Kültür-Sanat

Çiğli-Çaşka Kuzey Makedonya Festivali Coşkuyla Başladı

ABONE OL  

Çiğli’de Büyük Şenliğin Birinci Günü Tamamlandı

Çiğli Belediyesi’nin mesken sahipliğinde düzenlenen Çiğli-Çaşka Kuzey Makedonya Şenliği büyük bir coşkuyla başladı.

Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü, Çiğli-Çaşka Kuzey Makedonya Festivali’ne katılmak için kente gelen Çaşka Belediye Lideri Goran Stojanovski, Mavrovo-Rostuşe Belediye Lideri Medat Kurtovski ve Stumıca Belediye Lideri Kostadın Kostadınov ile Kuzey Makedonyalı devlet yetkilileri, iş insanları ve sanatkarların ortalarında bulunduğu heyeti makamında ağırladı.

Meslek odaları ve sanayicilere ziyaret

Lider Utku Gümrükçü, Kuzey Makedonya İktisat Bakanlığı temsilcileri, milletvekilleri ve iş insanlarıyla birlikte İzmir Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İzmir Ticaret Borsası ve Ege Bölgesi Sanayi Odasını ziyaret etti. Lider Utku Gümrükçü, daha sonra beraberindeki heyet ile birlikte İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek ileriye dönük hayata geçirilecek ekonomik iş birliği hakkında görüşmelerde bulundu.

Dostluk maçının başlama vuruşu Gümrükçü’den

Kuzey Makedonyalı heyet ile birlikte Çiğli Atatürk Stadı’na giden Lider Gümrükçü, Maltepe Spor Kulübü ve Çiğli Belediyespor Masterler Karması ile İzmir Makedonya Göçmenleri Masterler Spor Kulübü ortasında oynanan dostluk maçının başlama vuruşunu yaptı. Gümrükçü ve Kuzey Makedonyalı heyet dostluk maçını izlemeye gelen çocuklara futbol topu armağan etti. Dostluk müsabakasının akabinde Kuzey Makedonya heyeti ile şenlik alanına geçen Lider Gümrükçü, şenlik alanını dolduran İzmirliler ile birlikte Kud Todor Janev Chashka Folklör Takımının halk oyunları ve dans şovlarını izledi. Şenliğin birinci günü Kuzey Makedonyalı sanatkarlar Blagoja Grujovski, Andrijana Alacki, Elena Veleska ve Stefçe Stojkovski’nin sahne aldığı konser ile sona erdi.

Gümrükçü: “Çiğlimizi Balkanlara taşıdık”

Şenliğin açılış konuşmasını yapan Lider Gümrükçü, “Bu akşam Türkiye Cumhuriyeti hudutlarını aşarak Çiğli’mizi Balkanlara taşıdık. Balkanlarda yaşayan hemşehrilerimiz ile Çiğli’de yaşayan Balkan göçmeni yurttaşlarımızı bir ortaya getirmek ve ilgilerini kuvvetlendirmek istiyorduk. Bu doğrultudaki birinci büyük adımımızı kardeş belediyemiz olan Çaşka Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz şenlikle attık. Bu hoş ve manalı birlikteliğe sağladığı katkılardan dolayı Çaşka Belediye Lideri Goran Stojanovski başta olmak üzere şenliğe katılan grupları meskenlerinde konuk edecek Maltepe ve Yeni Mahalle sakinlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İlçemizde ülkemizin dört bir yanından olduğu üzere Balkanlardan da birçok yurttaşımız yaşıyor. Cumhuriyet Halk Partisi, YETERLİ Parti ve Demokrat Parti Çiğli İlçe Liderleri da bugün ortamızda. Çiğlimizin hoşluğu de bu birlikteliğinden geliyor. Umarım iki ülke yetkililerinin katkılarıyla bu şenlik uzun yıllar çok daha büyük bir coşkuyla Çiğlimizde düzenlemeye devam eder” diye konuştu.

Goran Stajanovski: “Umarım uzun yıllar devam eder”

Konuşmasına Utku Gümrükçü’ye teşekkür ederek başlayan Çaşka Belediye Lideri Goran Stojanovski, “Bu şenliği Lider Utku Gümrükçü ile başlattık. Şenlik, iki ülke halkının birbirini daha düzgün tanımasına katkı sağlayacağını yürekten inanıyorum. Çok hoş bir günü geride bıraktık. İzmir ve Çiğli halkına şenliğimize katıldıkları için teşekkür ederim. Umuyorum ki bu şenlik uzun yıllar devam eder” tabirleriyle konuşmasını tamamladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı