Politika

Perinçek: Recep Tayyip Erdoğan bir aydındır

ABONE OL  

12. Kocaeli Kitap Fuarı’na katılan Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir siyasetçi olarak aydın olduğunu söyledi.

KOCAELİ (İGFA) – Söyleşi, panel, oturum ve aktiflikleri ile ikinci gününde ağır ilgi ile Kocaeli Kongre Merkezi’nde devam eden 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Müellif ve Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek iştirakçilere hitap etti. Selim Sırrı Paşa Salonu’nda Vilayet Lideri Yalçın Arslan’ın da hazır bulunduğu “Aydın ve Kültür” isimli söyleşide konuşan Doğu Perinçek, aydın tarifi üzerine gelen bir soru üzerine, “Recep Tayyip Erdoğan bir aydındır. Zira bir partinin genel lideri ve tıpkı vakitte bir devlet lideridir. Siyasetçiler birer aydındır. Siyasetçilerin hepsi öncü pozisyondadır. Zira belirli bir kitleyi temsil eden yöneticiler aydındır” dedi. Aydınların personel ve sermaye sahiplerinin tersine kendi pozisyonlarını kendilerinin seçtiğini tabir eden Perinçek, “İşçi sermaye sahibinin fiyat karşılığında çalıştırdığı insandır. İnsan hayatın doğal akışında emekçi de olabilir yahut sermaye sahibi de olabilir. Bu objektif bir şeydir. Lakin aydın kendi yolunu kendisi seçendir. Aydın sınıfların ileri gelenleri yani yöneticileridir. Siyasetçiler aslında birer aydındır” dedi. “HER GÖRÜŞTE AYDIN BEŞERLER VARDIR”
Genel Lider Perinçek, “İşçi sınıfından da aydınlar çıkabilir. Mesela emekçi sınıfı içerisinden aydınlar çıkıp, personel sınıfının haklarını savunabilir. Aydın ise ülkenin ideolojik ve siyasi hayatına yönelik baş yoran kişidir. Bizim beğenmediğimiz, bizim görüşümüze zıt olan aydınlar da vardır. Aydın bir fikrin bir cephenin yöneticisi, lideri ve önde gideni ise o aydındır. Solcular mesela Necip Fazıl için o aydın mıdır der, bu yanlıştır, aydın tarifi genel geçerdir. Her görüşte aydın beşerler vardır” halinde konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı