Gündem

Türk Dünyasından Gelen Akademisyen ve Gazeteciler Kayaşehir’i Gezdi

ABONE OL  

Niğde’de gerçekleştirilen 2.Türk Dünyası Bağlantı ve Sanat Sempozyumu’na katılan akademisyen ve gazeteciler, Nevşehir’de bulunan dünyanın en büyük kaya oyma yamaç yerleşim merkezi olan tarihi Kayaşehir’i gezdi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi himayelerinde, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu iştirakinde düzenlenen 2.Türk Dünyası İrtibat ve Sanat Sempozyumu Niğde’de yapıldı.

Sempozyuma; Türkiye’nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, KKTC ve Bengladeş’ten çok sayıda akademisyen ve gazeteci katıldı.

Sempozyuma katılan davetliler hafta sonu Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin mesken sahipliğinde Kapadokya Bölgesinin tarihi ve turistik merkezlerini gezdi.

Bölgede birinci olarak Nevşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırılan ve dünyanın en büyük kaya oyma yerleşim merkezi olarak kabul edilen tarihi Kayaşehir ve Nevşehir Kalesi’ni gezen heyete, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti İdare Konseyi Lideri Bayram Ekici’de eşlik etti.

6 Yüzyıl’dan günümüze daima hayat izlerinin bulunduğu ve içerisinde kayadan oyma kilise, bezirhane, su tüneller, ticaret ve ömür alanlarının olduğu Kayaşehir ile ilgili heyete seyahatleri sırasında Nevşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü yetkilileri tarafından bir de sunum yapıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı