Kültür-Sanat

Kiremitçi: Polisiye roman yazmak benim için bir emeklilik hayaline dönüştü

ABONE OL  

Çağdaş Türk Edebiyatı’nın değerli isimlerinden biri olan Tuna Kiremitçi, 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda ‘Perinin Ölümü’ başlıklı yeni kitabını tanıttı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, iki yıllık bir ortadan sonra Kocaeli Kitap Fuarı’nı 12. kere açmanın ve tekrar kitapseverlerle buluşmanın heyecanını yaşıyor. Bu bağlamda Türk romanının usta kalemlerinden müellif ve müzisyen Tuna Kiremitçi, ‘Polisiye Edebiyat ve Perinin Ölümü’ bahisli söyleşisinde Kocaelili okurlarıyla buluştu. Kiremitçi’nin raflarda yerini alan ‘Perinin Ölümü’ başlıklı romanı, yabanî cinayetleri aklı, deneyimi, sakinliğiyle çözen Başkomiser Perihan Uygur’un etrafında gelişen olayları anlatıyor.

“SUÇ EDEBİYATINDAN HOŞLANIYORUZ”
Muharrir Tuna Kiremitçi polisiye serisinin yeni kitabı “Perinin Ölümü’nde edebiyatın sırlarına dalıyor. Kocaeli Kongre Merkezi Akçakoca Salonu’nda söyleşisini gerçekleştiren Kiremitçi, niçin polisiye roman sorusunu cevapladı. Kiremitçi, “Suç edebiyatından hoşlanıyoruz. Zira macera vaat eder. İçimden gelen sebeplerden ötürü 2015 yılına kadar diğer biçimlerde roman yazıyordum. Belirli bir noktadan sonra tatminsizlik hissettim, polisiye roman yazmak istedim. Romancılık mesleğime bir nokta koydum. Polisiye roman yazmak benim için bir emeklilik hayaline dönüştü. Bir gün müzik yapmayı bırakırsak, Ege’de bir kıyı kasabasına yerleşip hayatımın kalan kısmında polisiye roman yazmak istiyordum” dedi.

“EDEBİYAT GÜNÜMÜZDE ÇAĞDAŞ POLİSİYE GELMİŞTİR”
Perihan Uygur karakterinin başında nasıl canlandığını anlatan Kiremitçi, “Bir gazete haberinde görmüştüm. Gazete haberinde Batı Anadolu’nun bir kentinde grubuyla birlikte 1 yılda 70’den fazla cinayet olayını çözen bir bayan baş komiserden bahsediyordu. Bu baş komiser takımında bol ölçüde bayan polis olmasına itina gösteriyor ve bayanların dedektifi işini daha yapacağına inanıyormuş. Lakin Perihan Uygur’un baş komiser tipiyle pek ilgisi yoktu. Polisiye romanlarda ve sinemalarda aşina olduğumuz edebiyat öğretmenliğine benzeyen bir bayandı. Hatırlarsınız, 80’li yıllarda izlediğimiz Perihan ablası dizisi vardı. Bu da bana Perihan Kutman’ı andırdı. Üstlerinden hürmet duyan, bayan polislerin önünü açmaya çalışan, komşuları tarafından sevilen, sayılan ve seri katilin peşinden koşan bir cinayet baş komiseri olsa nasıl olur diye düşündüm. Müzik yaparken pandemide işsiz kalmıştım. Arkadaş etrafım, ‘Bak Tuna, yazmamak için bahanen kalmadı’ dediler. Bu da Perihan Uygur polisiyesine hakikat dönüştü. Romanın polisiye okurları tarafından teveccüh alması beni memnun etti. Bulabileceğiniz ve keşfedeceğiniz bir edebiyat günümüzde çağdaş polisiye gelmiştir. Benim de buna katkım olabiliyorsa ne mutlu” dedi.

“YENİ MACERALAR GELİYOR”
Polisiye serisinin yeni kitabı ile ilgili ipuçları veren Kiremitçi, “Polisiye edebiyatı yeterli istikamette çok değişti. Katilin kim olduğunu merak ederken farklı şeylerde bulabiliyorsunuz. Polisiye edebiyatında ‘Katil uşak mı?’ sorusu merak uyandırdı. Polisiye artık polisiye değil. Polisiye öteki bir noktaya gelmiş. Bundan sonra başımda çeşit çeşit maceralar var. Okurlar da bu zevki bizimle paylaşırsa bir müellif daha ne ister” diye konuştu. Müellif ve müzisyen Kiremitçi söyleşinin akabinde bağlı bulunduğu yayınevinde ‘Perinin Ölümü’ başlıklı yeni kitabını okurları için imzaladı.

KİTABIN KONUSU
Tuna Kiremitçi’nin kaleme aldığı ‘Perinin Ölümü’ başlıklı kitabın özeti şöyle; Ünlü romancı Ender Surkultay’ın eski eşi ve mütercimi Alman vatandaşı Eva Surkultay, Balat’taki konutunda meyyit bulunur. Başta kendi silahıyla intihar ettiği zannedilir. Lakin soruşturma başlayınca Eva’nın öldürüldüğü anlaşılır. Baş komiser Perihan ve yardımcısı Ayla, bu cinayeti araştırırlar. Magazin basınının da ilgi gösterdiği çetrefil soruşturmanın ucu karanlık hata örgütlerine kadar uzanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı