Otomobil

Hyundai IONIQ 5 Robotaxi İle Hayaller Gerçek Oluyor.

ABONE OL  

Hyundai Motor Company, teknoloji alanındaki yatırımlarının ve çalışmalarının karşılığını almaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl IAA Mobility Fuarı’nda tanıttığı şoförsüz taksi konseptiyle büyük yankı uyandıran Hyundai, bu projeyi artık de hayata geçirmenin gururunu yaşıyor. Şoförsüz olarak kendi kendine gidebilen büsbütün elektrikli IONIQ 5 temelli Robotaxi, markanın gelecek vizyonundan da kesitler sunmuş oluyor.

Hyundai’nin küresel olarak başlattığı “Innovation Begins From Very Human Things” yani “Yenilik Çok İnsani Şeylerden Başlıyor” manifesto kampanyası, SAE Düzey 4 otonom araçların kullanımının yaygınlaşmasını da öncülük ediyor. Bu manifestonun emeli, arabaların içinde şoförü olmadan da mobilite tahlillerine imkan sağlamasının gerekliliğini savunması. Bu doğrultuda, şoförsüz araç teknolojilerinde dünya başkanı markalardan biri olan Motional ile ortaklaşa geliştirilen araba, 2023 yılından itibaren birinci olarak Amerika Las Vegas’ta hizmete başlayacak ve daha sonra dünyadaki başka büyük kentlerde faal olarak insan taşıyacak.

Robotaxi, sürüş açısından insani niteliklerini vurgularken tıpkı vakitte inançlı sürüş için de azamî müdafaa ve yarar sağlamaya ihtimam gösteriyor. Şoförsüz olarak hareket ederken, dikkatli ve kurallara uyan bir sürücüyü andıran üstün davranışlara ve komutlara sahip.

IONIQ 5 Robotaxi, gövdesine yerleştirilen 30’dan fazla sensör aracılığıyla büsbütün kendi kendine hareket edebiliyor. Araçtaki kombine radarlar, ön ve art kameralar ile birlikte trafikteki yayaları, nesneleri ve öteki araçları tespit eden özel bir algılama ve yapay zeka sistemi bulunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı