Karasabanlar Teknolojiye Meydan Okumaya Devam Ediyor

Eski dönemlerde tarım arazilerinin ekime hazırlanmasında kullanılan karasabanlar, teknolojik araçlara rağmen günümüzde de çiftçilerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

PAYLAŞ

Asırlardır sürdürülen klasik tarım yöntemlerinin vazgeçilmez aracı olan karasabanlar unutulmaya yüz tutsa da, modern tarım araçlarının ulaşamadığı sarp ve engebeli arazilerin sürülmesinde çiftçilerin imdadına yetişiyor.

İki büyükbaş hayvanın omuzları arasından toprağa uzanan karasabanlar, ilkel tarım aracı olarak görülmesine rağmen günümüz teknolojisine adeta meydan okuyor.

Elazığ'ın Maden İlçesine bağlı Ağadibek köyünde çiftçilik yapan Emin Akbulut, büyükbaş hayvanların yardımıyla karasaban kullanarak arazisini sürüyor. 

Köydeki engebeli arazisine tarım araçları giremediği için geleneksel tarım yöntemi olan karasaban kullandıklarını anlatan 58 yaşındaki Emin Akbulut, "Arazilerimiz engebeli olduğu için tarım araçlarını burada kullanamıyoruz. Köyümüzde tarım arazileri karasabanla ekime hazır hale getiriliyor. Atamızdan günümüze bu şekilde sürüp gelmiştir. Biz de atalarımızdan kalan bu yöntemi kullanıyoruz." dedi.

Aynı zamanda, Elazığ merkez Cumhuriyet Ortaokulunda Sosyal Bilgiler Öğretmeni olan Emin Akbulut, karasabanın Orta Asya'da yerleşik hayata geçen Uygurlar'dan günümüze kadar geldiğini anımsatarak, "Asırlar boyunca tarım bu şekilde yapılmış, atalarımızdan günümüze sürüp gelmiştir. Bu geleneği biz de yaşatarak gelecek nesillere aktarmak istiyoruz." diye konuştu. 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN