Spor

Erman Toroğlu: Türk futbolu batakta, kurtulma şansı da yok

ABONE OL  

Ünlü futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu, 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Türk futbolunun geldiği noktayı kıymetlendirdi

Kocaelili kitap tutkunlarını tekrar kağıdın büyülü dünyasıyla buluşturan 12. Kocaeli Kitap Fuarı, birinci günden büyük bir yoğunluğa sahne oldu. Bu yıl ‘Şiir’ ana temasıyla kapılarını açan 12. Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaeli Kongre Merkezi’nde birbirinden ünlü isimleri ağırlıyor. Bu isimlerden biri de, ünlü futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu oldu. Toroğlu, ömür hikayesini ve anılarını kaleme aldığı ‘Oynadım, Oynattım, Oynatalım’ isimli kitabını Akçakoca Salonu’nda düzenlenen söyleşide okuyucularına anlattı.

“İLK KİTAP FUARI TECRÜBEM KOCAELİ”

Çocukluğu ve gençliğinin yanı sıra futbolculuk, hakemlik, gazetecilik ve televizyon yorumculuğu yıllarını akıcı bir üslupla okurlarına aktaran Toroğlu, hayatında birinci kere kitap fuarına geldiğini ve bunun da Kocaeli’ne denk gelmesinin kendisini memnun ettiğini söyledi. Akabinde söyleşi soru-cevap kısmıyla devam etti. Toroğlu, bir futbolseverin ‘Türk futbolu nereye gidiyor?’ sorusuna, “Futbol bir yere gitmiyor. Zira bana nazaran kurtulma bahtı yok. Düşünebiliyor musunuz, Türk futbolunda VAR konuşmalarını dinlemek isteyen hakemler var. Bu yüzden futbol yeterli değil, batakta. Bunun yabancı futbolcuyla da ilgisi yok. Parayı menajer ile kulüp yöneticileri paylaştığı sürece bu bu türlü masraf. Türk futbolunda paklık yapmak gerekir lakin bu başla yapamayız” formunda karşılık verdi. Toroğlu, konuşmasının devamında Trabzonspor’un bu dönem hakkıyla şampiyon olduğunu da belirtti.

“KADIN FUTBOLCULAR HARİKULADE OYNUYOR”

Futbol oynadığını söyleyen bir bayan futbolseverin ‘Kadınlar Ligi’ni nasıl buluyorsunuz ?’ sorusuna samimi bir biçimde yanıt veren Toroğlu, “Bazen televizyonda Amerikan ve Almanya bayan ligini izliyorum. Bizim erkek futbolculardan düzgün oynuyorlar. Kıskanmıyorum desem palavra oluyor. Uğraşlarına bayılıyorum, harikulade performans gösteriyorlar” dedi.

“MHK LİDERİ OLMAK İSTEMEDİM, ZİRA…”

Bir futbolseverin ‘MHK Başkanlığı’nı düşünmediniz mi?’ sorusuna da net karşılıklar veren Toroğlu, “1973 yılında Ankaragücü’nde oynarken Fenerbahçe maçı ile Türkiye Kupası maçı oynadık, 2-1 galip geldik. 8 kişi kaldığımız maçta kırmızı kart gören futbolculardan biri de bendim. Maçtan sonra hakemlik sistemini düzelteceğim dedim ve 10 yıl sonra hakem oldum. Fakat adaleti sağlayacak hakem adaletli gelmiyor. Bir gün FİFA hakemi olursam, ne gözlemcilik ne de MHK Başkanlığı yapacağım dedim ve kelamımda durdum. Seni misyona getirenler karşılığını istiyor. Bu sistemin içinde olmak istemedim” dedi. Ünlü futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu, söyleşi sonrasında okurlarla bir ortaya gelerek kitaplarını imzaladı ve sevenleri ile bol bol fotoğraf çektirdi.

TOROĞLU’NUN ANILARI VE SAVLARI

Toroğlu’nun ‘Oynadım, Oynattım, Oynatalım’ isimli kitabında hayli tartışılacak anıları ve tezleri yer alıyor. Bunlardan kimileri şöyle; ‘Ankaragücü’nde futbol oynarken 8 bireyle Fenerbahçe’yi yendikleri maçta hangi hakem yüzünden hakem olmaya karar verdi?’, ‘Hangi hakem yüzünden futbolu bıraktı?’, ‘Bir yıl üzere kısa bir müddette FIFA hakemliğine nasıl yükseldi?’, ‘Tatil ettiği Trabzon-Beşiktaş maçında neler yaşandı?’, ‘Hangi efsane futbolcu, antrenörken şike olayına karıştı?’, ‘Kendisine rüşvet teklif eden Dinamo Tiflis kulübüne nasıl ceza aldırdı?’, ‘Aziz Yıldırım ile neler yaşadı?’ ‘Şansal Büyüka ile yaptığı Maraton programında neler yaşadı ve nasıl ayrıldı?’

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı