Kültür-Sanat

Yukarı baktıran sergiler izlenime açıldı

ABONE OL  

Nilüfer Belediyesi’nin Bursa’da birinci sefer bienal tadında organize ettiği memleketler arası iştirakli, “Yukarı Bak, Hudutlu Coğrafyanın Yıldızlı Ufukları” standı, 27 sanatkarın yapıtlarıyla 6 farklı yerde eşzamanlı olarak izlenime açıldı. Politik mevzulara umutlu bir bakışı barındıran stant, tıpkı vakitte Meteor Balat Kültürevi’nin birinci aktifliği oldu.

Nilüfer Belediyesi’nin Türkiye Fransız Kültür Merkezi’nin katkıları ile düzenlediği “Yukarı Bak, Sonlu Coğrafyanın Yıldızlı Ufukları” isimli stantların açılışı Meteor Balat Kültürevi’nde yapıldı. 6 farklı yerde 27 sanatkarın çalışmalarının yer aldığı stantlar, bu istikameti ile Bursa’da bu çapta düzenlenen milletlerarası iştirakli birinci stant tertibi olarak dikkat çekti.

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Fransa’nın Bursa Fahri Konsolosu Nuri Cem Erbak ve yapıtları stantta yer alan kimi sanatkarlar ile çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta, stant küratörü Yekhan Pınarlıgil tertip ve stantta yer alan eserler hakkında bilgi verdi. Standın isminin politik bir duruşu temsil ettiğini belirten Pınargil, “Bu kadar denetimli bir ortamda biraz açılmaya, kahkahaya, üst bakmaya muhtaçlığımız var. Birbirinden özel ve farklı yerlerde sanatkarlarımızın yapıtları ile sanatseverleri ağırlıyor olmaktan memnunluk duyacağız” dedi. Fransa’nın Bursa Fahri Konsolosu Nuri Cem Erbak ise stantta yapıtları yer alan sanatkarlara teşekkür ederek “Bu tertip ile umarım Bursa’da gerekli etkiyi sağlayabiliriz” dedi.

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet ise stant açılışı ile birlikte hizmet vermeye başlayan Nilüfer Belediyesi Meteor Balat Kültürevi’nin bölgeye toplumsal ve kültürel bir hareketlilik kazandıracağını vurgulayarak, bu yeri bienal tadında uluslar ortası bir tertiple hizmete açmaktan da onur duyduklarını söyledi. Bu yerde müzik atölyesi çalışmalarının yanı sıra, çeşitli dinleti, söyleşi ve stant tertipleri yapılacağını kaydeden Lider Fazilet, kente bir kültür yeri kazandırılmasına katkıları nedeniyle Meteor İnşaat’a teşekkür etti. Politik bahislere müspet bir perspektiften yaklaşan standın, umuda en çok gereksinim duyduğumuz bir vakitte herkese düzgün geleceğini tabir eden Lider Fazilet, sanatseverleri bu uzun soluklu stantları izlemeye davet etti.

Nilüfer Belediyesi Meteor Balat Kültürevi’nin yanı sıra Gölyazı Kültürevi, Misi Fotoğraf Müzesi, Edebiyat Müzesi, Nâzım Hikmet Kültürevi ve Pancar Deposu’nda izlenime açılan stantlar 31 Temmuz tarihine kadar sürecek.

Her yerin kendi içinde bir stant olarak kurgulandığı “Yukarı Bak, Hudutlu Coğrafyanın Yıldızlı Ufukları”, kentin kültürel kimliği, tarihi, dönüşümü ve geleceği ile diyaloğa geçen lokasyonlarda yer ve sanat ortasında güçlü münasebetler kuruyor. Kahkaha atarak, renkleri, dansı ve ritmi kullanarak içine sıkıştırıldığımız kalıpları kıran, bizleri denetim altında tutmak için yapılanmış iktidarları sorgulayan ve bizlere özgürlük alanları açan yaşamsal stratejileri deneyimleyen sanat yapıtlarını bir ortaya getiriyor. “Ne vakit boyun eğmeyi bırakır, neden, nasıl üst bakarız?” niyetinden yola çıkan seçki, telaffuzun getirdiği çağrışım noktalarına odaklanıyor.

Stant kuratörü Yekhan Pınarlıgil’in tabiriyle “Bedenin özgür olmadığı yerde zihin de özgür olamaz” fikrinden hareketle oluşturulan stantta, Pancar Deposu; Anne-Charlotte Finel, Ateş Alpar, Berat Işık, Berk Kır, Eda Soylu, Erinç Seymen, Ghazel, Beğenilen Birincinin, Güneş Terkol, Merve Morkoç, Şafak Şule Kemancı, Vahit Tuna ve Yasemin Bihter Adalı’nın çalışmalarına “Haz, Işıltı ve Kahkaha” başlığı altında mesken sahipliği yapıyor.

Gölyazı Kültürevi’nde yer alan “İnce Elemek Sık Dokumak” isimli stant; Fatoş İrwen, Beğenilen Birincinin, Güneş Terkol ve Şafak Şule Kemancı’nın çalışmalarına yer veriyor. Sanatkarların hafiflikle eleştirmek üzerine üretimleri, kültürler ortası etkileşim ve irtibat için değerli bir sembol olan, restore edilerek kültürevine dönüşen kilisede hayat buluyor.

Özgürlüğün fakat içeriden dışarıya gerçek olabileceği ve bilinçaltının açığa çıkmasıyla ilgilenen çalışmaların yer aldığı Balat Kültürevi’nde; “Özgürlük Köşenin Çabucak Arkasında” başlığı altında CANAN, Dan Perjovschi, Emilia Kabakov & İlya Kabakov, Fatoş İrwen, Henning Christiansen, İnci Eviner, Merve Morkoç, Rebecca Horn ve Vahit Tuna’nın üretimleri yeralıyor.

Misi’deki Fotoğraf Müzesi’nde bulunan “Siyah Yandığında” isimli stant, Marguerite Bornhauser’in fotoğraflarından kapsamlı bir seçkiyi karşımıza çıkarıyor. Yeniden Misi’de Edebiyat Müzesi’ndeki “Türkiye’nin Yeraltı Suları : Fanzin Edebiyatı” isimli stant, Onur Sarıkaya küratörlüğünde, 1960’lardan bu yana Türkiye’de fanzine odaklanıyor.

Nâzım Hikmet Kültürevi; “Doğa Tarihi Müzesi” serisiyle Tayfun Serttaş, “Efsunlu Dünya Hayal Değil, Üstündeyiz” standıyla CANAN ve Extramücadele’nin kapsamlı seçkilerine yer veriyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı