Spor

Sportif yetenek ölçümleri için mobil hizmet

ABONE OL  

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 8-10 yaş ortasındaki çocukların geleceğine taraf verdiği Sportif Yetenek Ölçüm Ünitesi, artık taşınabilir olarak da ilçelerde hizmete başladı. Birinci olarak Kemalpaşa’yı mahalle mahalle dolaşan eğitmenler, çocukların spora yeteneğini fiyatsız olarak ölçerek onları gerçek branşa yönlendiriyor. İzmir’in minik yeteneklerini keşfeden ünite yılsonuna kadar 30 ilçenin tamamını dolaşmış olacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmir’i bir spor kentine dönüştürme amacı doğrultusunda başlatılan “Sportif Yetenek Ölçümü ve Spora Yönlendirme Programı” İzmir’in 30 ilçesindeki yeteneklere ulaşmak için yola çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı içerisindeki Buz Sporları Salonu’ndaki tek merkezde hizmet veren yetenek ölçüm ünitesi, sporu İzmir’in her yerine yaymak ve genç yetenekleri keşfederek sporu hayatlarının bir modülü haline getirebilmek için taşınabilir hale getirildi.

Birinci durak Kemalpaşa
Birinci olarak Kemalpaşa’da başlatılan uygulamada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin spor eğitmenleri ekipmanlarıyla birlikte Kemalpaşa’nın mahallelerini tek tek dolaşarak fiyatsız yetenek ölçümlerini tamamladı. Mahallelerdeki taramanın akabinde takımlar, Kemalpaşa Belediyesi Spor Salonu’ndaki tenis kortlarında ilçe merkezindeki çocukların ölçümünü yaptı. Kemalpaşalıların ilgi gösterdiği ölçümlerde minikler spor yapmanın keyfine varırken, veliler ise çocuklarının yetkinliklerine en uygun branşları keşfetme imkanı buldu. Yetenek ölçüm ünitesi, Kemalpaşa’nın akabinde etraf ilçeler başta olmak üzere yılsonuna kadar 30 ilçenin tamamını dolaşmayı hedefliyor.

“Büyükşehir ile etle tırnak gibiyiz”
İlçesindeki atletlerin keşfedilerek yetiştirilmesi için çalışmaları desteklediğini tabir eden Kemalpaşa Belediye Lideri Rıdvan Karakayalı, “İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 ilçe içerisinden birinci olarak Kemalpaşa’yı pilot bölge seçti. Birinci olarak beldelerde çalışma yaptık artık de merkezdeyiz. Çok ölçüde öğrencimiz var. Öğrencilerimizin hangi branşa yeteneği varsa velilerimizle görüşüp onları eğitmeye başlayacağız. Ben de vücut eğitimi öğretmeni kökenli olduğum için daha fazla değer veriyorum bu çalışmalara. Çok güzel gençler yetiştirdik. Dayanağımız her vakit devam edecek. Benim için spor, sanat, eğitim ve kültür olmadığı sürece ülke olmaz, devlet olmaz, insan olmaz. Çocuklarımızı makus alışkanlıklardan kurtarmak bu türlü hoş şeylere yönlendirmek çok değerli. Daha fazla öğrenci bekliyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi her vakit bizim yanımızda. Bu yetenek ölçümünü biz yapamazdık. Biz Büyükşehir ile etle tırnak üzereyiz. Tunç liderimize çok teşekkür ediyorum. Ölçümlerin Kemalpaşa’dan başlaması bizi ayrıyeten keyifli etti” diye konuştu.

“Spor kültürünü yaymak için en kıymetli proje”
Uygulama hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Lideri Hakan Orhunbilge, “Öncelikle biz İzmir’de spor kültürünü yaygınlaştırmak ve sporu çocuk yaşlardan itibaren sevdirmek için birçok proje yapıyoruz ancak bu en kıymetlisi. Tunç liderimiz da bu projeyi yakından takip ediyor. Bugüne kadar yaklaşık 5 bin çocuğumuzu ölçüme aldık. Kemalpaşa’da ise bin 500 çocuğumuza ulaştık. imkanı verdik. Geri dönüşler çok âlâ. Biz bunu Bornova’daki tek merkezimizde yaptığımızda herkese bu oranda ulaşmamız mümkün olmuyordu. Çok kısa müddette ölçüm sayısını artırarak hem çocukları yetenekli oldukları branşa yönlendirmek ve o branşta sporu sevdirmeyi amaçlıyoruz. Zira çocuklar yeteneklerinin kısıtlı olduğu branşlarda başarılı olamıyorlar ve spordan kopuyorlar. Biz de bunu istemiyoruz. Velilerimizle de görüşüyoruz. Bu topyekûn çocukların sporu sevmesi, velilerin bu işle ilgilenmesinin İzmir’deki spor kültürünü artıracağını düşünüyoruz” dedi.

“8 – 10 yaş ortası yetenek keşfi için çok önemli”
Çocukların yeteneklerinin keşfedilmesinde 8 – 10 yaş aralığının ehemmiyetinden kelam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı Spor Eğitmeni Dilara Özdemir şöyle konuştu: “Kemalpaşa’nın mahallelerinin akabinde son olarak merkezdeki çocuklarımızın ölçümlerini yapıyoruz. Son derece eğlenceli, keyifli, çocuklar için de yararlı bir çalışma uyguluyoruz. Projemizin gayesi, İzmir’in keşfedilmeyen bölgelerdeki çocuklarımızı, erken çocukluk yaşı dediğimiz 8, 9, 10 yaşlarında keşfederek spor hayatlarına hazırlamak. Yetenekli olan çocuklarımızı da yönelimleri doğrultusunda uygun branşlara yönlendirmek gayemiz. Çocuklarımız 8 yaşından itibaren psikomotor hünerlerini belli bir noktaya getirmiş oluyorlar. Bu açıdan 8 – 10 yaş aralığı spor branşına yönlendirmek için gerçek bir yaş aralığı. Bizim beklentimiz velilerimizin, vatandaşlarımızın bu ölçümlere çocuklarını getirmesi ve bu fiyatsız uygulamaya katılmasını istiyoruz.”

“Çocuğumun hem ahlaklı hem sağlıklı olmasını istiyorum”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe ilçe gezerek gençlerin geleceğine istikamet vermesinden ötürü duydukları memnuniyeti lisana getiren Kemalpaşalı velilerden Dilek Arıcan, “Biz esasen bu türlü bir şey olduğuna çok sevindik. Bizim de aklımızda çocuğumuzun yeteneğini keşfetmek vardı ancak nasıl hareket edeceğimizi ne yapacağımızı bilemiyorduk. Onun için çok yararlı oldu bize. Çocuğumun spora yatkınlığı olduğunu düşünüyordum. Bununla alakalı da ilerlemesini istiyorum. Ben de uzun bir mühlet voleybol oynadım ancak belli bir yere kadar. Lakin ben çocuğumun ilerlemesini istiyorum. Hem ahlak açısından hem de sıhhat açısından çocuğumuzun uygun bir yere gelmesini istiyoruz” tabirlerini kullandı.

Veli Yakup Çakır ise, “Güzel bir uygulama. Spora yatkın çocukları seçmek amaçlanıyor. Benim de oğlum burada onun için uğraşıyoruz biz de. Hangi yeteneğe sahipse çocuk onun müsaadeden devam edeceğiz” dedi.

Yetenek dataları ailelere raporlanıyor
Program kapsamında Gençlik ve Spor Dairesi Bakanlığı’na bağlı eğitmenler, minik atletleri bir dizi teste tabi tutuyor. Ege Üniversitesi işbirliğiyle yapılan ve bir buçuk saat süren fiyatsız testlerde çocukların birinci evvel yağ ölçümü yapılıyor, akabinde istikrar ve esneklik denetim ediliyor. Uzun atlama, el göz uyumu, kol kuvveti, mekik, 5 metre çeviklik, 20 metre hız, dikey sıçrama üzere testlere tabi tutulan çocukların hangi branşlarda yetenekli olduğuna dair datalar yüzdelik olarak hesaplanıyor ve rapor olarak velilere sunuluyor. Böylelikle aileler deneme-yanılma metodu yerine çocuklarının yetenek ve eğilimlerini kıymetlendirme fırsatı buluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı