Gündem

Rize’de çay üreticisi hayal kırıklığında

ABONE OL  

SOL Parti Doğu Karadeniz Bölge Örgütleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Rize Artvin Havalimanı’nın açılışından sonra açıkladığı yaş çay fiyatını yetersi bularak basına ve kamuoyuna bir açıklama yaptı.

Ajans Pazar / RİZE (İGFA) – SOL Parti Doğu Karadeniz Bölge Örgütleri basına ve kamuoyuna yaptığı açıklamada 200 binden fazla çay üreticisinin ümitle beklediği 2022 yaş çay taban fiyatı beklenenlerden ve ekonomik hayatın gerçeklerinden uzak bir sayı olarak 6.70+0.3 destekleme ile 7 TL olarak açıklandığını hatırlattı.

“Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyonla yaşadığımız ekonomik kriz AKP’nin makûs idaresinin bir sonucudur” diyen partililer, “Her sorunu çözmede bir bildikleri var üzere her yeni telaffuzlarla ekonomik meseleleri giderecekleri yerde. Rize deyişi ile, orunları gitgide ‘hohol yumak’ haline getirdiler. Her yıl olduğu üzere bu yıl da yeni yaş çay hasat devrinde üretici çok da büyük olmayan ancak yaşanan yüksek enflasyona bağlı pahalılıktan ortan girdi maliyetlerini karşılayacak bir fiyat ve üreticinin korunduğu yaş çay alım uygulamaları ile ilgili talepleri yok sayıldı. O nedenle Sol Parti olarak bu talepleri yeniliyoruz” dediler.

Partililer istekleri ortasında yaş çay kota ve kontenjanın kaldırılmasını, Planlanan çay fabrikaları (İkizdere ve Çamlıhemşin) yeni fabrikaların yapılıp kısa vakitte üretime sokulmasını, yaş çay eser fiyatının, evvelki yılın fiyatları dikkate alınarak 1 ton yaş çay ile 1,5 ton gübre hesabı üzerinden 10 TL olmasını, açıklanan 7 TL’nin bir kararname ile 10 TL’ye çıkarmasını talep etti. Ayrıyeten, ÇAYKUR’un Varlık Fonu’ndan çıkarılmasını da talep eden partililer, çay ithalatına müsaade verilmemesini, yurda kaçak çay girişinin kesinlikle önlenmesini istediklerini kaydetti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı