Spor

Kemer’de Zirveye Birlikte Koştular

Bu yıl 8’ncisi düzenlenen Corendon Airlines Tahtalı Run To Sky Yarışları, gece saatlerinde verilen startla başladı.
Corendon Airlines isim sponsorluğunda ve Kemer Belediyesinin büyük takviyeleriyle spor etkinliklerinin merkezi haline gelen Mustafa Ertuğrul Aker Parkı’nda gece saatlerinde verilen startta sportmenler, dereceye girebilmek için koştu.
Sabah saatlerinde verilen başka startta atletler Kemer içerisinde koşarak birbiri ile çaba etti.
Denizden gökyüzüne 2 bin 365 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’nın etrafındaki parkurları ile Türkiye’nin birinci Skyrunning yarışı olan Corendon Airlines Tahtalı Run to Sky Yarışlarına 18 ülkeden 618 atlet katılıyor.
– İştirakçiler dört farklı yarışta kıyasıya çaba ediyor
“Zirveye Birlikte Koşalım” mottosu ile yapılan yarışlar 4 farklı şiddetli etapta koşuluyor. Atletler, 113 K Tahtalı Ultra Sky, 65 K Berg Sky Race, 27 K Tahtalı Run to Sky ve 12 K KemeRun etaplarında gayret ediyor.
Bugün koşulan parkurları tamamlayan sportmenler, Tahtalı Dağı’nın tepesine çıktı. Kemer Belediye Lideri Necati Topaloğlu, Kemer Belediyesi Meclis Üyesi Cumali Afşin ve Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, tepeye ulaşan atletleri tebrik etti.
Belediye Lideri Topaloğlu, yaptığı açıklamada, Mayıs ayının spor turizmi açısından çok hareketli geçtiğini söyledi.
Mayıs ayında birinci evvel Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışlarını yaptıklarını hatırlatan Lider Topaloğlu, “Bu yarışlara 14 ülkeden 150 atlet katıldı. Akabinde Akra Gran Fondo Bisiklet Yarışları yapıldı. Buraya da 531 kişi katıldı. Artık de Corendon Airlines Tahtalı Run To Sky Yarışları yapılıyor. Bunun gerisinden da Aqua Master Yüzme Yarışları yapılacak.” dedi.
– Kemer’i spor destinasyonu haline getireceğiz
Topaloğlu, yapılan tüm ulusal ve memleketler arası tertiplerin Kemer2de yalnızca deniz, kum ve güneş olmadığını gösterdiğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:
“Kemer’in çok fazla doğal hoşlukları var. Beşerler Kemer’i gördüğü vakit “biz cennette mi yaşıyoruz” diyorlar. Turizmi çeşitlendirmek için çalışıyoruz. Kemer’in sporun merkezi olduğunu artık herkes kabul etti. Kemer’i tanıtmaya devam edeceğiz. Kemer’i spor destinasyonu haline getireceğiz.”
Olympos Teleferik Genel Müdürü Gümrükçü ise Corendon Airlines Tahtalı Run To Sky Yarışlarının çok paha verdikleri bir tertip olduğunu söyledi.
Tertibin ekstrem tarafının ve doğal koşu tarafının olmasının aktifliği daha fazla cezbedici hale getirdiğini lisana getiren Gümrükçü, “Bu yıl iştirak çok hoş oldu. Parkurlar çok uygun. Hava hoş olduğu için herkes keyifli. Turizm manasında hoş bir tertip. Bizde Olympos Teleferik olarak takviyemizi veriyoruz. Bu devirde yalnızca yarış için yaklaşık 3 bin kişinin geldiğini duyuyoruz. Bütün atletlere muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.
Corendon Airlines İdare Konseyi Lideri Yıldıray Karaer, gece verilen startın çok eğlenceli olduğunu söyledi.
Tertibin Kemer’e ve turizme büyük katkısının olduğunu söz eden Karaer, “Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah uzun yıllar devam eder. Turizme katkısı olduğuna inanıyorum. Spor aktiviteleri ile turizmi yaşamak ve yaşatmak Kemer için çok değerli. Tüm atletlere muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.
Yarışa Ankara’dan katılan Satılmış Gündoğdu, Kemer’deki parkurda birinci kez yarıştığını belirterek, “Zorlu bir parkur oldu. Çok heyecanlıyım. Herkese muvaffakiyetler diliyorum.” diye konuştu.
Yarışa Antalya’dan katılan Ahmet Mumcu ise 65 kilometrelik parkurda daha evvel de koştuğunu anlatarak, “Parkurlar çok eğlenceli ve adrenalin dolu. Geçen sene ikinci olmuştum bu sene daha güzelini yapmak istiyorum. En kıymetlisi anın tadını çıkaracağım.” sözlerine yer verdi.
Tertip yarın sona erecek.
ABONE OL  

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı