Mustafa Pirinçci, Hakimiyet Gazetesi'ni Ziyaret Etti

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, Hakimiyet Gazetesi'ni ziyaret etti.

PAYLAŞ

Hakimiyet Gazetesi imtiyaz sahibi Ahmet Toprak’ı ziyaret eden Pirinçci, Elazığ’da yaşanan konular ile ilgili bilgiler verdi.

 

 

Pirinçci sözlerine şöyle devam etti:“ Öncelikle 1972 yılından beri 5 Haziranda kutlanan Dünya Çevre günü vesilesiyle dünyamızı ve ülkemizi tehdit eden corona virüsünün bir an önce bitmesini temenni ediyorum. Coronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlarımızın maske kullanmaları ve sosyal mesafeye uymaları gerektiğini, ülkemiz genelinde alınan tedbirler doğrultusunda, gündelik hayatta kullanılan maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının da uygun şekilde ağzı sıkıca kapatılan iç içe iki torbaya konulması, en az 72 saat süreyle oda veya balkonlarda bekletilmesi ve “diğer atık” kategorisinde evsel atık olarak yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi gerekmekte olduğunu hatırlatmak isterim.”dedi.

 

TÜM CANLILARIN YAŞAM HAKKINA SAHİP ÇIKALIM

Pirinçci,“Son dönemlerde yaşadığımız çevre felaketleri, depremler ve salgınların insanoğluna verdiği mesaj son derece açıktır.  Çarpık kentleşme, sağlıksız sanayileşme, petrol ve ilaç atıkları, eko sistemin bozulması gibi birçok etken tüm canlıların yaşamını tehdit eden en önemli problem olarak karşımıza çıkmaktadır.Küresel çevre sorunlarının çözüme kavuşturulması tüm insanlığın ortak sorunudur. Temiz bir dünyada yaşayabilmek ve gelecek nesillerimize temiz bir çevre bırakabilmek, devletlerin olduğu kadar bireylerin de temel prensibi olmalıdır. İnsanların ortak hayat alanı olan çevrenin korunması bir lütuf değil bir yükümlülük olduğuna inancıyla herkes üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmelidir. Bu bilinçle hareket ederek; Doğadaki dengeyi bozmadan,Tüm canlıların yaşam hakkına sahip çıkarak,Topraklarımızı, ormanlarımızı tahrip etmeden, sularımızı kirletmeden ve biyolojik çeşitliliğimizi yok etmeden geleceğimiz için her türlü hassasiyeti göstermeliyiz. Çevremizi korumak, üstümüze düşen görevleri yerine getirmek için daha hassas davranmalıyız. Bu noktada tüm vatandaşlarımızdan ülkemiz genelinde uygulanmakta olan atıkların azaltılması ve kaynağında ayrı toplanmasına yönelik olarak yürütülen sıfır atık uygulama çalışmalarına desteklerini beklediğimizi ifade etmek istiyorum. 5 Haziran Dünya Çevre Günü, tüm bu konuları bir kez daha düşünmek, yapabileceklerimizi gözden geçirmek, daha da yoğun ve kesintisiz bir mücadele sürdürme kararı almak ve uygulamaya koymak için bir fırsattır. Çevre Günü kutlamasının, çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmeye, daha sağlıklı bir çevre için, daha temiz bir dünya için çabaları yoğunlaştırmaya, vesile olmasını temenni ediyorum. Unutmayınız ki "Küçük şeyler, Dünyayı yeniler" Çevre için yapacağınız her faaliyet, gelecek nesillerin daha güzel bir ortamda yaşayacağı bir dünya inşa edecektir.”dedi.

Hakimiyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Toprak ise yaptığı açıklamada,“ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci’nin ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum.”dedi.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN