İzzetpaşa Camisi Yıkılacak mı?

Elazığ'ın merkezde bulunan en önemli camilerinden biri olan İzzetpaşa Camisi, 24 Ocak tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle hasar almış ve yapılan incelemelerde orta hasar raporu verilerek, geçici olarak ibadete kapatılmıştı.

PAYLAŞ

TÜRKİYE'DE İLK ASANSÖRLÜ MİNAREYE SAHİP CAMİ ÜNVANINI DA ALMIŞTI

1866 yılında zamanın valisi Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından cami yeri satın alınarak yaptırılan ve 1966 yılında kurulan dernek marifetiyle, çökmek üzere olan bu ibadethane Mayıs 1967'de yıktırılarak bugünkü İzzet Paşa Camisi yapılmıştı. Osmanlı mimari tarzında, çift minareli ve çift şerefeli olan İzzetpaşa Camisi, Türkiye'de ilk asansörlü minareye sahip cami ünvanını da almıştı.

İL HIFZISSIHHA KURULU KAPALI TUTULMASINA KARAR VERDİ

Geçtiğimiz günlerde Elazığ Valisi Valisi Çetin Oktay Kaldırım başkanlığında toplanan İl hıfzıssıhha kurulu aldığı karalar doğrultusunda İzzetpaşa camisinin yaşanan depremde orta hasar olması dolayısıyla kapalı tutulmasına karar verildiği belirtilmişti.Bunun üzerine kamuoyunda İzzetpaşa Camisinin yıkılacağı yönünde iddialar gündeme gelmiş, ve uzun süre gündemi meşgul etmişti.

3 TANE ÖĞRETİM ÜYESİ RAPOR HAZIRLADI

Konu ile ilgili Hakimiyet Gazetesine açıklamalarda bulunan İzzetpaşa Vakfı Başkanı Prof.Dr.Necip İlhan,“ Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden 3 tane öğretim üyesi rapor hazırladı. Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğü, bilirkişi marifeti ile camiyi inceletti. Kemer altındaki kirişlerdeki kılcallar nedeniyle deprem yönetmeliğine bağlı olarak orta hasar raporu verildi.” dedi.

CAMİDEN KAROT VE RADYOLOJİ ÖRNEĞİ ALINACAK

Prof.Dr.Necip İlhan,“Caminin normalde pasaj kısmında hiçbir şey yok.  Zemin katta da bir şey yok. Yalnız üst katta batıya ve güneye bakan taraflarda yarım kubbenin altındaki kemerlerde derin olmayan çizikler var.  Bunlar ile ilgili olarak bir rapor düzenlediler. Bu raporu gönderdiler. Daha sonra tekrar vakıflar bölge müdürlüğü, üniversitenin raporuna bağlı olarak, yeni bir şey daha oluşturdu. Bizde zaten takip ediyoruz. Farklı üniversiteden kişiler ile bilirkişi raporu hazırlıyoruz. Arkasından kovid-19 olayı girdi. Camiden karot ve radyoloji örneği alınacak. Buna bağlı olarak büyük ihtimalle güçlendirmeye gidilecek. Ama kesinleşmiş bir şey yok.” diye ifade etti.

BU İNCELEMELER TAMAMLANDIKTAN SONRA HER ŞEY DAHA DA NETLEŞECEK

İncelemeler tamamlandıktan sonra her şeyin daha net olacağını ifade eden Prof.Dr. İlhan,“ Kemer altındaki kirişlerdeki kılcallar deprem yönetmeliğine bağlı olarak orta hasar raporu verdiler. Yani orta hasar görünüyor. Bu incelemeler tamamlandıktan sonra her şey daha da netleşecek. Güçlendirme olup olmayacağına da ikinci radyoloji ve karot numunelerinden sonra karar verilecek. Şimdi Kovid-19  salgını  olmasından dolayı  net bir şey yok.”dedi.

CAMİNİN RESTORASYONUNU GÖRÜŞÜYORDUK, ARAYA DEPREM GİRDİ

İzzetpaşa Vakfı Başkanı Prof.Dr.Necip İlhan,“Zaten biz camiyi de normalde restorasyon ve röleve projeleri tabiat  varlıklarından onaylanmıştı, ayrı zamanda vakıflar genel müdürlüğünden de onaylanmıştı. Biz onlar ile caminin restorasyonunu görüşüyorduk, araya deprem girdi. Şimdi de Kovid-19 olayı araya girdi. Camimiz Kovid-19 salgını öncesi ibadete açıktı. Müftümüz dediki, bu incelemeler yapılıyor. Biz temkinli davranalım dedi. Bize üst kısmını kapatalımmı dediler, bizde kapatın dedik.” diye konuştu.

DEVLETİMİZ İNŞAAT VE DEPREM YÖNÜNDEN SIKIN VAR DİYORSA, GEREKEN YAPILACAKTIR

Prof.Dr.Necip İlhan,“Caminin  altında 120 tane dükkan var. Halkımız bizi çok arıyor, cami ibadete kapatıldı mı diye?.Vatandaşlarımız rahat olsun. Ne gerekiyorsa o yapılacak. Devletimiz inşaat ve deprem yönünden sıkın var diyorsa, gereken yapılacaktır.Ama cami ile ilgili bir sorun yoksa restorasyon yapılacak.”dedi.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Naci | 23 Nisan 2020 10:55

    Cami ve çarşı önem katsayısı farkli olduğu için güçlendirme kararından geri dönüş olmayacağı kanaatindeyim. Hayırlısı ne ise o olsun inşallah www.uzmanguclendirme.com

BUNLARA DA BAKIN