Rizeli hemşehrilerim, Artvinli hemşehrilerim bu uçakları doldurmalı ki ona nazaran bu gidiş gelişler çok daha farklı bir halde devam etsin” dedi.

“RİZE 25 MİLYARLIK YATIRIM”

Rize’ye yapılan yatırımlardan bahseden Erdoğan, “Artık Rize’de, Artvin’de türküler ayrılık değil, kavuşma üzerine, muhabbet üzerine söylenecek. Alışılmış yalnızca bununla kalmadık. Son 20 yılda Rize’ye 25 milyar lira meblağında yatırım yaptık. Eğitimde inşa ettiğimiz 2 bin adet yeni dersliğin yanında bugün 16 bin öğrencinin tahsil gördüğü üniversitemizi kentimize kazandırdık. Üniversite öğrencilerimiz için 5500 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplam 92 adet spor tesisi yaptık. Gereksinim sahibi hemşehrilerimize toplam 1,1 milyar lira toplumsal yardım aktardık. Sıhhatte toplam 911 yataklı hastanelerin de ortalarında bulunduğu 28 sıhhat tesisini kentimize kazandırdık. TOKİ eliyle Rize’de 4918 konut projesini hayata geçirdik” dedi.

“RİZE UÇAK MESAFESİNDE”

Havalimanımızdaki binaların giriş kapısından kulesine kadar tüm mimarisi bölgemizin özelliklerine uygun halde tasarlanmış ve yapılmıştır. Türkiye’nin kalkınmada ve bilhassa de havayolu ulaşımında son 20 yılda kat ettiği uzaklığın sembolü olarak gördüğüm bu eser ne dağların ne denizlerin bizim hizmet azmimizin önünde duramayacağının işaretidir” diyen Erdoğan, “Doğu Karadeniz’in hakikaten kuvvetli coğrafyasında inşa ettiğimiz Rize-Artvin Havalimanı, komşumuz Gürcistan’ın ulaşımını da kolaylaştıracaktır. Ülkemizin sonlarının en uç noktasına kurduğumuz bu havalimanı, insanımıza vakitten yakıta, trafik kazalarından emisyon gazı azaltımına kadar pek çok alanda katkı sağlayacaktır. Bu topraklarda yaşayanlar ve ziyarete gelenler yanında bölgenin hoşluklarını görmek isteyen herkese Rize, Artvin artık bir uçak bileti uzaklığındadır.”

“ARTVİNE 20 YILDA 40 MİLYARLIK YATIRIM”

Erdoğan, “Artvin’e geçtiğimiz 20 yılda 40 milyar liralık yatırım yaptık. Eğitimde 750 yeni derslik inşa ettik. Çoruh Üniversitesini kentimize kazandırdık. Yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini 3600’e ulaştırdık. Kentimizde 7 gençlik merkezi, 21 spor tesisimizle gençlerimize hizmet veriyoruz.

Muhtaçlık sahibi vatandaşlarımıza toplam 680 milyon lira meblağında kaynakla dayanak olduk. Sıhhatte 10’u hastaneden oluşan toplam 16 sıhhat tesisi inşa ettik” dedi.

“TÜRKİYE SÜREKLİ BİRİNCİ AMAÇ OLMUŞTUR”

“Kendi güvenlikleri ve refahları için tüm dünyayı zapturapt altında tutmak için her türlü yola başvuranların birinci maksadında ebediyen Türkiye yer almıştır” diyen Erdoğan, “Çünkü Türkiye zihinlere ve ayaklara vurulan zincirlerinden kurtulup kendi medeniyet ve tarih misyonunu sahiplendiğinde öteki toplumların da onu izleyeceğini biliyorlardı. Bunun için bizi yıllarca tek parti faşizmiyle, vesayetin sinsi oyunlarıyla, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkla, darbelerle, terör örgütleriyle, memleketler arası kumpaslarla oyaladılar.

Merhum Menderes’ten Özal’a, bu oyunu bozacak adım atmaya kalkanları idam sehpasına, prestij suikastlarıyla cezalandırma yoluna gittiler. Kalbi millet ve memleket için çarpan merhum Erbakan’ı ve merhum Türkeş’i de iftiralarıyla yıldırmaya çalıştılar. Bizde ülkeye ve millete hizmet ederken birebir yollardan geçtik. Milletimiz senaryoyu çözdüğü için girdiğimiz her uğraşta işte bugün olduğu üzere yanımızda yer aldınız. Bugün Cumhur İttifakı olarak tıpkı çabayı sürdürüyoruz. Artık soruyorum 2023’e bu ruhla hazır mıyız? Hazırlanıyor muyuz? Durmak yok, yola devam diyor muyuz? “dedi.

Erdoğan ve Aliyev merasimin akabinde bir ortaya gelerek görüşme gerçekleştirecek.3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı gereksinimlerini eksiksiz karşılayacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı