Kültür-Sanat

Emiralem Çilek Festivali’ne çoşkulu katılım

ABONE OL  

Menemen Belediyesi’nin ‘Çilek Tadında Festival’ sloganıyla düzenlediği 12. Emiralem Çilek Festivali’nin birinci günü dolu dolu geçti. İzmir ve Menemen halkının ağır ilgi gösterdiği ve vakit zaman izdiham yaşanan Festival’de üretici açılan standlarda tüketiciyle aracısız buluşma imkânı buldu. Şenlik, AK Parti Genel Lider Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ ve Menemen Belediye Lideri Aydın Pehlivan’ın açılışta verdiği muştularla taçlanırken, gece saatlerinde sahneye çıkan Bedia Akartürk türküleriyle çoşku katlandı.

12’inci defa tatlı şenlik

Menemen Belediyesi tarafından düzenlenen Emiralem Çilek Şenliği, bu yıl 12. kere kapılarını açtı. Pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamayan şenlik, kortej yürüyüşüyle başladı. Emiralem sokaklarına kurulan stantlarda üreticiler çilek ve çilekten elde ettikleri eserlerin satışını yaparken, vatandaşlar da hem alışveriş yaptı hem de şenlik alanında yapılan etkinliklerle keyifli vakit geçirdi.

Geniş iştirak

Şenliğin açılışına, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Belediye Lider Vekili Aydın Pehlivan ve eşi Filiz Pehlivan, Tarım Vilayet Müdürü Mustafa İhtimam, Menemen İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Çilek emektir, ekmektir, festivaldir”

Şenlikte konuşan Menemen Belediye Lider Vekili Aydın Pehlivan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününde bu türlü bir şenlik gerçekleştirmekten ötürü çok memnun olduklarını söyledi. Pandemi sürecinde sağlıklı besin muhtaçlığının daha da öne çıktığı tabir eden Pehlivan, Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayarak, “Bereketli Menemen Ovası’nda kıymetli tarım eserleri var. Çilek de bunlardan biridir. İzmir’in çilek üretiminin yüzde 93’lük kısmını Emiralem karşılıyor. Bu yıl 7 bin ton hasat hedefliyoruz. Çilek, Menemen için yalnızca bir meyve değildir, emektir, ekmektir, şenliktir. Eserin tanıtımı ve direkt satışına katkıda bulunmak için şenliği gerçekleştiriyoruz” dedi.

Zeytinyağı fabrikası muştusu

Menemen Belediyesi olarak tarımın ehemmiyetini bildiklerini ve bunun için çalıştıklarını belirten Pehlivan, “Çilek simgesini hemşerilerimizle buluşturacağız. İlçemizde bulunan zeytinyağı fabrikası icra yoluyla satılmıştı. Menemen Belediyesi olarak bizim malımızı biz aldık. Emiralem zeytinyağı fabrikamızı kuruyoruz. Döneme yetişecek. İlçemizdeki ve yakın köy mahallelerindeki üreticiler yağlarını kendi fabrikalarından çıkaracak. Buradan müjdemiz olsun. Sizin dayanağınız bizleri motive ediyor” diye konuştu.

Şenlik muştularla taçlandı

Şenlikte konuşan AK Parti Genel Lider Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, çilek üretiminin 1970’li yıllarda 9 bin ton iken 2020’nde 546 bin tona ulaştığını söyledi. Hamza Dağ, “Dünyada çilek üretiminde ABD, Çin ve Meksika’dan sonra 4’üncü sıradayız. Üretim her yıl artıyor. İthalatımız neredeyse sıfırda. Ancak ihracat da az. Çileği çok seviyoruz ve tüketiyoruz. Bundan sonra taze tüketimin dışında soğuk havayı kullanarak çileği işleyip yurtdışına satacağız. Tarımda her yıl 26-27 milyar dolar ihracat yapıyoruz. İzmir ise 2.2 milyar dolarla bu ihracata takviye sağlıyor. Birebir üretime devam edeceğiz. Pandemi gösterdi ki bir tarım ve üretim en değerli alanlardan biri ikincisi de bu türlü şenliklerle bir ortada olmayı özledik” dedi. Ankara-İzmir süratli tren projesi 2025’in Temmuz ayında hayata geçecek İzmir’e hoş bir müjde vermek istediğini söyleyen Hamza Dağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir-Ankara süratli tren projesinde müteahhit firmadan kaynaklanan aksamalar oldu. Şubat ayında Hazine Maliye Bakanlığı ile İngiltere Exim Bank 2.16 milyar Euro’luk kredi muahedesi imzaladı ve çalışmalar 3 etapta devam ediyor. Polatlı Banaz, Banaz Salihli, Salihli Menemen İzmir bu 3 etabı oluşturuyor. İnşallah şubattan itibaren Polatlı Banaz ortası 28 ayda bitecek. Menemen Emiralem Manisa Salihli ortası da 28 ayda bitecek, Salihli Banaz ortası ise 40 ayda bitecek. 2025 Temmuz’da İzmir Ankara süratli tren projesi hayata geçirilmiş olacak. Bu güzergah yani Menemen’den geçeceği için hepinize iyi olsun diyorum”.

Çilek standlarını gezdiler

Menemen Belediyesi’nin halk oyunları grubunun gösterisinin akabinde AK Parti Genel Lider Yardımcısı, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ve İzmir Vilayet Lideri Kerem Ali Daima ile birlikte çilek stantlarını gezerek, “bereketli olsun” dileklerini iletti. Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi 2071 Mehteran Bölüğü’nün gösterisi alkışlarla karşılanırken, ünlü sanatçı Bedia Akartürk türküleriyle geceye renk kattı. Menemen Belediye Lideri Aydın Pehlivan, türkülerine vatandaşlarla birlikte eşlik ettiği Akartürk’e sahnede teşekkür ederken, el işi tablo ikram etti.

Şenlik bugün de devam ediyor

Emiralem Çilek Şenliği çoşkulu ve renkli imajların yaşandığı birinci günün akabinde bugün de sürecek. Saat 15.00’de ‘En Hoş Çilek’, ‘En Hoş Çilek Tarlası’ ve ‘En Hoş Çilekli Pasta’ Yarışının yapılacağı Şenlik alanında Saat 20.00’de ödül merasimi gerçekleştirilecek. Daha sonra sahneye gelecek olan Gülben Ergen Şenliğin keyfini katlayacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı