Kültür-Sanat

Prof. Dr. Usta, “Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı gibidir”

ABONE OL  

Ege Üniversitesi (EÜ) mesken sahipliğinde düzenlenen “1.Uluslararası Türk Dünyası Bahar Şenliği” kapsamında müzik dinletisi ve dans gösterisi düzenlendi. Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen aktiflikte Kültür Bakanlığı Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu ile Özbekistan Bek Ulusal Dans ve Müzik Topluluğu sahne aldı. Aktifliğe EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı (DTMK) Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Aktifliğin açılışında konuşan DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, “Bilim ve sanat bir kuşun iki kanadı üzeredir. Bu fikirden yola çıkarak sempozyumumuza hem bilimsel ve sanatsal çalışmaların hem atölye çalışmalarının hem de ustalık sınıflarının ve çeşitli aktifliklerin yer aldığı bir program uyguladık. Bunların dışında çok değerli bir hususumuz daha var. Ege Üniversitesi çok kıymetli iki ünitesi güçlerini birleştirerek eşsiz bir tertip düzenledi. Kardeş küme olan İzmir Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğundan bize dayanak vermelerini rica ettik. Bu kadar kıymetli bir şenliğin kesimi olmaktan memnunluk duyduklarını tabir ederek bizler için, sizler için özel bir program hazırladılar. Kendi müziğimizi hem bizim yurt dışından gelen konuklarımıza hem de siz pahalı konuklarımıza duyurmak istediler. Bu yüzden öncelikle topluluğun sanatkarlarına, direktörü olan Şavk Eryürek’e, Müdür Yardımcısı Orkun Kılıç’a huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Dinletide, İzmir Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğunun çeşitli enstrümanlarla düzenlediği Türk Sanat Müziği yapıtlarından oluşan repertuvar yer aldı. Repertuvara zeybek oyunu eşlik etti.

Aktiflik sonunda DTMK Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey Usta, topluluğun Sanat Direktörü Yardımcısı Ejder Orkun Kılıç’a “Teşekkür Plaketi” verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı