Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk Anısına Rüçhan Keçeci Tarafından Anıt Yapıldı

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk anısına Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Rüçhan Keçeci anıt yaptı.Rüçhan Keçeci konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ

SEKİZ KÖŞELİ YILDIZIN SEKİZ CENNETİ SİMGELEDİĞİ BELİRTİLMEKTEDİR


 

Keçeci”Sekizgen  bir kaide üzerinde bulunulan iki kırmızı gül tasarlanmıştır. Kaidenin sekizgen seçilmesinin birkaç sebebi vardır. Hadislerde cennetin sekiz kapısı olduğu bildirilmektedir. Sekiz köşeli yıldızın da sekiz cenneti simgelediği belirtilmektedir. Selçuklu-Artuklu kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldız, Ortadoğu’da bulunan eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır ve sayı biliminde 8, cenneti anlatan bir sembol olarak belirtilmektedir. Mardin’in Artuklu medeniyetinin merkezi olması sekizgen kaidesinin seçilmesinin diğer bir sebebidir”dedi.

 

İSLAM İNANCINDA GÜL, PEYGAMBER EFENDİMİZİ SİMGELER

 

Rüçhan Keçeci”Ahirette Peygamber Efendimize her inanan insan komşu olmak ister, bu istek o kadar fazladır ki dualarımızdan eksik etmeyiz. Fakat bu mertebeye herkes ulaşamaz. İnancımıza göre Şehit Kaymakamımız gibi tüm şehitlerimiz Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’e komşu olma makamını elde etmektedir. İslam inancında gül‘ün  Peygamber Efendimizi simgelediğini ifade etti.

 

Keçeci”Gülün kokusu asaleti kırmızı rengi gibi birçok özelliği Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) özleştirilmektedir. Anıt tasarımında da bu ifadeden yola çıkılarak Peygamber efendimiz ve ismini Peygamber Efendimizden almış, inşallah kendilerine komşu olacak olan şehit Kaymakamımız Muhammet Fatih SAFİTÜRK tasvir edilmiştir. Sekizgen kaidenin üzerinde sağ tarafta bulunan açmış gül Peygamber Efendimizi anlatmaktadır. Gül açmış, yanında bulunan tomurcuk güle doğru hafif eğilerek sevgi ve muhabbetle şefaat etmektedir. Bu sevgi birkaç damla ile anlatılmaktadır. Özellikle damla sayısı fazla olmamasına dikkat edilmiştir. Damlalar az olduğunda sevgi fazla olduğunda ise hüznü temsil eder. Tomurcuk gül ise şehit Kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk’ü tasvir etmekte olup Peygamber Efendimize doğru yönelmektedir.
Her iki gül aynı kökten çıkmaktadır, bu da İslamiyet’i ifade eder. Aynı zamanda güllerin bulunduğu yer ise bayrağımızdaki yıldızı çağrıştırmaktadır. Çünkü güller sekizgen bir alan üzerinde bulunan bir hilalin ortasındadır”dedi.


 

SEKİZGEN KAİDE ELAZIĞ VİŞNE ÇÜRÜĞÜ MERMERİ İLE YAPILMIŞTIR


 

Keçeci”Sekizgen kaide Elazığ vişneçürüğü mermeri ile yapılmıştır. Bu renk bayrağımızı ifade etmesi için tasarlanmıştır.Bu eserde Peygamber Efendimize duyulan saygı ve sevgiden dolayı gül tasviri yapılan çalışmada yapım süresi boyunca çekiç vurmadan yapılmasına özen gösterilmiştir. Anıtın belgesel çekimleri devam ediyor.”dedi.

 

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN