Kültür-Sanat

Ömer Tuğrul İnançer: Okuduğunu anlayan bir nesil yetiştirebiliyor muyuz?

ABONE OL  

Mutasavvıf, muharrir ve müzisyen Ömer Tuğrul İnançer, 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda “Oku” isimli söyleşi gerçekleştirdi

Birinci gününde kitapseverlerden ağır bir ilgi gören 12. Kocaeli Kitap Fuarı, söyleşi, yayınevleri stantları ve başka etkinlikleriyle devam ediyor. Mutasavvıf, muharrir ve müzisyen Ömer Tuğrul İnançer, Selim Sırrı Paşa Salonu’ndaki “Oku” isimli söyleşide iştirakçilere hitap etti. İştirakçilerin ağır ilgi gösterdiği söyleşide İnançer, “Eskisine nazaran daha fazla okuyoruz. Fakat okuduğunu anlayan bir jenerasyon yetiştirebiliyor muyuz? Davranışlarda, ahlakta değişiklikler oluşturabiliyor muyuz? Bilgi yegane data değildir. Tıpkı formda okumak da. Hangimiz Âşık Veysel üzere şiir yazabiliriz. Demek ki keramet ‘olmak’ta. Halk irfanı dediğimiz bir irfanımız var. O okumakla elde edilemez” dedi.

“BİR KİTAPLA FİKİR SAHİBİ OLMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Güzel sohbeti ve nasihatleri ile iştirakçilere keyifli bir söyleşi ortamında hitap eden İnançer, “Bir tek kitap okuyarak bir mevzu hakkında fikir sahibi olmak mümkün değildir. Her kitap, bir mevzuda bir müellifin fikrini belirtir. Kitap okumak klişesi yerine mevzu okumak klişesini unsur edinmeliyiz. Bu mevzuda çaba etmeliyiz” sözlerini kullandı.

“HER İNSAN FARKLI BİR ÂLEMDİR”

Bir kitap üzerinden kıymetlendirme yapmayı ucuzluk ve tembellik olarak nitelendiren ve insanın hisleri ile var olduğunu vurgulayan İnançer, “İnsanı mekanik olarak görmek büyük bir yanlıştır. Her insan başka bir âlemdir. İnsanı husus halinden çıkarmak gerekir. Bu da lakin Hz. Muhammed ile O’nu bilmek ile olur” formunda konuştu.

İNANÇER: KİTAP OKUMAK BOŞ VAKİT DOLDURMAK DEĞİLDİR

İnançer, “Estetik ile ilgilimiz olmadığından musiki ile de ilgimiz yok. Kitap okudum diyor. Ancak ‘kitap okudun da ne işe yarıyor? Nerede kullanıyorsunuz? Seni nasıl değiştirdi?’ diye sorarlarsa ne karşılık verecek?Kitap okumak boş vakit doldurmak değildir. Bir husus hakkında fikir sahibi olmaktır” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı