Kültür-Sanat

İzmir’de Kolombiya Kahve Festivali yapıldı

ABONE OL  

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kolombiya Büyükelçiliği tarafından bu yıl birinci kere düzenlenen Kolombiya Kahve Şenliği renkli imgelere sahne oldu. İzmirlilerin Kolombiya kahvesini deneyimleme fırsatı bulduğu şenlikte Kolombiyalı sanatkarlar tarafından yapılan Kolombiya Dostluk Muralı da açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmir’in dünyayla kültürel bağlarını güçlendirme gayesi doğrultusunda kentte yapılan etkinlikler artıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kolombiya Büyükelçiliği işbirliğiyle bu yıl 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı’nda (Karantina Meydanı) birincisi düzenlenen Kolombiya Kahve Şenliği, renkli imgelerle başladı. Kolombiyalı sanatkarların oluşturduğu “Vertigo Graffiti” topluluğu tarafından yapılan “Umudun Dansı” isimli Kolombiya Dostluk Muralı açılışının da yapıldığı aktifliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Kolombiya’nın Ankara Büyükelçisi Julio Anibal Riano Velandia, Kolombiya İzmir Fahri Konsolosu Eli Alharal ile çok sayıda yurttaş katıldı.
Şenliğe katılanlar klâsik, Türk ve Kolombiya kahvesinin yanı sıra sıcak ve soğuk kahve çeşitlerini deneyimleme fırsatı buldu. Şenlik, Latin dans gösterisi ve İbis Maria konseriyle son buldu.

“Buradan kurulan bağlar kentleri, ülkeleri birbirlerine bağlıyor”
Kültürel bağların güçlendirilmesinin yanı sıra işbirliği imkanlarının artmasını da sağlayan aktifliğin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, “Güzel Türkçemizde ‘Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır’ lafı vardır. Burada fincan çok, kahve de çok. Kolombiya-Türkiye dostluğu açısından bu şenliğin ehemmiyeti büyük. Kahvenin vatanı Kolombiya’dır lakin tüketildiği kıymetli ülkelerden biri de Türkiye’dir. Kolombiya’nın kentleri ile dostluğu, kardeşliği bu tıp şenliklerle çoğaltacağız. Burada kurulan bağlar, aslında kentleri, insanları ve ülkeleri birbirlerine bağlıyor” dedi.

“Sanat ve kültürün buluşması”
Kolombiya’nın Ankara Büyükelçisi Julio Anibal Riano Velandia ise bu aktifliklerin taşıdığı kardeşlik ruhu nedeniyle özel bir değere sahip olduğunu söyleyerek “Bu şenlik, Kolombiya ile Türkiye ortasındaki yakınlığı pekiştirmek için sanat ve kültürün buluşmasıdır. Kahve değerli sembollerimizden birisidir. Hem Türkler hem de Kolombiyalılar için kahve, kültürel mirasımızın bir modülüdür. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e bu şenliğe öncülük ettiği için teşekkür ediyorum” dedi.

Kolombiya İzmir Fahri Konsolosu Eli Alharal da “Her iki ülke halkının da bu çeşit kültürel etkinliklerle çok daha kaynaşabileceğini, birebir vakitte ekonomik işbirliklerinin de artacağını biliyoruz” diye konuştu.

Mural çalışması ilgi çekti
Karantina Meydanı’nda yapılan mural çalışmasında duvarlardan birinde dans eden bayan başkasında ise erkek figürü yer alıyor. Duvarın iki yüzeyine yapılmış yapıtlardan biri meydandaki sahne duvarında kalacak. Öbür yüzeydeki eser ise duvara uygulanan yüzey kaplama gereci üzerine yapıldığı için sergileme mühleti bittikten sonra metro yahut İZBAN istasyonlarından birine taşınarak kalıcı olarak sergilenmesi sağlanacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı