Gündem

SGK’nın büro emekçilerinden mali ve özlük hakları için 4 günlük eylem

ABONE OL  

Türkiye’de son aylarda yaşanan ekonomik kriz Hükümet’e yakın sendikaları bile mali ve özlük hakları için önemli aksiyonlara yönlendirdi. Ofis Memur-Sen Ofis Memurları Sendikası da 16-20 Mayıs 2022 tarihleri ortasında Toplumsal Güvenlik Haftası’nda 4 günlük aksiyonlar yapacak.

Hareketler 16 Mayıs 2022 pazartesi günü 81 vilayet müdürlüklerinde basın açıklaması başlayacak. Akabinde Sendika Genel Merkezi tarafından hazırlanan matbu dilekçe kurum çalışanları tarafından kurum başkanlığına gönderilecek.

İŞ BIRAKMA AKSİYONLARI YAPILACAK

17 Mayıssalı günü kurum çalışanları tarafından siyah kıyafetle işe gidilecek. 18 Mayıs Çarşamba günü SGK çalışanları sabah 2 saat işe geç gelip, akşam da 2 saat erken çıkarak toplam da 4 saat iş bırakacak. 19 Mayıs Perşembe günü ise saat 21.00’de toplumsal medyadan bildiriler yayınlanacak. Son olarak 20 Mayıs’ta Cuma günü tam gün iş bırakma aksiyonu gerçekleştirilecek.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI VAR

Ofis Memur-Sen Ofis Memurları Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Anaya Mahkemesi’nin 22.05.2019 karar tarihli ve 2017/29263 sayılı kararı ile Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 22.05.2013 temel ve 2013/1998 Karar sayılı kararı açıktır. Bu nedenle işçinin işe geç gidilmesi ve iş bırakma aksiyonu sebebiyle rastgele bir disiplin süreci ile karşı karşıya bırakılmayacağı, bu türlü bir disiplin yaptırımı uygulanması halinde bu yaptırımlarım kamu vazifelilerinin örgütlenme özgürlüğünün kısıtlanması manasına geleceği yerleşik yargı içtihatları ile sabittir” tabirleri yer aldı.

SGK ÇALIŞANLARININ HAKLARINDA BÜYÜK KAYIP VAR

Ofis Memur-Sen İzmir 1 Nolu Şube Lideri Mucip Uludağ, “Bilindiği üzere her yıl mayıs ayının 16’sını içine alan hafta, Toplumsal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl da 16-20 Mayıs tarihlerine denk gelen kutlamalar büyük bir sevince dönüşmesi gerekirken SGK çalışanlarının yaşadığı mağduriyetler nedeniyle buruk bir formda geçmektedir” bilgisini vererek, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nda Yurtiçi ve yurtdışındaki vatandaşlarımızla birlikte, sığınmacı ve vatansız statüsünde olan yaklaşık 100 milyon bireye hizmet verilmektedir. Lakin ülkemizin Toplumsal güvenlik yükünü sırtında taşıyan, büyük fedakârlıklarla gecesini gündüzüne katarak çalışan, SGK işçisi büyük hak kayıpları yaşamaktadır. 666 Sayılı Kanun Kararında Kararname ile SGK işçisinin bir gecede mali ve özlük hakları gasp edilmiştir” dedi.

SGK İŞÇİSİNİN MAĞDURİYETİ ARTIK SON BULSUN

2013 yılında İstanbul’dan Ankara’ya yürüyerek, 666 sayılı KHK’nın bu biçimde yayınlanmasına karşı çıkıp reaksiyonlarını en üst perdeden lisana getirdiklerini belirten Uludağ şöyle konutu: “Ne acıdır ki bu mağduriyet meydana geldiğinde yetkili makamda oturanlar ne o günlerde ne de bugün sesini çıkaramamış, yaşanan mağduriyetlere göz yummuşlardır. Bizler bugün Ofis Memur-Sen olarak Türkiye’nin 81 vilayetinde alanlardayız. Hafta boyunca,” SGK işçisinin mağduriyeti artık son bulsun, emekleri zayi olmasın” diye her platformda aksiyon ve açıklamalarla kararlı duruşumuzu sergileyeceğiz. Bugün Türkiye’nin 81 vilayetinde Toplumsal Güvenlik Vilayet Müdürlükleri önünde basın açıklaması ile SGK çalışanının problemlerini, mağduriyetlerini ve taleplerini lisana getiriyoruz. Yarın, bugün lisana getirdiğimiz açıklamamıza dikkat çekmek için tüm çalışanlarla birlikte “Siyah Giyme” aksiyonu yapacağız. Siyah renkte kıyafetler giyerek çalışma ortamlarımızda farkındalık oluşmasını sağlayacağız. 18 Mayıs Çarşamba günü yapacağımız 4 saat iş bırakma aksiyonu ile ilgililere “artık sesimizi duyun” iletisi vereceğiz. Genel Merkez İdare Heyetimizin aldığı karar doğrultusunda mesaiye 2 saat geç başlayıp, mesaiyi 2 saat erken bitireceğiz.20.mayıs Cuma günü’de tam gün iş bırakacağız.”,

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı