Gündem

Türk dünyasının iletişimi İstanbul’da güçleniyor

ABONE OL  

Türk dünyasının irtibatını güçlendirecek toplantı İstanbul’da devam ediyor.

İSTANBUL (İGFA) – Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı konut sahipliğinde düzenlenen “Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Seviye Yetkililer 4. Toplantısı” kapsamında Türk dünyasının oyuncu ve direktörleri İstanbul’da buluştu. Öğlenden sonra gerçekleştirilen “Türk Dünyasında Kamu Diplomasisinin Yükselen Gücü: Dizi-Film Sektörü” başlıklı oturumda, Türk dünyasından oyuncu ve direktörler sunum yaptı. Oturumda konuşan İrtibat Başkanlığı Kamu Diplomasisi Dairesi Lideri Oğuz Güner, Türk dünyasının milletlerarası siyasette her geçen gün daha fazla ilgi görmeye başladığını söyledi. Güner, yalnızca bölgesel konular değil global konular ve sıkıntılarda de Türk dünyasının artık sesinin duyulduğunu, görünürlüğünün arttığını kaydederek, “Türk dünyasının rolü, bu bağlamda artık global bir tartışma konusu olmuş durumda. Artık bölgesel düzlemden çıkmış ve global bir tabanda tartışılır olmuştur. Alışılmış bu problem memleketler arası arenada daha fazla görünür olmaya başladı. Bu bizim için memnunluk verici bir gelişme. Bu bağlamda Türk dünyasının görünürlüğünün artması, milletlerarası arenada daha bilinir olması için dizi ve sinema dalına özel bir ehemmiyet atfediyoruz” diye konuştu. “UZMANLARA NAZARAN TÜRK DÜNYASI META CİHANINI İNŞA ETMEKTE GEÇ KALMAMALI”
Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Seviye Yetkililer 4. Toplantısı’nda düzenlenen “Türk Dünyasının Dijital Geleceği: Metaverse” başlıklı panelde konuşan uzmanlar, Türk dünyasının meta kozmosunu inşa etmekte geç kalmaması gerektiğini belirtti. Moderatörlüğünü TRT İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Ahmet Albayrak’ın yaptığı panele Azerbaycanlı Teknoblogger ve YouTuber Farid Pardashunas, IT Park Özbekistan Lider Vekili Bahadır Ayupov, Kazakistan Haber Ajansı İdare Konseyi Lideri Berik Uali, Har Group İcra Heyeti Lideri Burak Soylu ile Kazakistan 10Tech Kurucu Lideri Bauyryzhan Shalabekov katıldı. Farid Pardashunas, metaversenin ne olduğu ve Türk dünyasının geleceğinde metaversenin nasıl gelişeceği üzere soruların son derece kıymetli olduğunu belirterek bu kavramın başta devletler olmak üzere tüm insanların ilgi alanlarından biri hâline geldiğini kaydetti. Kazakistan Haber Ajansı İdare Heyeti Lideri Berik Uali ise Türkiye, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Azerbaycan’da medya kuruluşlarının iş birliği konusunda başarılı işlere imza attıklarını söyledi. Bauyryzhan Shalabeko ise gerçek insanların bir ortaya geldiği metaversenin dijital bir pazara dönüşeceğini, iş görüşmeleri aktifliklerin bu üç boyutlu alemde gerçekleşeceğini söz etti.

YAYINCILIKTA İŞ BİRLİĞİ İMKANLARI GÖRÜŞÜLDÜ
Toplantı, Bağlantı Başkanlığı Medya Koordinatörü Mücahid Eker’in moderatörlüğünde, “Türk Dünyasının Ortak Gelecek Vizyonu Işığında Yayıncılıkta İş Birliği Olanakları” başlıklı panelle devam etti. Eker, Türk Devletleri Teşkilatı ve üye ülkeler ortasındaki münasebetlerin mihenk taşlarından olan medya ve irtibat alanında iş birliğinin güçlenmesi için işletilen birçok sistem olduğunu tabir etti. Medya ve bağlantının dinamik bir alan olduğuna, bu dinamik alandaki süratli gelişmelerin değerli imkân ve fırsatlarla birlikte çeşitli tehdit ve zorlukları da beraberinde getirdiğine işaret eden Eker, bu fırsatları ortak yarara dönüştürme ve zorluklarla ortak uğraş etme ismine gerçekleştirilen toplantıların somut çıktılara da dönüştüğünü lisana getirdi. Mücahid Eker, “Türk devletleri ortasındaki yakınlık, yayıncılık alanında da yansıma buluyor. Yayıncılık alanında hâlâ önemli bir iş birliği potansiyeli var.

Ortak adımlarla bu bağları yeni periyotta daha ileriye taşıyacağız.” dedi. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Komitesi Üyesi Prof. Dr. Aygün Attar, akademide, sivil toplum alanında 1990 sonrası bağımsızlıklarını kazanan Türk devletlerinin bir ortada olması için birçok platform oluşturulduğunu söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı