Kentsel Dönüşümle İlgili Merak Edilen Sorular Bu Merkezde Yanıt Buluyor

Elazığ'da kurulan Kentsel Dönüşüm İletişim Merkezi sayesinde vatandaşlar, Kentsel Dönüşümle ilgili merak ettiği sorulara rahatlıkla yanıt bulabiliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Vatandaş ve müteahhitler arasında köprü vazifesi gören merkez sayesinde vatandaşlar, özellikle 24 Ocak depreminin ardından merak ettiklerini, merkezde görevli yetkililer vasıtasıyla öğrenebiliyor.

Kentsel Dönüşüm İletişim Merkezi Koordinatörlerinden Enes Sönmez, kısa adı ELMÜTDER olan Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği tarafından kurulan merkezin faaliyetleriyle ilgili yaptığı açıklamada, önemli bir görev ifa ettiklerini, verilen hizmet sayesinde vatandaşların Kentsel Dönüşüm ile ilgili çok önemli bilgilere sahip olmaya başladıklarını kaydetti.

Kentsel Dönüşüm konusunda ilgili bakanlığın da benzer bir hizmeti verdiğini ancak özelde kendilerinin de bu konuda sorumluluk hissederek böyle bir merkezi hayata geçirdiklerini aktaran Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kentsel Dönüşüm sadece 24 Ocak’tan sonra ortaya çıkan bir olgu değil. Ondan önce 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde başladı. Depremden sonra daha da hızlandı. Şehrimizde maalesef yaşanan depremden ötürü 14 bin 700 bina yıkılacak. Bu da 30–40 bine yakın konut demek. Konut sahibi vatandaşlarımızın yaşayabileceği olası mağduriyeti giderme ve sorunlarına cevap verebilme amacıyla böyle bir merkezi kurduk. Vatandaşlarımız bu merkez sayesinde Kentsel Dönüşüm sürecine ilişkin bilgi alabiliyor. Merkezi arayan vatandaşlar özellikle şu konu başlıkları üzerinden işlem yaptırıyor; Riskli yapı, riskli alan, kira yardımı, faiz ve kredi destekleri”dedi.

Kamuoyunda bilerek ya da bilmeden hatalı bilgi paylaşımlarının çok fazla olduğuna dikkat çeken Sönmez, “Kulaktan dolma bilgilerle yanlış ve geri dönülemez yollara sapanların sayısı her geçen gün artıyor. Her bir vatandaşın kendine özel kentsel dönüşüm sorunları ve durumları var. Bu nedenle bilgiyi doğru kaynaklardan almak gerekiyor. Kentsel Dönüşüm İletişim Merkezimiz, dönüşüm sırasında yaşanılan problemleri ve şikayetlerin de iletebileceği, çözüm yollarının aranabileceği bir merkez. Yıkımdan sonra vatandaş nerede kalacak, kira yardımı kimlere yapılacak, hacizli dairelerin durumu, kaçak yapıların konumu ne olacak, kredi verme süreci nasıl işleyecek. Bu ve buna benzer birçok soruya bu merkezde yanıt bulunabiliyor. Bu merkezi arayan vatandaşların birçoğu almış oldukları hizmetten memnun kaldığını söylüyor. Bu da bizim açımızdan sevindirici bir durum” şeklinde konuştu.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN