Gündem

Uluslararası camiadan Kaftancıoğlu kararına, dayanışma mesajı

ABONE OL  

Yargıtay’ın İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen 5 Cezadan 3’ünü onamasından sonra Cumhuriyet Halk Partisi’ne memleketler arası topluluktan dayanışma iletileri geldi.

Yargıtay, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine hakaret”, “devleti alenen aşağılamak” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla verilen 4 yıl 11 ay 20 gün mahpus cezasını onadı. Kaftancıoğlu için siyasi yasak gündeme gelirken çok fazla memleketler arası kurum ve toplumsal demokrat parti Kaftancıoğlu’na dayanışma iletisi yayınladı. 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Kaftancıoğlu’na “kamu görevlisine hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla verilen 4 yıl 11 ay 20 gün mahpus cezasını onadı. Mahpus cezasının yanı sıra Kaftancıoğlu’na siyasi yasak kararı uygulanmasına karar verildiği bildirildi. Kararın akabinde CHP ve Kaftancıoğlu’na memleketler arası kuruluşlardan ve siyasi partilerden dayanak iletileri yağdı.
Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) yayınladığı bildiride “Türk mahkemesinin kararından ötürü üzgünüz. Canan Kaftancıoğlu suçsuz. CHP’li arkadaşlarımızın yanındayız” diyerek bu kararı kınadığını belirtti. PES açıklamasında şu sözlere yer verildi: (https://www.pes.eu/news_content.php?id=1561)  “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve hükümetinin hareketlerini kınıyor, Kaftancıoğlu’na, üye partimiz CHP’nin Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na ve Türkiye’de tehdit, baskı ve mahpus ile karşı karşıya kalan sayısız muhalif siyasetçilere tam takviyemizi söz ediyoruz. PES, Kaftancıoğlu’nu mahpusa girme yahut siyasetten büsbütün yasaklanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan bu kararı kınıyor. Canan Kaftancıoğlu paktır. 2019’da asıl cezayı – bugünden hesaplandığına artık 10 sene evvel – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği toplumsal medya iletileri sebebiyle almıştı. Karara itirazın akabinde Yargıtay bugün yaklaşık 5 yıllık mahpus cezasını onadı. Avrupalı Sosyalistler ve Demokratlar, ülkedeki hukukun üstünlüğü ve demokrasi ismine CHP ve Türkiye’deki tüm muhalefet partilerden siyasetçilerin güçlü bir halde yanında duruyor ve daima durdu. Bu ve öbür davalardaki gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğiz.”

Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Women ise Kaftancıoğlu’nu mahpus ve siyasetten men cezasıyla karşı karşıya bırakan bu cezayı kınadığını ve Cumhuriyet Halk Partisi ve PES’in yanında olduğunu belirtti. (https://twitter.com/PES_Women/status/1525020702641999872?s=20&t=0I4wc509caZGVyKJ_AKEAQ)
Sosyalist Enternasyonel’de, Türkiye’de muhalefete yönelik baskıyı kınadığını belirten bir bildiri yayınladı. Sosyalist Enternasyonel’in bildirisinde şu tabirlere yer verdi: “Türk hükümetinin bu çeşit suçlamalar üreterek muhalefeti bu biçimde susturma teşebbüsünü ve ayrıyeten Canan Kaftancıoğlu’nun temel insan hakkı olan söz özgürlüğüne alışılmamış olan tüm hukuksuz yargılama sürecini kınıyoruz. Hükümetin Canan Kaftancıoğlu’nu siyasi vazifelerinden uzaklaştırmaya çalışması muhakkak kabul edilemez. Bu karar öbür muhalif isimlerin geleceği için önemli bir emsal teşkil ediyor. Sosyalist Enternasyonal daha evvel Erdoğan hükümetinin giderek artan demokratik erozyonunun altını çizmişti ve artık Türkiye cumhurbaşkanının üniversal hukuk ve demokrasi kurallarına uyması ve bu kurallara uyması gerektiğini yineliyor. Sosyalist Enternasyonel, Canan Kaftancıoğlu’na yönelik suçlamaların derhal iptali davetinde bulunuyor ve davasını ve Türkiye’deki siyasi gelişmeleri yakından takip etmeye devam edeceğini belirtiyor.” Sosyalist Enternasyonel iletisini “hükümetin aksiyonları muhalefetin artan gücünü gösteriyor ve Sosyalist Enternasyonal, tüm insan hak ve özgürlüklerinin korunduğu, adil, demokratik ve adil bir toplum talep eden Türk halkının iradesinin yanında duruyor.” Tabirleriyle tamamladı.
AKPM Türkiye Raportörü’nun gönderdiği dayanak bildirisinde “Canan Kaftancıoğlu’nun yeri siyasi arenadır, cezaevi değil” tabirlerine yer verildi. Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi (PACE) Türkiye’nin izlenmesinden sorumlu eş raportörü John Howell (Birleşik Krallık, EC/DA) ve Boriss Cilevics (Letonya, SOC)’un içinde olduğu AKPM Raportörleri, Venedik Kurulu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi süreçlerine işaret ederek, Türk makamlarını demokratik olmayan uygulamalara son vermeye çağırdı. İletide: “Avrupa standartlarına karşıt olan ve eleştirel sesleri ve muhalif görüşleri susturmayı amaçlayan ve faal bir sivil toplumun bileşenlerine yönelik suistimal edici yargı prosedürlerine yol açan Ceza Kanunu’nun tartışmalı kararlarının hemen revize edilmesi gerekmektedir. Bu, Türkiye’deki demokrasi için önemli bir tehlike oluşturuyor” denildi. (https://pace.coe.int/en/news/8716/-canan-kaftanc-oglu-s-place-is-in-the-political-arena-not-in-prison-pace-monitors-for-turkey-say)
Öbür yandan AKPM Sosyalist Küme twitter’dan yayınladığı bildiride, Türkiye’deki bu hukuk devleti ve insan hakları ihlalini şiddetle kınadıklarını belirtti. (https://twitter.com/socpace/status/1524746954244247552?s=20&t=0I4wc509caZGVyKJ_AKEAQ)
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Daimi Raportörü Nacho Sánchez Amor, kararın akabinde toplumsal medya hesabından bir ileti yayınlayarak, “Yargıtay, muhalif isim ve CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’nun yaklaşık 5 yıl mahpus cezası öngören 3 mahkumiyet kararını onadı. Kaftancıoğlu, mahpusa girebilir yahut siyasi yasak alabilir” dedi.

Sánchez Amor, iletisinde ayrıyeten kararın zamanlamasına da dikkat çekti. Avrupa Parlamentosu Dış Alakalar Komitesi dün 2021 Türkiye raporunu onaylayarak, “Türkiye, ısrarla Avrupa Birliği (AB) kıymet ve standartlarından uzaklaşıyor” değerlendirmesinde bulunmuştu.
 
AP Türkiye Raportörü Sánchez Amor da bu bağlamda şu yorumu yaptı: “ bugün AP’de Türkiye raporu oylandıktan sadece saatler sonra ve şimdiden karar haberler ile yeniliğini yitirdi.”(https://twitter.com/NachoSAmor/status/1524747380737789955?s=20&t=0I4wc509caZGVyKJ_AKEAQ)

Alman Toplumsal Demokrat Partisi (SPD) partisinin Dış Siyaset Sözcüsü Nils Schmid;  Sorumlu Raportör; Dietmar Nietan, İnsan Hakları Siyaseti Sözcüsü Frank Schwabe ve Sorumlu raportör Aydan Özoğuz tarafından kaleme alınan açıklamada “SPD meclis kümesi, siyasi nedenlerle açılan davaları ve muhalif siyasetçilere yönelik sistematik baskıyı protesto ettiğini” tabir ederken, Sorumlu Raportör Aydan Özoğuz’un Kaftancıoğlu’na açılan davalara gözlemci olarak katıldığı ve kararın orantısız tabiatına şahit olduğu da belirtildi. Bu kararı Skandal olarak kıymetlendiren SPD Meclis Kümesi, siyasi nedenle olan mahkumiyeti şiddetle kınadığını ve kararın Türkiye’de hukukun üstünlüğünün ne kadar yıkıcı olduğunu bir defa daha gösterdiğinin de altını çizdi. Açıklamada şu sözler yer aldı: “Önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri açısından hukukun üstünlüğü unsur ve yordamlarına uyulması büyük ehemmiyet arz edecektir. SPD meclis kümesi gerinde Canan Kaftancıoğlu. Türkiye’de liberal demokrasinin bedellerine inanan ve sahip çıkan herkesle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.”
(https://www.spdfraktion.de/presse/pressemitteilungen/verurteilung-canan-kaftancioglu-skandal)
Avusturya Toplumsal Demokrat Partisi Avrupa Parlamentosu Delegasyonu Lideri Andreas Schieder, “Canan Kaftancıoğlu için özgürlük” dedi. Erdoğan idaresindeki siyasi adalet giderek daha ölçüsüz davrandığına dikkat çeken Schieder, kararın gerisinde siyasi bir motivasyon olduğundan şüphelendiklerinin altını çizdi.
İletisinde: “İstanbul’da kaybedilen seçimin akabinde Türkiye’de siyasi yargı giderek daha keyfi davranıyor. Bu karar söz özgürlüğüne direkt bir hücumdur. Canan Kaftancıoğlu ve Türkiye’deki öteki tüm siyasi tutsakların derhal özgür bırakılmasını talep ediyorum.” diyen Schieder, “Erdoğan, Türkiye’yi onlarca yıl geriye götürdü ve ülkede otoriter bir dönüş başlattı. Artık özgür bir basın yok, Türkiye gazeteciler, müellifler ve siyasi olarak faal beşerler için büyük bir hapishane. Erdoğan, binlerce kişiyi temelsiz münasebetlerle mahpusa attı. AB, demokratik güçleri ve muhalefeti desteklemek için mümkün olan her şeyi yapmalıdır. AB ile Türkiye ortasında yine yakınlaşma fakat Türk hükümeti telaffuz ve aksiyonlarında açıkça demokrasiye ve temel haklara kendini adadığı takdirde olabilir” dedi. (https://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20190907_OTS0024/schieder-freiheit-fuer-canan-kaftancioglu)
Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda Devlet Bakanı Anna Lührman (Yeşiller) Canan Kaftancıoğlu ile ilgili karar hakkında “Kaftancıoğlu’na Türkiye’de demokrasi, hukukun üstünlüğü ve söz özgürlüğü için çaba eden herkese büyük hürmet duyuyorum. Bu kıymetler Almanya – Türkiye münasebetlerinin merkezinde yer alır.” sözlerini kullandı. (https://twitter.com/AnnaLuehrmann/status/1524794233701515264?s=20&t=0I4wc509caZGVyKJ_AKEAQ)
Alman Yeşiller’den Federal Meclis Üyesi Max Lucs ise bu kararın Avrupa’da insan hakları ismine yeni bir gerileme olduğunu söz etti. (https://twitter.com/max_lucks/status/1524740218296938496?s=20&t=0I4wc509caZGVyKJ_AKEAQ)

 

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı