Sosyal Güvenlik İle İlgili İşlemler İnternet Üzerinden Yapılacak

Elazığ Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Ayhan Tuncer, Yeni Tip Koronavirüs'e (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında vatandaşların evlerinden çıkmadan Sosyal Güvenlik ile ilgili 100'ün üzerindeki iş ve işlemlerini kuruma hiç uğramadan online olarak internet üzerinden yapabileceklerini açıkladı.

PAYLAŞ

Tuncer, yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere küresel çapta yayılan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) ile ulusal düzeyde yürütülen mücadele kapsamında başta Cumhurbaşkanlığımız, Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ve Kurum Başkanlığımız tarafından oldukça önemli tedbir kararları alınmıştır. Söz konusu tedbirlere Kurumumuz çok hızlı bir şekilde uyum sağlanmış ve gereken önlemler vakit kaybedilmeksizin alınarak, kurum binası ve çevresinde tüm dezenfektasyon işlemleri yapılmıştır. Tedbir amacıyla evlerinde kalmayı tercih eden vatandaşlarımız Sosyal Güvenlik ile ilgili;

  • Sigortalılık Bazında

SGK Tescil ve Hizmet dökümü, Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi, 4/a,b,c Hizmet dökümleri, 4/a-4/b iş göremezlik ödemesi görme, 4B İş Göremezlik Raporu Çalışmazlık Beyan İşlemleri, 4A Askerlik Borçlanması Başvurusu, 4A Doğum Borçlanması Başvurusu, Son Kez 4/A Sigortalısı Olanların Avukatlık Stajında Geçen Süreleri Borçlanma Başvurusu ve Takibi, Son Kez 4/A Sigortalısı Olanların Doktora veya Tıpta Geçen Uzmanlık Süreleri Borçlanma Başvurusu ve Takibi, 4A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama, 4B Askerlik Borçlanması Başvurusu gibi hizmetleri;

  • Emeklilik Bazında

 

5510 Sayılı Kanun 4/1(c) Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması, 4A-4/B-4/C Banka ve Adres Değişikliği, 4A Emekli Aylığı Kesintileri ve bilgileri, Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Meslek Hastalığı Kapsamında Bağlanmış Ölüm Geliri İkinci Karar İşlemlerinde Meydana Gelen Durum Değişiklikleri, Evlenme İkramiyesi Ödenmesi Talebi, Faizsiz Konut Kredisi ve TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Belgesi Başvurusu, Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi, Toptan Ödeme Talebi gibi hizmetler;

  • Sağlık Bakımından

 

4A/4B/4C İlaç Kullanım Süresi Sorgulama, 4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama, Diş Protezi Hakkı Sorgulama, İlaç Rapor Bilgisi Sorgulama, Kurumsal Hekim Parolası Alma, Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama, SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi), Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme, Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama, Tedavi Bilgileri Sorgulama, Vatandaşların Kurumla Sözleşmeli İşitme Cihazı Satış Merkezlerinin İsim ve Adres Bilgileri, gibi iş ve işlemler;

 

  • İşveren Bazında

 

e-Bildirge Aylık Prim ve Hizmet Belgesi, E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay, E-Borcu Yoktur, e-SGK Şifre, İşe Giriş/İşten Ayrılış Bildirgeleri, İş Kazası ve Meslek Hastalığı E-Bildirim, İşyeri Bildirgesi (4-a lı Sigortalı Çalıştırılanlar Yönünden), İşyeri Nace Değişiklik Talep, İşyeri UAVT Adres Giriş, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın  İstihdamının Desteklenmesi Projesi, Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi, gibi bir çok hizmetler E-Devlet ve https:elazigsgim.gov.tr/ internet adresi üzerinden online olarak, ALO 170 hattımız üzerinden ise telefon marifetiyle yapabilirler.

Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında emekli promosyonunda taahhüt şartını geçici olarak kaldırdı. Emekli promosyonunda taahhüt şartının geçici olarak ikinci bir duyuruya kadar kaldırıldığını duyurdu. 

Yeni tip koronavirüse karşı aldığımız bu önlem sayesinde risk grubunda olan emeklilerimizin ve hak sahiplerinin promosyon taahhüdü için ayrıca bir işlem yapmasına ya da bankaya gitmesine gerek olmayacak. Promosyonda Taahhüt Şartının Kaldırılması için bankalara yazı Gönderildi  ​

Cumhurbaşkanımızın, yeni tip koronavirüse karşı açıkladığı tedbir paketi kapsamında da kamu bankalarımız, 76 yaş üzerindeki emeklilerimiz talepte bulunursa, aylık ödemelerini evlerinde yapılacaktır. Ayrıca kronik hastalarımızın 1 Mart ve sonrasında süresi dolan sağlık raporları ve reçeteleri ikinci bir duyuruya kadar  geçerli olacak.

Depremden Etkilenen Elazığ ve Malatya’da Vatandaşlarımız Prim Borçlarına Bakılmaksızın ve Katılım Payı Ödemeksizin Sağlık Hizmeti Alabilecek.

Sigortalı ve haksahiplerimizin Elazığ’da sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşamaması için kurum olarak gerekli tedbirler alınmıştır. Depremden etkilenen Elazığ ve Malatya’da Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki vatandaşlarımız ile bakmakla yükümlü olunan aile bireylerinin sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşamamaları için hastane, eczane ve optik işlemlerine ilişkin gerekli sistem çalışmaları tamamlanmıştır.

“SGK TARAFINDAN KARŞILANAN SAĞLIK HIZMETLERINDEN KATILIM PAYI ALINMAYACAK” 

Elazığ ve Malatya illerimizdeki tüm genel sağlık sigortalılarımız ve bunların bakmakla yükümlü olduğu vatandaşlarımızdan muayene, ilaç, optik, ortez/protez ve diğer tıbbi malzeme katılım payları 30/4/2020 tarihine kadar alınmayacaktır.

Prim borçlarına bakılmaksızın 30/4/2020 tarihine kadar bu illerdeki tüm genel sağlık sigortalılarımız ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler kamu/özel ayrımı yapılmaksızın tüm sağlık hizmet sunucularından muayene ve tedavilerini yaptırabilecekler. Ayrıca ihtiyaç duyulan ilaçları anlaşmalı eczanelerden, ortez/protez ve diğer tıbbi malzemeleri ise anlaşmalı firmalardan ücretsiz temin edebilecekler.

“DEPREM NEDENIYLE ELAZIĞ VE MALATYA ILLERINDE BELGE VE PRIM ÖDEME SÜRELERI ERTELENMIŞTIR.

Elazığ ve Malatya’daki kamu ve özel sektör işverenleri ile Genel Sağlık Sigortalarının 24 Ocak 2020 tarihi ile 26 Nisan 2020 tarihleri arasında Kurumumuza vermeleri gereken belge, bilgi ve beyannamelerin verilmesi gereken süre 27 Nisan 2020 tarihine ertelenmiştir,

 

24 Ocak 2020 tarihinden önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile 2019 yılı Aralık, 2020 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait prim borçlarının, 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinde belirtilen gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın ayın 1’i ile 30’u arasında ücret alan sigortalıları çalıştıran işyeri işverenleri için 30 Nisan 2020 tarihine (bu tarih dahil), ayın 15’i ile müteakip ayın 14’ü arasında ücret alan sigortalıları çalıştıran işyeri işverenleri için 14 Mayıs 2020 tarihine (bu tarih dahil) kadar herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın ertelenmiştir.

2020/ Ocak, Şubat, Mart aylarına ilişkin muhtasar prim ve hizmet beyannamelerinin (aylık prim ve hizmet belgelerinin) 27/4/2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) Kurumumuza verilmesi ve muhteviyatı prim borçları ile 24/1/2020 tarihi öncesi yasal ödeme süresi geçmiş borçları ve 2019/Aralık ayına ilişkin borçların 30/4/2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) ödenmesi kaydıyla işverenlerin teşviklerden yararlandırılacaktır.

Ayrıca, kurumca ertelenen borçların 2013/14 sayılı Genelgeye göre 6183 sayılı Kanunun 48 inci maddesinin altıncı fıkrası kapsamında azami 24 aya kadar tecil faizi alınmaksızın taksitlendirilebilmesi imkanı sağlanmıştır.

“CUMHURBAŞKANIMIZ TARAFINDAN AÇIKLANAN İSTİKRAR KALKANI EKONOMİK TEDBİR PAKETİNİN SGK İÇERİĞİ”

 

Kovid-19 virüsü ile mücadele kapsamında yine Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan istikrar kalkanı ekonomik tedbir paketi kapsamında; En düşük emekli maaşı 1.500 TL'ye çıkartılacak, Asgari ücret desteği 2020 yılında da devam ettirilecek, Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran ayı SGK prim odemeleri 6 Ay süreyle ertelenecek, Emeklilerin Bayram İkramiyesi Nisan ayı başinda ödenecek, 76 yaş üzerindeki emekliler isterlerse maaşları evlerinde ödenebilecektir.

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN