Sağlık

Probes’te ilk ürünler teslim edildi

ABONE OL  

PROBES projesinde testleri tamamlanan 57 otizm teşhisli bireyin kullanımı için eser teslimi yapıldı.

Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı bulunan bireylere uygun beslenme alışkanlığı sağlanması gayesiyle hayata geçirilen PROBES projesinde eserler sahiplerine teslim edildi. 57 otizm teşhisli bireyin beslenme probiyotik eserlerinin teslim edilirken Uzman Mikrobiyolog Leyla Tarhan Çelebi tarafından eğitim verildi. Projenin tüm ülke için rol model olması amaçlanıyor.

OTİZMLİ ÖZEL BİREY İLE AİLELERİ KATILDI

PROBES projesi eser teslimi ve eğitimi programına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim üyesi ve SFA ARGE İdare şurası Üyesi Dr. İsmail Arslan ve Probiyotik Eser Eğitimi Uzman Mikrobiyolog Leyla Tarhan Çelebi ve otizmli özel birey ile aileleri katıldı.

BEDENİN ONARILMA DÜZENEĞİNİ ÇALIŞTIRIYOR

Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı bulunan şahıslara probiyotik destek verilmesi, eksilen dost bakterilerin yerine konulması ve sindirim sistemi tamiratı ile tüm bedenin onarılma düzeneğini çalıştırıyor. Ağır metal yükünün azaltılması, yanlışsız beslenme metodolojisinin uygulanması ve eksik olduğu tespit edilen probiyotiklerin yerine konmasıyla hastalık seyrinin uygun tarafta değiştiğini gözlemlendiği tespit edildi.

GAYE BESLENME ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Sıhhat Bilimleri Üniversitesi ortasında geçen sene probiyotik eserler için AR-GE çalışması yapılması maksadıyla protokol imzalanmıştı. Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın ve Sıhhat Bilimleri. Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ortasında imzalanan protokolle Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı bulunan bireylere mani durumuna uygun beslenme alışkanlığı sağlanması amaçlandı.

PROBES NEDİR?

Probiyotik Eser Geliştirme, Üretme ve Beslenme Danışmanlığı Projesi olan PROBES, Kocaeli’de ikamet eden Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı bulunan şahıslara uygun beslenme alışkanlığı sağlaması için planlanan bir projedir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Sıhhat Bilimleri Üniversitesi paydaşlığı ile yürütülen proje kapsamında probiyotik eserler için AR-GE çalışması yapılırken Büyükşehir tarafından yürütülen saha çalışması ile otizm teşhisli bireyler tespit ediliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı